×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy moje dziecko ma astmę?

Objawy astmy mają charakter napadowy. Pojawiają się w ciągu dnia, często po wysiłku, lub po kontakcie z alergenem. Mogą też pojawić się nad ranem, budząc dziecko.

Typowe objawy to:

Niekiedy objawy występują wyłącznie po wysiłku, zwykle od kilku do kilkunastu minut po jego zakończeniu. Czasami napad zaczyna się suchym kaszlem, który nasila się stopniowo, prowadząc do duszności.

Zwykle napady samoistnie ustępują po kilku lub kilkunastu minutach. lek Inhalacja leku rozkurczającego oskrzela (zazwyczaj szybko działający β2-mimetyk)najczęściej prowadzi do ustąpienia napadu.

Silnemu napadowi astmy towarzyszy przyspieszenie oddechu i czynności serca, trudności w mówieniu (dziecko zwykle siedzi podparte na rękach) – w takiej sytuacji, jeżeli nie pomagają inhalacje β2-mimetyku, należy szybko wezwać pogotowie.

Na rozpoznanie astmy wskazuje nawrotowość objawów, ich występowanie w godzinach porannych i po wysiłku fizycznym, jak również reakcja na alergeny, np. pyłki traw lub drzew, kontakt z kotem albo pierzem. Astmie u dzieci często towarzyszą inne choroby o podłożu atopowym (nieżyt nosa, zapalenie spojówek), które nasilają się np. w okresie pylenia roślin, na których pyłki chory jest uczulony. U niektórych dzieci objawy występują wyłącznie po wysiłku fizycznym.

Kiedy zgłosić się z dzieckiem do lekarza?

Objawy astmy u małego dziecka są trudne do oceny, jednak szybki, świszczący oddech, zaciąganie skrzydełek nosa i przestrzeni międzyżebrowych w czasie oddechów, przerywany płacz (dziecko nie może płakać normalnie z powodu duszności) świadczą o konieczności pilnego zgłoszenia się do lekarza.

Świszczący oddech u małych dzieci

Świszczący oddech i wyżej opisane objawy duszności mogą się pojawiać w czasie infekcji dróg oddechowych u wielu dzieci, które nie chorują na astmę. Nie zawsze świadczą one jednak o rozpoznaniu astmy. Jednak niezależnie od tego, czy dziecko choruje na astmę, czy też nie, objawy takie wymagają pilnego zgłoszenia sie do lekarza. U wielu dzieci pojawiają się tylko 1–2 napady, a w późniejszym okresie życia już się nie powtarzają.

Rozpoznanie astmy u małych dzieci nie jest proste i zawsze powinno się opierać na decyzji doświadczonego lekarza.

01.08.2017
Zobacz także

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.