×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

RTG klatki piersiowej

Jest to podstawowe i najważniejsze badanie obrazowe w pulmonologii. Jest ono wykorzystywane również w kardiologii (dla oceny wielkości serca oraz obecności nasilenia zastoju krwi w płucach w przebiegu niewydolności lewej komory serca), jak również w celu wykrycia zmian spowodowanych urazami.

Jak należy się przygotować do badania?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.

Przebieg badania

Badany rozbiera się od pasa w górę, ściągając również ewentualną biżuterię z szyi (części odzieży widoczne na zdjęciu, utrudniałyby bowiem jego interpretację). Standardowo badanie jest wykonywane w projekcji tylno-przedniej, czyli p-a (źródło promieniowania znajduje się za pacjentem, a klisza przed), oraz bocznej. Jeżeli pacjent nie jest w stanie ustać, badanie można wykonać na łóżku w pozycji półsiedzącej lub leżącej (wówczas jest to zdjęcie w projekcji przednio-tylnej, bo lampa znajduje się przed, a klisza za plecami chorego). Niestety, takie zdjęcie ma dużo mniejszą wartość i trudniej je wiarygodnie ocenić. W niektórych sytuacjach wykonywane są zdjęcia w innych pozycjach (np. zdjęcie z tzw. „odrzuconymi obojczykami”, wykorzystywane w celu lepszego uwidocznienia szczytów płuc).


Aparat do wykonywania zdjęć rentgenowskich klatki piersiowej

W czasie zdjęcia badany stoi wyprostowany przed kasetą zawierającą kliszę, starając się, by przednia powierzchnia klatki piersiowej przylegała do kasety. Ważne jest, żeby stać równo, tzn. jedna strona klatki piersiowej nie powinna być bliżej kasety niż druga. Ręce opiera się na specjalnych uchwytach. Przed samym wykonaniem zdjęcia na polecenia technika badany wykonuje maksymalnie głęboki wdech i zatrzymuje powietrze na kilka sekund – w tym momencie wykonywane jest zdjęcie. Jeżeli zdjęcie nie zostało wykonane na maksymalnym wdechu, może to utrudnić jego interpretację. Następnie wykonywane jest zdjęcie w projekcji bocznej – badany stoi bokiem do kasety i cały zabieg jest powtarzany (również w czasie maksymalnego wdechu).

Wskazania do badania

 • diagnostyka w kierunku zmian nowotworowych
 • diagnostyka zapalenia płuc
 • diagnostyka zmian śródmiąższowych
 • diagnostyka gruźlicy
 • podejrzenie odmy
 • podejrzenie płynu w opłucnej
 • zgrubna ocena wielkości serca i wydolności lewej komory serca
 • ocena chorego przez znieczuleniem ogólnym do operacji.

Jak wynika z powyższej – niepełnej – listy, wskazania do wykonania zdjęcia radiologicznego płuc są bardzo liczne. Radiogram jest często wykorzystywany jako badanie kontrolne, co oznacza, że każdy chory na POChP, a zwłaszcza osoby, które w przeszłości paliły papierosy, będą miały to badanie powtarzane wielokrotnie, i nie oznacza to bynajmniej, że lekarz stwierdził u nich zapalenie płuc lub nowotwór.

Interpretacja zdjęcia

Właściwa interpretacja zdjęcia jest sztuką, która wymaga nie tylko wiedzy, ale i doświadczenia, dlatego jakakolwiek interpretacja radiogramu przez chorego nie jest możliwa. Oczywiście warto dowiedzieć się od lekarza, co widać na zdjęciu oraz wyjaśnić swoje ewentualne wątpliwości. Obejrzenie zdjęcia wspólne z lekarzem może ułatwić również zrozumienie istoty choroby, np. poprzez omówienie przez lekarza cech (często spotykanego w POChP) nadmiernego upowietrzenia płuc (które może, ale nie musi świadczyć o rozedmie płuc).

26.03.2012
Wybrane treści dla Ciebie:
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.