×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy nadciśnienie płucne jest poważną chorobą?

dr n. med. Kamil Jonas
Ośrodek Chorób Krążenia Płucnego, Klinika Chorób Serca i Naczyń, IK UJ CM, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II
Więcej na: pcc.cm-uj.krakow.pl oraz facebook.com/NadcisnieniePlucne

Nagranie przygotowane przez redakcję portalu mp.pl. Dziękujemy sponsorowi: firmie Janssen

Tętnicze nadciśnienie płucne to z pewnością poważna choroba. W wyniku zwiększonego ciśnienia w tętnicy płucnej zwiększa się obciążenie prawej komory, która po pewnym czasie staje się niewydolna. Wtedy też rozwijają się objawy ograniczenia wydolności fizycznej i duszności. W momencie wystąpienia tych objawów większość drobnych naczyń płucnych jest już zajęta procesem chorobowym, natomiast nieleczone nadciśnienie płucne generalnie cechuje się złym rokowaniem i często skutkuje znacznym skróceniem długości życia.

Średni czas przeżycia pacjentów bez leczenia wynosi około trzech lat, natomiast aktualne możliwości terapeutyczne pozwalają nie tylko na zmniejszenie objawów tej choroby, ale również na wydłużenie długości życia chorego. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze rozpoznanie choroby i rozpoczęcie celowanego leczenia w ośrodku specjalizującym się w nadciśnieniu płucnym.

Jeżeli nadciśnienie płucne wywołane jest innymi chorobami, np. twardziną układową, to jego ciężkość może również zależeć od aktywności choroby podstawowej i odpowiedzi na leczenie. Wtedy należy leczyć, oprócz nadciśnienia płucnego, tę właśnie chorobę. Istotne jest również w jakim stadium ta choroba zostaje zdiagnozowana, jak szybko podejmie się odpowiednie leczenie i czy pacjent na nie reaguje.

21.01.2022

Czytaj następny:

Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.