TNP i COVID-19
COVID–19 ma cięższy przebieg u chorych z nadciśnieniem płucnym niż w populacji ogólnej, a skoro tak, należy pacjentów uświadamiać, przekonywać i zalecać szczepienie – mówi dr Maria Wieteska-Miłek.
COVID–19 ma cięższy przebieg u chorych z nadciśnieniem płucnym niż w populacji ogólnej, a skoro tak, należy pacjentów uświadamiać, przekonywać i zalecać szczepienie – mówi dr Maria Wieteska-Miłek.
Poradnik to zbiór odpowiedzi na pytania ważne i potrzebne dla chorych poddawanych kwalifikacji, a następnie leczeniu transplantacją serca. W przystępny sposób tłumaczy, jak przygotować się do operacji oraz jak wygląda powrót do normalnego życia po transplantacji serca.
W diagnostyce omdleń, poza badaniami pozwalającymi ocenić obecność choroby strukturalnej serca, szczególne miejsce mają wszystkie metody przedłużonej rejestracji EKG.
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę śmierci na świecie i w Polsce. Skorzystaj z programu profilaktyki chorób układu krążenia. Program jest skierowany do osób w wieku 35–65 lat i nie rozpoznano u nich choroby układu krążenia. Wystarczy, że umówisz się na wizytę do swojego lekarza rodzinnego.
Wyniki przedstawionego badania wskazują, że poranna aktywność fizyczna przynosi największe korzyści w prewencji choroby wieńcowej i udaru mózgu.
Sód to pierwiastek potrzebny w organizmie człowieka. Zarówno jego nadmiar, jak i niedobór mogą być groźne dla zdrowia – także dla pacjentów z niewydolnością serca – zaznacza dr hab. Ewa Jędrzejczyk-Patej.
50 lat krakowskiej kardiochirurgii dziecięcej.
Potrzebna jest edukacja w dziedzinie profilaktyki chorób układu krążenia, a także dostęp do wczesnej diagnostyki i interdyscyplinarna współpraca lekarzy – wskazują eksperci.
Życie w społeczności, która umożliwia łatwy dostęp do niedrogiej i zdrowej żywności, wiąże się z niższymi wskaźnikami zgonów z powodu niewydolności serca – informuje pismo „Circulation: Heart Failure”.
Zawał serca najczęściej kojarzymy z bólem w klatce piersiowej, tymczasem jego objawem mogą być nudności i zgaga, duszność, nagłe osłabienie i szybsza męczliwość, a nawet bóle reumatyczne – ostrzegają eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Część pacjentów nie jest w ogóle świadoma, że ma migotanie przedsionków, bo to jest taka arytmia, która czasami nie daje objawów– mówi prof. Przemysław Mitkowski.
Aż dziewięć na 10 osób nie wysypia się wystarczająco w nocy, co znacznie zwiększa ryzyko choroby serca i udaru mózgu – wynika z francuskiego badania, które zaprezentowano na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologii (ESC) pod koniec sierpnia w Barcelonie.
Choć wszyscy wiemy, że serce kocha sport, a ruch to zdrowie, wciąż wielu z nas unika sportu jak ognia. Duża część społeczności nie przestrzega zaleceń WHO dotyczących aktywności fizycznej.
Jeśli ktoś przez długi czas palił, to nawet po latach od zaprzestania jest bardziej zagrożony niewydolnością serca. Im dłuższy i intensywniejszy okres palenia, tym większe zagrożenie chorobą – twierdzą naukowcy.
Skutkiem choroby nerek jest galopująca miażdżyca i niewydolność serca, a zatem zawały i udary mózgu – ostrzega nefrolog prof. Beata Naumnik z Białegostoku. Kluczowe znaczenie ma wczesne wykrycie tej choroby, tymczasem aż 95 proc. chorych nie jest świadomych, że już na nią cierpi.
Skrócenie oglądania telewizji do mniej niż jednej godziny dziennie może pomóc w zapobieganiu więcej niż jednemu na dziesięć przypadków choroby niedokrwiennej serca – informuje pismo „BMC Medicine”.
Trzy–pięć filiżanek dziennie powoduje, że spada m.in. ryzyko zachorowania na cukrzycę, niektóre nowotwory czy choroby układu sercowo-naczyniowego. Dlatego kawę określa się dziś mianem „wschodzącej gwiazdy profilaktyki” i porównuje do zażywanej profilaktycznie aspiryny.
Mity o płynie Lugola obala dr Szymon Budrejko z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Zarządu Sekcji Rytmu Serca PTK.
Pacjenci, którzy mają poważne problemy kardiologiczne, często docierają do nas zbyt późno – powiedział PAP kardiolog ze szpitala wojewódzkiego w Szczecinie dr n. med. Robert Józwa. Wśród przyczyn wymienił m.in. opóźnienia w transporcie pacjentów covidowych wynikające z procedur, ale też zmiany w działaniu POZ.
W 2021 r. po raz pierwszy w historii polskiej transplantologii, mimo pandemii, przeszczepiliśmy dwieście serc – mówi dr hab. Artur Kamiński, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant.
Pacjenci z arytmią mogą osiągać znakomite wyniki podczas najbardziej prestiżowych imprez sportowych świata. Dowodem skuteczności leczenia arytmii poprzez wykonanie zabiegów ablacji jest zapaśnik Tadeusz Michalik, brązowy medalista ubiegłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio.
W 2020 roku liczba pacjentów z niewydolnością serca przyjętych do szpitala spadła o 23,4 proc. Jednocześnie wzrosła śmiertelność pacjentów z niewydolnością serca bez i z COVID-19. Mówiąc wprost: Polacy nie przestali chorować na serce, ale cierpią i umierają w swoich domach.
Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne w najnowszym oświadczeniu nakreśliło 10 kluczowych cech zdrowego dla serca wzorca żywieniowego.
Medycyna stylu życia nabiera w dobie pandemii wyjątkowego znaczenia, zwłaszcza w kontekście chorób sercowo-naczyniowych, które w znaczącym odsetku decydują o nadwyżkach zgonów spowodowanych długiem zdrowotnym.
Regularna aktywność fizyczna zmniejsza stres, który – jak wskazują najnowsze badania – jest istotnym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia – przypomina kardiolog sportowy prof. Łukasz Małek.
Wydruki 3D w technologii Stratasys PolyJet pomagają lekarzom przygotować się do operacji wszczepienia zastawki aortalnej. W ramach polsko-włoskiej współpracy zainicjowanej m.in. przez profesora kardiologii Dariusza Dudka prowadzone są pionierskie badania z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii obrazowania medycznego oraz druku 3D.
Dni Edukacyjne poświęcone najważniejszym schorzeniom kardiologicznym, debaty Organizacji Pacjentów z ekspertami oraz interaktywne poradniki dla osób ze schorzeniami serca i naczyń złożą się na program III Forum Serce Pacjenta, dorocznego wydarzenia edukacyjno-integracyjnego, towarzyszącego Kongresowi Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Tegoroczna edycja Forum po raz kolejny odbędzie się w internecie.
Kiedy cichnie zgiełk epidemii, okazuje się, jak bardzo brakuje pielęgniarek, pielęgniarzy, ratowników, lekarzy. Jesteśmy w dużym deficycie personelu medycznego – mówi dr n. med. Grzegorz Suwalski, kardiochirurg.
Najważniejszym zaleceniem po infekcji SARS-Cov-2 powinien być tzw. check kardiologiczny – podkreśla prof. Miłosz Jaguszewski z I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed. – Zachęcam wszystkich pacjentów, nawet takich, którym się wydaje, że są zdrowi i nie mają już objawów, aby takiej kontroli się poddali.
Dlaczego coraz młodsze osoby przechodzą zawał serca? Czy rutynowe badania wystarczą, aby mieć swoje zdrowie pod kontrolą? Komentuje kardiolog interesujący się medycyną sportową, dr hab. Andrzej Tomasik z II Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii z Wydziału Nauk Medycznych SUM.
Kim jest typowy pacjent kardiologiczny? To pacjent starszy, z wielochorobowością. W ostatnich miesiącach można dodać: w znacznie cięższym stanie niż kiedyś. Tym samym, to chory wymagający skutecznych narzędzi telemedycznych i farmakologicznych – uważa prof. Małgorzata Lelonek.
Kawa co prawda podnosi ciśnienie, ale na chwilę. Efekt całościowy, zwłaszcza picia kilku filiżanek kawy, jest raczej diuretyczny i obniża ciśnienie – mówi prof. Artur Mamcarz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Komu ablacja nie pomoże i dlaczego dla skuteczności leczenia kluczowa jest postawa pacjenta, wyjaśnia dr n. med. Szymon Budrejko z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Choroby układu krążenia to główna przyczyna śmierci kobiet na świecie. Śmiertelność ta wzrasta szczególnie wśród młodych kobiet – mówi dr hab. Agnieszka Olszanecka z I Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego UJ CM.
Z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego w maju, w kilkudziesięciu krajach na świecie odbywają się różnego rodzaju akcje edukacyjne.
Podstępna arytmia – tak kardiolodzy określają migotanie przedsionków. Na zaburzenie rytmu serca, które może spowodować niedokrwienny udar mózgu, cierpi nawet jedna piąta Polaków po 75. roku życia. Wielu pacjentów nie wie o swojej chorobie. Wtedy arytmia jest jeszcze bardziej niebezpieczna – przestrzega dr Adam Gorlo z Poradni Cardiovita w Suwałkach.
Kardioneuroablacja daje szanse na życie bez rozrusznika także pacjentom pediatrycznym. Pokazuje to przykład 12-latka, którego operowano w ICZMP w Łodzi. – Daliśmy pacjentowi możliwość planowania życia bez ograniczeń dyktowanych przez stymulator – komentuje dr hab. Sebastian Stec, który kierował zespołem przeprowadzającym operację.
W ostatnim czasie teleporady nabrały nieco negatywnego wydźwięku. Trzeba powiedzieć jasno: telekonsultacja lekarska jest w wielu przypadkach wystarczającą, a nawet optymalną formą kontaktu pacjenta z lekarzem – mówi prof. Marcin Grabowski, kierownik Oddziału Elektrokardiologii Kliniki Kardiologii WUM.
W Polsce każdego roku wszczepia się kilkadziesiąt tysięcy stymulatorów serca. Kontrole urządzeń i stanu pacjentów w normalnych warunkach odbywają się cyklicznie, ale w czasie pandemii wielu chorych obawiało się o bezpieczeństwo wizyt.
Dwa pierwsze na Dolnym Śląsku przeszczepienia serca przeprowadzili specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu - i to zaledwie trzy tygodnie po uzyskaniu zgody Ministra Zdrowia na wykonywanie transplantacji narządu.
Najmniejszy na świecie stymulator serca, urządzenie wielkości paznokcia, wszczepiono pacjentce w Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii, które w budynku oświęcimskiego szpitala prowadzi GVM Carint – podało w piątek starostwo oświęcimskie.
Pijąc, paląc i narkotyzując się, młodzież zwiększa u siebie ryzyko wcześnie występujących chorób serca. W szczególności problem ten dotyczy młodych kobiet - informuje pismo “Heart”.
Rząd zapowiada powstanie Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK). Jej pilotaż ruszy najpierw na Mazowszu. Program będzie wzorowany na Krajowej Sieci Onkologicznej.
9 lutego 2021 roku trzy organizacje działające na rzecz pacjentów zainaugurowały kampanię edukacyjną pn. „TeleSERCE - Serce pod kontrolą”. Organizatorzy będą edukować Polaków na temat praktycznych zastosowań telemedycyny. W ramach kampanii przewidziano serię webinariów, inicjatyw medialnych oraz pilotażowy program opieki telemedycznej, do którego zostaną włączone różne grupy pacjentów z całego kraju. Zwieńczeniem działań będzie raport zawierający rekomendacje ekspertów dotyczące doskonalenia wdrożeń w zakresie rozwiązań telemedycznych.
1 lutego br. w II Klinice Kardiologii i Elektroterapii Serca w Gdańsku, po raz pierwszy w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym oraz na terenie północnej Polski użyto kamizelki defibrulującej - tymczasowego i nieinwazyjnego rozwiązania wspomagającego utrzymanie krążenia mięśnia sercowego.
Nowoczesne elektrody używane w trakcie zabiegów ablacji arytmii mogą w ciągu jednego cyklu zebrać w sercu nie jedno, lecz nawet kilkanaście pobudzeń elektrycznych. Systemy mapowania trójwymiarowego w krótkim czasie analizują aż kilkadziesiąt tysięcy punktów.
Lepszy stan zdrowia i większe bezpieczeństwo pacjentów, mniej planowych wizyt specjalistycznych, oszczędność na procedurach i dodatkowe środki w budżecie płatnika publicznego – to zalety telemonitoringu urządzeń wszczepialnych wymieniane przez kardiologów i pacjentów.
Nie ma górnej granicy bezpiecznych ćwiczeń fizycznych. Im jest ich więcej, tym lepiej dla serca i dla zdrowia – wynika z największych badań, jakie dotąd na ten temat przeprowadzono.
Analiza kilku badań z udziałem ponad 100 tys. osób wskazała, że już niewielka dzienna dawka alkoholu zwiększa zagrożenie migotaniem przedsionków o 16 proc. Sumaryczny wpływ małych dawek alkoholu na serce wymaga jednak kolejnych badań.
Prawdopodobieństwo przeżycia pacjentów poddawanych przeszczepieniu serca jest wyższe w szpitalach, w których operacje te wykonywane są częściej - informuje raport niemieckiego Instytutu Jakości i Efektywności Opieki Zdrowotnej (IQWiG).
Podczas pandemii także musimy dbać o siebie, badać i leczyć się. Większość pacjentów z chorobami serca do tego wraca - zaznaczył kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Pokonanie czterech serii schodów (w sumie 60) w czasie poniżej 1,5 minuty wskazuje na dobry stan serca. Jeśli wynik jest gorszy, warto zgłosić się do lekarza - mówią naukowcy.
O różnych rodzajach kardiologicznych układów wszczepialnych mówi prof. Maciej Sterliński, kierownik Pracowni Elektrofizjologii I Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, ekspert Sekcji Rytmu Serca PTK.
Trzeba nadal stosować metodę DDM, czyli dystans, dezynfekcja, maseczka i wtedy razem ze szczepieniami to zadziała – powiedział kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
W dniach 17-24 listopada 2020 roku odbędzie się międzynarodowy Tydzień Świadomości Migotania Przedsionków (AF Awarness Week). Fundacja Serce dla Arytmii przy wsparciu ekspertów przygotowała praktyczny przewodnik dla pacjentów i wytyczne postepowania w dobie epidemii COVID-19. W ramach kampanii eksperci podyskutują o najnowszych zaleceniach naukowych i wynikach badań w obszarze migotania przedsionków.
Bieg po Plantach, tradycyjna inicjatywa sportowa organizowana przy okazji konferencji Kardiologia Prewencyjna w Krakowie już od sześciu lat, w tym roku zmienia formułę na… zdalną! Jak to możliwe?
W czwartek minęło 35 lat od pierwszej w Polsce udanej transplantacji serca, którą przeprowadził w ówczesnym Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu Zbigniew Religa z zespołem. Choć samo przeszczepienie było udane, 62-letni pacjent zmarł dwa miesiące później z powodu posocznicy.
Największe ograniczenie w dostępie do świadczeń kardiologicznych wynikające z epidemii COVID-19 dotyczyło rehabilitacji ambulatoryjnej, Jednocześnie jest to obszar, w którym dokonał się największy ponowny wzrost świadczeń - podało MZ.
Naukowcy stworzyli szczegółową molekularną i komórkową mapę zdrowego serca człowieka. Pozwoli to lepiej zrozumieć pracę tego narządu i problemy dotyczące tego organu. Ułatwi również opracowanie spersonalizowanych metod leczenia.
Więcej pacjentów niż przed pandemią będzie umierać z powodu zaawansowanej choroby nowotworowej i nieleczonych schorzeń serca oraz zawałów, a nie choroby COVID-19 – alarmowali w czwartek eksperci z okazji uruchomienia akcji „Badam się #BoChcęŻyć”. Wielu chorych nie zgłasza się do lekarzy i na badania profilaktyczne.
Polskie Towarzystwa Kardiologiczne ponownie organizuje II Forum – Serce Pacjenta. Jest to jedyne takie wydarzenie w Polsce poświęcone w całości pacjentom kardiologicznym i dla pacjentów kardiologicznych. Ubiegłoroczna edycja I Forum Serce Pacjenta spotkała się z tak pozytywnym odbiorem ze strony pacjentów, ich bliskich, lekarzy i ekspertów, że organizatorzy postanowili kontynuować edukacyjną misję. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa Forum odbędzie się w on-line w dniach 14-18 września 2020 r.
W Polsce rocznie wszczepia się około 5 tys. urządzeń typu CRT – mówi dr hab. Maciej Kempa, Kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii Serca Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca GUMed, przewodniczący-elekt Sekcji Rytmu Serca PTK.
Nową metodę leczenia pacjentów wdrażają w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu lekarze z Centrum Chorób Serca. Dzięki pompie Impella mogą odciążyć i wspomóc pracę serca u chorych, którzy doznali wstrząsu kardiogennego. Wstrząs jest jednym z najgroźniejszych powikłań po zawale serca.
W Polsce wszczepia się około 30 tys. stymulatorów serca rocznie. To jeden z wyższych wskaźników zastosowania tych urządzeń w Europie – podkreśla prof. Maciej Sterliński z Narodowego Instytutu Kardiologii. Wyjaśnia, że aparat ten nie jest jednak sposobem na „wzmocnienie serca”.
Dwie trzecie z 1,2 miliona chorych z niewydolnością serca to osoby z chorobą niedokrwienną serca i po zawale serca. Większość z nich za późno trafiła do szpitala. Jak koronawirus wpłynął na sytuację pacjentów i jaką rolę w poprawie rokowań chorych z zawałem serca mają kampanie świadomościowe, mówi prof. Mariusz Gąsior, kierownik III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii SUM.
W Polsce wszczepia się około 30 tys. stymulatorów serca rocznie. Urządzenia te mogą poprawić stan zdrowia i jakość życia chorych. O trendach w rozwoju stałej stymulacji serca mówi dr hab. n. med. Maciej Sterliński, prof. Narodowego Instytutu Kardiologii, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Nastolatki korzystające z e-papierosów mają dwa razy większe ryzyko rozpoczęcia palenia tradycyjnych wyrobów tytoniowych oraz pojawienia się problemów z sercem - ostrzegają naukowcy. Apelują, by chronić młodzież przed tym rodzajem używki.
Kardiomiopatie to grupa zróżnicowanych schorzeń, dla których wspólnym mianownikiem jest patologiczna przebudowa mięśnia sercowego prowadząca do jego dysfunkcji. Dlaczego serce się rozszerza, czy to schorzenia dziedziczne i jakie są możliwości leczenia, mówi dr hab. Ewa Jędrzejczyk-Patej z Sekcji Rytmu Serca PTK.
Jedzenie czekolady przynajmniej raz w tygodniu wiąże się z mniejszym ryzykiem chorób serca - wskazuje analiza badań na ten temat. Konieczny jest jednak umiar i rozsądek w jej spożywaniu.
Jak i dlaczego w ludzkim sercu tworzy się prąd? Czym jest badanie EKG i kiedy się je wykonuje? Odpowiada prof. Maciej Sterliński, członek Zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Tętnicze nadciśnienie płucne (TNP) to rzadka, przewlekła choroba, która może powodować różne objawy ze strony układu oddechowego, m. in. kaszel i duszność. O problemy pacjentów chorych na tętnicze nadciśnienie płucne (TNP) podczas epidemii COVID-19 oraz możliwości radzenia sobie z nimi zapytaliśmy ekspertów. Zapraszamy do wysłuchania ich wypowiedzi.
Sekcja Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wyodrębniła siedem elementów niewydolności serca, stanowiących poszczególne etapy w zapobieganiu i leczeniu choroby, która dotyka ponad milion Polaków.
Czy COVID-19 może zagrażać życiu pacjentów z arytmiami? Kiedy poczekać z zabiegami stosowanymi w terapii zaburzeń rytmu serca, a kiedy pilnie wezwać pomoc? Na najczęściej zadawane przez pacjentów kardiologicznych pytania odpowiada prof. Marcin Grabowski, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, rzecznik Zarządu Głównego PTK.
Aparat kontrolujący pracę serca, taki jak stymulator czy kardiowerter-defibrylator, ma wszczepiony prawie 500 tys. Polaków, jednak tylko 1 proc. z nich jest zdalnie monitorowanych – powiedział w środę prof. Marcin Grabowski, kardiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Czy z chorobami przewlekłymi, takimi jak niewydolność serca, można zgłaszać się do przychodni po stale przyjmowane leki i na badania? Kiedy i jak skorzystać z telekonsultacji? Jak przygotować się do zdalnej wizyty i czy trzeba za nią zapłacić? Instrukcję dla pacjentów przedstawia dr n. med. Piotr Lodziński z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Cienką i lekką jak kartka papieru sondę, która monitoruje EKG pracy bijącego serca podczas operacji kardiologicznych, opracował polski start-up Heart Sense. W tworzeniu sondy wykorzystano m.in grafen.
W Klinice Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie wszczepiono pierwszy w Polsce defibrylator, który łączy się ze smartfonem pacjenta, wykorzystując technologię bluetooth - poinformowało w środę biuro prasowe Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM).
W związku z epidemią SARS-CoV-2 wiele planowych procedur medycznych zostało odroczonych. Warto wykorzystać dodatkowy czas i dobrze się przygotować, radzą eksperci. Dobra kontrola schorzeń przewlekłych, ciśnienia i wagi to większa szansa na to, że pacjent lepiej zniesie procedurę, zmniejszy ryzyko powikłań i szybciej wróci do formy. Jak wykorzystać czas do nowego terminu planowanej procedury medycznej radzą kardiolodzy z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Pacjent z wszczepionym urządzeniem kardiologicznym może i powinien żyć jak najbardziej swobodnie. Jednocześnie warto pamiętać o zwiększonym ryzyku, związanym z niektórymi czynnościami. O trzech rodzajach potencjalnych zagrożeń związanych z wykonaniem tatuażu lub piercingiem mówi prof. Marcin Grabowski, kierownik Oddziału Elektrokardiologii I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM, ekspert elektroterapii Sekcji Rytmu Serca PTK.
Pacjenci ze zdiagnozowanymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego mogą żyć dłużej. Receptą jest zdrowy styl życia, odpowiedzialność i stosowanie się do zaleceń lekarzy – przekonuje dr hab. med. Paweł Balsam z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Do kardiologii, ortopedii, endokrynologii i neurologii NFZ skieruje 300 mln zł na likwidację limitów, ale tylko w przypadku wizyt pierwszorazowych.
4 lutego 1980 roku w Johns Hopkins Hospital w Baltimore w USA amerykański kardiolog polskiego pochodzenia dr Michel Mirowski z powodzeniem wszczepił pacjentowi pierwszy automatyczny defibrylator. Mimo trudnych początków, implantowany defibrylator, a następnie kardiowerter-defibrylator (ICD) znalazły stałe i szerokie zastosowanie w terapii zaburzeń rytmu serca.
Obecnie Polska może aspirować do miana jednego z liderów pod względem leczenia i opieki kardiologicznej nad pacjentami. To przekłada się na spadki śmiertelności, ale wyzwaniem wciąż pozostają finansowanie i starzejące się społeczeństwo.
Czy prowadzenie samochodu z implantowanym kardiowerterem-defibrylatorem (ICD) jest bezpieczne? Czy trzeba zapinać pasy? Co mówią przepisy? Na pytania kierowców z ICD odpowiada dr hab. n. med. Michał Mazurek, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
W połowie grudnia w stolicy Małopolski odbędzie się II edycja Kongresu Pacjentów Kardiologicznych. Będzie to świetna okazja do spotkania i zaktualizowania wiedzy na temat schorzeń serca i naczyń wśród pacjentów.
Osoby samotne lub z poczuciem osamotnienia po opuszczeniu szpitala z powodu schorzeń sercowych gorzej rokują. Duńscy specjaliści wyliczyli, że w ciągu kolejnego roku umierają częściej. Pisze o tym pismo kardiologiczne „Heart”.
Serce bijące zbyt szybko lub zbyt wolno może zagrażać zdrowiu i życiu, jednak dysponujemy dziś technologiami, pozwalającymi wykrywać i leczyć niebezpieczne arytmie. Które nowości przynoszą największe korzyści i jak sprawić, by były jak najszybciej dostępne dla pacjentów?
Towarzystwo psa w domu ma związek z dłuższym życiem i lepszym zdrowiem, zwłaszcza w przypadku osób po zawale lub udarze, które mieszkają same - wynika z badań opublikowanych przez pismo "Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes", wydawane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne.
Nie ma czegoś takiego, jak bezpieczna dawka alkoholu; niemal każda jest toksyczna dla naszego organizmu – twierdzą eksperci różnych specjalności.
Od czwartku 26 września trwa XXIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W czasie konferencji zwołanej tuż przed otwarciem Kongresu rozmawiano o dotychczasowych dokonaniach PTK oraz o przyszłości polskiej kardiologii.
Co roku we wrześniu obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Tym razem koalicja Serce dla Kardiologii wraz z Parlamentarnym Zespołem ds. POZ i Profilaktyki zorganizowała jego wyjątkowe obchody w Sejmie RP.
W Pododdziale Elektroterapii I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczęto badanie naukowe, którego efekty za kilka lat mogą pozwolić na wsparcie pracy lekarzy przez komputerową analizę sygnału elektrokardiogramu (EKG).
Styl życia odgrywa większą rolę niż genetyka u wielu młodych pacjentów z chorobami serca - ogłoszono na Światowym Kongresie Kardiologicznym w Paryżu.
W operacjach wszczepienia bajpasów kardiochirurgom przydałoby się urządzenie pozwalające rejestrować sygnał EKG bezpośrednio z powierzchni bijącego serca. Taki unikatowy w skali światowej aparat o nazwie Heart Sense zaprojektowali polscy specjaliści.
Zespół lekarzy z Ośrodka Chorób Serca w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką we Wrocławiu jako pierwszy w Polsce wykonał skomplikowany zabieg przezskórnej implantacji zastawki aortalnej w zastawkę biologiczną z jednoczesnym rozerwaniem jej pierścienia.
Złożony z komórek mięśnia sercowego laboratoryjny model „heart-on-a-chip” pozwoli badać reakcję ludzkiego serca na działanie leków.
Wykonujemy przeszczepienia serca wraz z innymi narządami, nerką lub wątrobą, remontujemy serca od dawców, żeby wykorzystać te w gorszym stanie, wkrótce będziemy transportować „bijące serce” – mówi prof. Mariusz Kuśmierczyk.
Cały świat podąża w kierunku mechanicznego wspomagania krążenia. W niektórych krajach sztuczne pompy są już częściej wszczepiane niż serca od dawców. Podobnie będzie w Polsce – powiedział prezes Polskiego Towarzystwo Kardio-Torakochirurgów prof. Mariusz Kuśmierczyk.
Z przyjemnością informujemy, iż 05.06.2019 r. odbył się I Kongres Pacjentów z Niewydolnością Serca, który został zorganizowany w ramach XXVI Międzynarodowej Konferencji Kardiologicznej, pod egidą Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Nową Pracownię Elektrofizjologii i Stymulacji Serca otwarto w środę w Śląskim Centrum Chorób Serca (ŚCCS) w Zabrzu w historycznym budynku tego szpitala, gdzie prof. Zbigniew Religa pierwszy raz w Polsce z sukcesem przeszczepił serce.
W ramach Dnia Niewydolności Serca będzie można zmierzyć ciśnienie tętnicze, dokonać pomiaru wagi oraz wzrostu, a także oznaczyć poziom cholesterolu i glukozy. Ponadto będzie można nauczyć się pierwszej pomocy, skorzystać z porady dietetyka oraz uczestniczyć w aktywnościach sportowych i rehabilitacyjnych. Zapraszamy!
Czy istnieje aktywność fizyczna dobra dla każdego, dlaczego „pakowanie” na siłowni jest nieodpowiednie dla serca, kiedy pulsometr może skłamać i czy pacjent z rozrusznikiem powinien bać się sportu – odpowiada dr hab. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Przezskórne wszczepienie sztucznej zastawki aortalnej serca u osoby dorosłej oraz naprawa płatka zastawki za pomocą materiału biologicznego, którym był implant CardioCel – to dwie operacje wykonane przez zespół prof. Marka Jasińskiego w Klinice Chorób Serca w USK we Wrocławiu.
U prawie co dziesiątego pacjenta w Podlaskiem, który zgłosił się na profilaktyczne badania w ramach rządowego programu wykrywania tętniaków aorty brzusznej, wykrywany jest tętniak – poinformował we wtorek Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku (USK).
Naukowcy opracowali deskę sedesową, która mierzy elektryczną i mechaniczną aktywność serca. Dzięki temu ostrzega przed zastoinową niewydolnością serca, jeszcze zanim pojawią się objawy.
67-letni pacjent, który jako pierwszy w Polsce miał wszczepione całkowicie sztuczne serce, a potem pomyślnie przeszedł transplantację serca, opuścił właśnie Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie był leczony.
Modne diety niskowęglowodanowe mogą mieć związek z migotaniem przedsionków - ogłoszono podczas 68. dorocznej sesji naukowej American College of Cardiology w Nowym Orleanie.
Połowa z nas ma w sercu tajemniczą kieszonkę, która może stać się przyczyną udaru mózgu. Jak i po co ona powstaje? Jak ją wykryć? – opisał to zespół HEART i dr Mateusz Hołda z UJ CM.
39-letniego kardiologa znaleziono martwego w niedzielę nad ranem w jego gabinecie w Pleszewskim Centrum Medycznym. Policja wykonuje czynności na miejscu zdarzenia pod nadzorem prokuratury.
Koalicja Serce dla Kardiologii, wraz z czołowymi przedstawicielami środowiska ekspertów w dziedzinie kardiologii, wystosowała apel do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o zapewnienie grupie najbardziej potrzebujących pacjentów, zmagających się z ciężkim stadium niewydolności serca, odpowiedniego dostępu do leczenia hamującego postęp choroby.
Stosowana przy zmianie płci terapia hormonalna może zwiększyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego – informuje pismo "Circulation”.
Wystąpienie pierwszej miesiączki w młodszym wieku może być wskaźnikiem większej podatności kobiet na choroby układu krążenia i zaburzenia metaboliczne – wynika z badania, które opublikowało czasopismo „PLOS ONE”.
Rok 2018 był bardzo udany dla polskiej kardiologii. Rozpoczęliśmy na poziomie systemowym skoordynowane działania, których celem jest poprawa jakości leczenia pacjentów kardiologicznych i zmniejszenie śmiertelności spowodowanej chorobami układu sercowo-naczyniowego – mówi prof. Piotr Ponikowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Osoby, które śpią w ciągu nocy mniej niż sześć godzin są bardziej narażone na choroby układu sercowo-naczyniowego niż osoby śpiące od siedmiu do ośmiu godzin - informują naukowcy, których wnioski publikuje "Journal of the American College of Cardiology".
Zapadalność na zawały serca w Polsce jest wciąż o 30-50 proc. większa niż w krajach Europy Zachodniej i Unii Europejskiej – powiedział we wtorek na konferencji w Warszawie konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, prof. Jarosław Kaźmierczak.
76 przeszczepień serca przeprowadzili w 2018 r. lekarze w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (Śląskie). To najwięcej w kraju i najwięcej w historii transplantologii w tej placówce, którą rozpoczął - przeszczepiając serce w 1985 r. - prof. Zbigniew Religa.
Osoby po zawale serca, które wcześniej były mniej aktywne, ale zaczęły więcej ćwiczyć, żyją dłużej niż te, które ciągle mało się ruszają – sugeruje szwedzkie badanie opublikowane na łamach pisma "Journal of the American Heart Association”.
U 338 osób z woj. śląskiego wykonano w sobotę w Bytomiu badania, które pozwalają wykryć śmiertelnie niebezpieczne tętniaki aorty brzusznej. Tętniaki wykryto u 12 pacjentów, dwie osoby spośród nich muszą zostać niezwłocznie zoperowane.
Czy są arytmie, które częściej występują u kobiet niż u mężczyzn, jaka jest specyfika zaburzeń rytmu serca u obu płci i które arytmie są groźniejsze: żeńskie czy męskie – mówi dr n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej.
Z okazji 100-lecia uzyskania przez Polki praw wyborczych środowisko kardiologów prewencyjnych przyznano nagrody dla kobiet szczególnie zasłużonych w tej dziedzinie – poinformował sekretarz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Piotr Jankowski.
Mistrzyni w biegach narciarskich Justyna Kowalczyk została uhonorowana przez Sekcję Prewencji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego Nagrodą im. prof. Stefana Rywika za zasługi w zakresie promocji aktywności fizycznej – poinformował sekretarz PTK prof. Piotr Jankowski.
Ogólnopolska kampania „Przystanek dla serca”, w ramach której prowadzone będą bezpłatne badania serca, ruszy we wtorek (13 listopada) w Koszalinie. Do końca stycznia odwiedzi 50 miast – poinformowali PAP organizatorzy wydarzenia z Fundacji NEUCA dla Zdrowia.
23 października w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II wszczepiono tzw. pompę serca 66-letniemu pacjentowi. To 50. zabieg tego rodzaju w tej lecznicy.
Stan zapalny w jamie ustnej spowodowany chorobami przyzębia może utrudniać leczenie nadciśnienia - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Hypertension", wydawanym przez American Heart Association.
Dzięki pilotażowemu projektowi zdalnego monitorowania pracy serca w Piekarach Śląskich udało się uratować zdrowie kilkunastu pacjentów – podkreślają przedstawiciele tamtejszego szpitala miejskiego i lokalnych władz, które zapowiadają kontynuację programu.
Pacjenci po zawale mogą żyć dłużej; w pierwszym roku po zawale serca umiera w naszym kraju co piąty pacjent, a po pięciu latach już co drugi – alarmowali eksperci podczas konferencji kardiologicznej w Warszawie.
Od 800 tys. do 1 mln osób choruje na niewydolność serca. Dla gospodarki oznacza to koszty rzędu 4 mld zł rocznie. – Pacjent jest obciążony dolegliwościami, które często wyłączają go z życia społecznego – mówi prof. Hanna Szwed, konsultant wojewódzki ds. kardiologii z Instytutu Kardiologii w Warszawie.
Co robić, żeby służyło nam jak najdłużej? Jak żyć, żeby nie szkodzić sercu?
O tym będzie się mówić w ostatnią niedzielę września podczas obchodów Światowego Dnia Serca.
Pacjentom z tętniczym nadciśnieniem płucnym, rzadką i bardzo groźną chorobą, brakuje tchu nawet po zrobieniu paru kroków, tak jak himalaistom na wysokości 7-8 tysiącach metrów – przekonywali eksperci na spotkaniu prasowym we wtorek w Warszawie.
Hipercholesterolemia i nadciśnienie powoduje co roku 175 tysięcy zgonów i zagraża 6,5 mln Polaków. W przypadku tych zagrożeń kluczowa jest dieta i ruch – mówili w czwartek w Warszawie lekarze i dietetycy podczas konferencji "Zabójczy duet".
Telerehabilitacja nie jest jeszcze w Polsce popularna, a szkoda. Dzięki niej można by otoczyć opieką nawet pięć razy więcej pacjentów niż do tej pory – mówi prof. Ryszard Piotrowicz, kierownik Kliniki Rehabilitacji Kardiologicznej i Elektrokardiologii Nieinwazyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie.
Liczba pacjentów z niewydolnością serca dramatycznie rośnie. W Polsce notujemy 180 tys. hospitalizacji i 43 tys. zgonów z tego powodu rocznie – mówił podczas Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Piotr Ponikowski, prezes PTK.
Zalecenia i stanowiska towarzystw naukowych są bardzo potrzebne – podsumowują najnowszą wiedzę naukową i wnioski z praktyki klinicznej oraz pomagają lekarzom podejmować trafne decyzje terapeutyczne. Nie należy jednak trzymać się ich bezwzględnie – w każdym przypadku i bez zastrzeżeń – stwierdzili eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego podczas XXII Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Krakowie.
Z powodu chorób kardiologicznych co roku umiera 175 tys. Polaków – alarmują specjaliści z okazji XXII międzynarodowego kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który w czwartek rozpoczyna się w Krakowie.
Tradycyjny Holter do 24-godzinnego monitorowania pracy serca będzie można zastąpić wygodniejszą w użyciu „inteligentną koszulką”, która może śledzić pracę mięśnia sercowego znacznie dłużej, bo przez wiele dni.
Lenistwo ruchowe jest jednym z ważnych czynników ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i chorób nowotworowych - mówi prof. Ryszard Piotrowicz, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i kardiologii, kierownik Kliniki Rehabilitacji Kardiologicznej i Elektrokardiologii Nieinwazyjnej Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.
W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powstał multimodalny fantom serca. Model stworzony przez dr inż. Katarzynę Matusiak z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej służy do kalibracji aparatów diagnostycznych używanych w szpitalach.
Lekarze ze ŚCCS w Zabrzu, którzy po raz pierwszy w Polsce wszczepili pacjentowi całkowicie sztuczne serce, w czwartek podłączyli mu mobilne urządzenie zasilające, umożliwiające poruszanie się, a docelowo – powrót do domu.
4 lipca tego roku zespół lekarzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonał pierwszą w Polsce implantację sztucznego serca (total artificial heart, TAH) u pacjenta cierpiącego z powodu krańcowej niewydolności krążenia, u którego inne formy terapii zawiodły lub były niewskazane. Pacjent czuje się dobrze i wraca do sił.
Naukowcy odkryli liniową zależność między intensywnością palenia tytoniu a ryzykiem migotania przedsionków. Każde 10 papierosów dziennie więcej zwiększa ryzyko o 14 proc.
Korzystanie z e-papierosów zawierających nikotynę znacząco i negatywnie wpływa na funkcje naczyniowe – wynika z nowego badania opublikowanego na łamach czasopisma „Vascular Medicine”.
Za kilkadziesiąt lat wiele milionów starszych, osłabionych pacjentów potrzebuje lub będzie potrzebowało skomplikowanej operacji serca.
Stan cywilny może sam w sobie stanowić czynnik ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego - przekonują naukowcy z USA, Wielkiej Brytanii, Australii i Arabii Saudyjskiej na łamach pisma "Heart".
U kobiet choroby sercowo-naczyniowe pojawiają się później niż u mężczyzn, a objawy mogą wyglądać zupełnie inaczej. Ale to kobiety częściej umierają z ich powodu – mówiła dr hab. Małgorzata Peregud-Pogorzelska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego podczas konferencji „Quo vadis medicina?".
Osamotnienie zwiększa ryzyko rozwoju różnych chorób serca i przedwczesnej śmierci z ich powodu. Poczucie bycia samotnym ma przy tym większe znaczenie niż życie w pojedynkę.
Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom techniczno-technologicznym w terapii chorób serca polscy pacjenci mogą żyć dłużej i w lepszej jakości życia. To jest w zasięgu naszych możliwości – mamy ogromny potencjał, ale zmiany regulacyjne muszą nadążać za postępem technologicznym – stwierdzili eksperci I edycji Cardiology Innovations Days.
Musimy zbudować świadomość dotyczącą niewydolności serca – podkreśla prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Piotr Ponikowski. – PTK ma mandat do tego, by program prewencji i leczenia niewydolności serca przygotować. Bez niego jesteśmy skazani na porażkę.
Polska może stać się europejskim ośrodkiem produkującym robota chirurgicznego zdolnego rywalizować z najlepszymi – mówi prof. Zbigniew Nawrat, pomysłodawca i główny konstruktor robota kardiochirurgicznego Robin Heart, Dyrektor Instytutu Protez Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religii.
31 maja, z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia, obchodzony jest DZIEŃ BEZ TYTONIU. Wydarzenie ma charakter globalny. W tym roku przebiega pod hasłem TYTOŃ A CHOROBY SERCA.
Nowości w diagnostyce i terapii arytmii, aktualne wyzwania w elektrofizjologii i elektroterapii, przegląd porównawczy wytycznych naukowych, konkurs prac Młodych Badaczy oraz praktyczne warsztaty dla pielęgniarek i techników medycznych złożyły się na program XXIX Konferencji Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Małoinwazyjny zabieg, zamiast operacji na otwartym sercu, w leczeniu tętniaka znajdującego się w łuku aorty przeprowadzili w środę specjaliści Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM).
Specjaliści Instytutu Kardiologii w Warszawie wykonali zabieg na zastawce mitralnej z wykorzystaniem systemu echonawigacji zapewniającej lepsze obrazowanie i ułatwiającej jego wykonanie.
Pierwszy w północnej części Polski zabieg przezcewnikowej nieoperacyjnej naprawy zastawki mitralnej przeprowadzono 8 maja w Klinicznym Centrum Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku kierowanym przez prof. Grzegorza Raczaka (p.o. prof. Marcin Gruchała).
Lekarze z Instytutu Kardiologii w Warszawie wykonali zabieg założenia zapinek MitraClip na płatki zastawki mitralnej z wykorzystaniem systemu echonawigacji – pełnej integracji angiografu Azurion z USG firmy Philips. Przebieg zabiegu śledzili na żywo uczestnicy XXII Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej WCCI 2018 – Warsaw Course on Cardiovascular Interventions.
Wywołane hałasem zdenerwowanie może powodować migotanie przedsionków, a przez to zwiększać nawet ryzyko udarów. W największym stopniu dotyczy to dźwięków niechcianych nocą, np. odgłosów przelatujących nisko samolotów.
Nadciśnienie Płucne to rzadka, szybko postępująca, śmiertelnie niebezpieczna chorobą, która atakuje płuca i serce. W Polsce leczy się na nią obecnie 1300 osób – informują organizatorzy akcji. Światowy Dzień Nadciśnienia Płucnego obchodzony jest 5 maja.
Naukowcy z całej Europy tworzą obszerną bazę danych dotyczących przypadków nagłego zatrzymaniach krążenia w celu poprawy bezpośredniej opieki nad pacjentami.
Kompleksowa opieka nad chorymi z niewydolnością serca czy dostęp do nowych leków i procedur, zwłaszcza dla osób z wadami zastawkowymi serca - to jedne z głównych wyzwań kardiologii w Polsce. Na ich realizację potrzebne są większe nakłady - oceniają eksperci.
19 kwietnia w Klinice Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonano zabieg wszczepienia podskórnego rejestratora arytmii komunikującego się ze smartfonem.
Inteligentne systemy obrazowania, precyzyjne mapowanie wewnątrzsercowe, nowe technologie w terapii zaburzeń rytmu oraz trendy w elektrofizjologii i elektroterapii były tematami przewodnimi sesji poświęconych problematyce arytmii, odbywających się w ramach I Konferencji „Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych”.
Regularne konsumowanie orzechów pomaga zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia migotania przedsionków - informują szwedzcy naukowcy na łamach pisma "Heart".
Regularne picie większej ilości alkoholu niż ta, którą dopuszczają brytyjskie normy - a więc pięć drinków w tygodniu, może oznaczać skrócenie życia o kilka lat - ostrzegają naukowcy z University of Cambridge.
We wrześniu 2017 r. kardiochirurdzy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku podjęli się skomplikowanej operacji serca u kobiety w ciąży. To pierwsza tego typu operacja w Gdańsku, a także jedna z niewielu w Polsce i na świecie.
W Klinice Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonano zabieg implantacji podskórnego kardiowertera-defibrylatora EMBLEM MRI S-ICD SYSTEM. Była to pierwsza implantacja tego typu kardiowertera defibrylatora w Klinice i jedna z pierwszych u pacjenta poniżej 18. roku życia w Polsce.
W I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym, kierowanej przez prof. dr. hab. Grzegorza Opolskiego, wykonano zabieg implantacji pod skórę rejestratora arytmii, który zapisuje rytm serca przez kilka lat i potrafi udokumentować przyczyny objawów u pacjenta z utratami przytomności.
Na spotkaniu przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego z Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowskim, które odbyło się 7 marca, potwierdzono niezwłoczne wdrożenie pilotażowej edycji programu Kompleksowej Opieki nad pacjentami z Niewydolnością Serca (KONS).
Osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi, które chcą wydłużyć sobie życie, powinny przede wszystkim zadbać o większą aktywność fizyczną, a nie o dietę – twierdzą norwescy specjaliści.
Szanse na przeżycie osoby z zatrzymaniem krążenia ponad dwukrotnie wzrastają, jeśli spieszący na pomoc przechodnie mają dostęp do zewnętrznego automatycznego defibrylatora (AED) – informuje pismo „Circulation”.
Najmłodszej dotychczas w Polsce pacjentce, 13-latce, wszczepiono podskórny kardiowerter-defibrylator. Zabieg został przeprowadzony w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie Prokocimiu. Dziewczynka czuje się dobrze.
W Krakowie powstanie Centrum Doskonałości Nowych Metod Diagnostyki Obliczeniowej i Terapii Zindywidualizowanej. Eksperci zaangażowani w tworzenie Centrum obecnie uczestniczą już w badaniach nad opracowaniem klinicznego systemu komputerowego wspomagającego lekarzy podczas leczenia chorób zastawek serca.
Regularne mierzenie pulsu (tętna) jest prostą metodą, która pozwala wykryć migotanie przedsionków i zapobiec udarowi mózgu z powodu tej arytmii – przypominają eksperci z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Mężczyźni, którzy wcześnie łysieją lub siwieją, są przed czterdziestką narażeni na choroby serca nawet bardziej od otyłych rówieśników – informuje pismo „Science Daily”.
Najskuteczniejszą metodą leczenia zaburzeń rytmu serca, takich jak migotanie przedsionków, jest małoinwazyjny zabieg nazywany ablacją – powiedział w piątek w Warszawie prof. Paweł Ptaszyński z Kliniki Elektrofizjologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Pacjenci z Tanzanii z chorobami układu krążenia będą mogli liczyć na fachowe konsultacje u polskich lekarzy. To efekt projektu "Kardiolog w Afryce", realizowanego przez Fundację Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio".
Zapraszamy na czwartą już edycję Porannego Biegu po Plantach Krakowskich, który rozpocznie się w 18 XI 2017 r. (sobotę) o godz. 7.00. Start na Plantach przy ul. Siennej w Krakowie.
Implant do naprawy nieszczelnych zastawek w sercu dostosowuje się do rosnącego organizmu małego pacjenta. Pomysł, zainspirowany chińską zabawką i odnóżami ośmiornic, może przy tym pozwolić na opracowanie także innych wszczepialnych elementów.
Pierwsze w Polsce zabiegi żylnej ablacji alkoholowej arytmii komorowej przeprowadził w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu amerykański specjalista prof. Miguel Valderrábano z zespołem kardiologów-elektrofizjologów poznańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Stworzenie wirtualnego modelu serca o prawidłowej anatomii i z wadami, z którymi muszą się mierzyć lekarze, zakłada projekt „Wirtualne serce”, który wykorzysta do kształcenia przyszłych medyków narzędzia wirtualnej i poszerzonej rzeczywistości. Szczegóły projektu przedstawiono we wtorek w Zabrzu.
Problem niewydolności serca dotyczy obecnie około miliona Polaków. Rocznie z powodu niewydolności serca umiera w Polsce około 60 tys. osób – mówił podczas konferencji Kardiologia 2017 prof. Piotr Ponikowski z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
W rzeszowskim centrum badawczo-rozwojowym firmy G2A.COM produkowane będą modele serca 3D, które pomogą w nauce wykrywania wad tego narządu u dzieci w okresie prenatalnym. Modele powstawać będą w jednym z działów firmy – 3D Plus.
Jeśli MZ i NFZ nie zmienią polityki wobec kardiologii, zwiększy się śmiertelność spowodowania chorobami układu krążenia – przestrzegają kardiolodzy, którzy wystosowali do premier Beaty Szydło bezprecedensowy apel.
Przedziwnym zbiegiem okoliczności w dniu, gdy ukazuje się książka, wywiad-rzeka z prof. Marianem Zembalą, uczniem i współpracownikiem prof. Zbigniewa Religi, z Warszawy przychodzi smutna wiadomość – Tadeusz Żytkiewicz, pacjent-symbol, żywy pomnik zabrzańskich pionierów transplantacji serca i bez wątpienia bohaterów polskiej kardiochirurgii, nie żyje. Był jednym z najdłużej żyjących pacjentów po transplantacji serca.
18 września zmarł Tadeusz Żytkiewicz, jeden z najdłużej żyjących biorców serca (przeszczepienie miało miejsce 5 sierpnia 1987 r., było to 19. przeszczepienie serca wykonane przez prof. Zbigniewa Religę), prezes warszawskiego Koła Stowarzyszenia Transplantacji Serca.
W Klinice Kardiochirurgii WIM rozpoczęto nowy program innowacyjnych operacji serca - ablacji migotania przedsionków techniką torakoskopową, tzn. poprzez wprowadzone do klatki piersiowej przez specjalne porty kamerę oraz narzędzia, bez jej otwierania.
23 przeszczepienia serca, o 4 więcej niż w tym samym okresie 2016 r., przeprowadzono do 14 lipca tego roku w Instytucie Kardiologii w Aninie.
W październiku 2017 r. wyruszy do Tanzanii grupa wolontariuszy Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” w ramach projektu „Kardiolog w Afryce”.
Liczba zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych w 2020 r. przekroczy 200 tys., najbardziej zagrożone są osoby z rodzinną hipercholesterolemią – powiedział we wtorek w Warszawie prof. Michał Zakliczyński ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Silikonowe serce, które podobnie jak jego żywy pierwowzór jest miękkie i w podobny sposób się kurczy, opracowali naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu. Na razie działa ono tylko przez pół godziny, ale wynalazcy wiążą z nim duże nadzieje.
M.in. natychmiastowa interwencja w razie powikłań w trakcie operacji na sercu, bez przewożenia pacjenta, będzie możliwa dzięki otwartej we wtorek w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku hybrydowej sali operacyjnej.
Niewydolność serca może występować u prawie 1 mln Polaków, ale ponad 8 mln naszych rodaków jest nią zagrożonych – powiedział w środę na konferencji prasowej w Warszawie prof. Grzegorz Opolski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Gwałtowni zwiększa się w Polsce i Europie liczba chorych z migotaniem przedsionków, najczęściej występującą arytmią serca, która wkrótce osiągnie rozmiary epidemii – powiedzieli w poniedziałek eksperci na konferencji naukowej w Warszawie.
Nadciśnienie płucne to rzadka i ciężka choroba, która często rozpoznawana jest dopiero w zaawansowanym stadium. W Polsce z jej powodu leczonych jest ponad 1 tys. osób – mówili uczestnicy spotkania zorganizowanego w Warszawie z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego.
58-latek z częstoskurczem komorowym z Gostynia i mieszkaniec Suwałk z blokiem serca – obaj zostali w ostatnim czasie uratowani dzięki telemedycynie. Urządzenia monitorujące, w które byli wyposażeni, przesłały informację o zagrożeniu do lekarzy.
Polskie protezy serca POLVAD Religa sprawdzają się i są bezpieczne – powiedział w środę w Zabrzu prof. Marian Zembala. Dodał, że badania nad ich unowocześnieniem trwają; za parę lat na rynku powinny pojawić się rodzime, tym razem już wszczepialne protezy.
Rozpoczęliśmy pierwsze w naszym kraju badanie epidemiologiczne przy użyciu telemedycyny, które ma wykazać jak często występuje u nas migotanie przedsionków, w tym ukryte tzw. nieme zaburzenia rytmu serca – powiedział prof. Zbigniew Kalarus ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Zaburzenia rytmu serca, w tym grożące udarem mózgu migotanie przedsionków, można wcześniej wykryć dzięki aplikacjom na smartfona – powiedzieli w piątek eksperci na konferencji prasowej w Warszawie.
Badania przesiewowe, które pozwolą wykryć śmiertelnie niebezpieczne tętniaki aorty brzusznej i tętnic biodrowych organizuje 18 marca Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu (Śląskie).
Śmiertelność Polaków wzrośnie. Nie jesteśmy w stanie ratować pacjentów mając coraz mniej pieniędzy na leczenie – alarmują kardiolodzy. Nowe wyceny procedur kardiologicznych, tworzenie sieci szpitali – z tym na co dzień zmagają się dyrektorzy placówek medycznych i lekarze.
Przezcewnikowa implantacja zastawek aortalnych TAVI – małoinwazyjna metoda leczenia zwężenia zastawki – będzie się upowszechniać dzięki rozwojowi technologii, z czasem może służyć szerszej grupie chorych – przewidują lekarze zgromadzeni na konferencji w Katowicach.
Zabieg przezskórnego zamknięcia przecieku okołozastawkowego wykonali lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Poprawia on wydolność serca u pacjentów, cierpiących na powikłania w leczeniu wad zastawkowych. To pierwsza taka operacja na Dolnym Śląsku.
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł