MZ: część frustracji związanych z pandemią ma teraz upływ

Magdalena Gronek

Rząd idzie drogą środka. Czy będę nowe obostrzenia, zależy nie tylko od dziennej liczby zachorowań, ale także od liczby hospitalizowanych i zgonów. Ważne, czy system jest w stanie przyjmować nadal nowych pacjentów" – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.


Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. Dawid Żuchowicz/ Agencja Gazeta

Na antenie Polsat News szef resortu zdrowia pytany był, czy premier nie ogłosi w najbliższych dniach pełnego lockdownu. Minister Niedzielski podkreślił, że wyniki pokazują zwolnienie procesu pandemii, to znaczy, że mamy mniejsze przyrosty, ale – jak zaznaczył – nadal są to przyrosty.

"Jesteśmy na razie na poziomie 20 tys. zachorowań dziennie. To oznacza, że do systemu szpitalnego będzie dopływało 2-4 tys. osób dziennie, tak więc nawet jeśli ta liczba się ustabilizuje, to nie zdejmuje ona ciężaru z systemu opieki zdrowotnej i trzeba zrobić wszystko, żeby ten ciężar się redukował" – powiedział Niedzielski.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że rząd idzie drogą środka. Wyjaśnił, że sytuacja nie zależy tylko od jednego parametru, który często jest podawany, a więc od dziennej liczbie zachorowań. "Ważne jest również, czy system jest w stanie przyjmować nadal nowych pacjentów, czy ta struktura jest wydolna" – powiedział.

Podkreślił, że trzeba również patrzeć, ile jest zajętych łóżek. "Jeżeli poziom hospitalizacji przekroczy 30 tys., to wtedy rzeczywiście trzeba dokonywać lockdownu gospodarki, bo nie mamy więcej infrastruktury" – powiedział minister zdrowia. Dodał, że "liczy się także liczba zgonów, bo ona też pokazuje, na ile sobie radzimy z pandemią".

Pytany, czy wzrost liczby zgonów nie z powodu COVID-19 nie jest wskazówką w opracowywaniu kierunków strategii, szef resortu zdrowia odpowiedział, że sytuację monitoruje i diagnozuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

"Pierwsze wnioski pokazują, że mamy do czynienia ze wzrostem liczby zgonów. Nie można go jednak jednoznacznie przypisać do zachorowań covidowych. Dotyczą one grupy ludzi w wieki 65 plus" – powiedział Niedzielski. Zaznaczył, że z tej analizy wynikają także zalecenia skierowane do seniorów: zostańcie w domu, ograniczcie kontakty szczególnie z osobami w młodszym wieku, które w sposób bezobjawowy mogą przechodzić zachorowanie.

W ocenie szefa resortu zdrowia wzrost zgonów w ostatnim czasie wynika nie tylko z utrudnionego dostępu do służby zdrowia, ale także pokazuje pewien szerszy mechanizm. "Do sierpnia było ich znacznie mniej niż w roku poprzednim" – zauważył. Stwierdził, że może to być efekt wiosennego lockdownu, odłożony w czasie i związany z ograniczeniem świadczeń medycznych.

Minister zdrowia powiedział również, że z badań wynika, że najgorzej pandemię odczuwa najmłodsza grupa wiekowa. "Część frustracji związanych z pandemią ma teraz upływ w związku z akcjami protestacyjnymi. Nie można powiedzieć, że cały ten okres przebywania w izolacji, ograniczenia kontaktów nie odbija się na naszej psychice" – ocenił Niedzielski.

Pytany o plany związane ze zwalnianiem osób z kwarantanny, szef resortu zdrowia wyjaśnił, że kwarantanna i izolacja to realne narzędzia walki z pandemią.

"Nie idziemy w kierunku odchodzenia z kwarantanny, tylko budowania takich warunków, które albo pozwalają zwolnić się z kwarantanny, albo powodują automatyzm podejmowania decyzji" – powiedział Niedzielski. Jako przykład wskazał np. fakt, że zgodnie z nową strategią walki z COVID-19 nie trzeba czekać na telefon z sanepidu, ale jeżeli jeden z domowników ma pozytywny wynik testu, to automatycznie reszta członków idzie na kwarantannę.

04.11.2020
Zobacz także
  • Opublikowano rozporządzenie ws. automatycznej kwarantanny
  • Strategia awaryjna
  • Laboratoria doszły do ściany
  • "Posuwamy się do granic wytrzymałości systemu"
  • MZ: testy antygenowe u pacjenta z objawami podstawą stwierdzenia COVID-19
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta