MZ: testy antygenowe u pacjenta z objawami podstawą stwierdzenia COVID-19

Olga Łozińska, Daria Porycka, Karolina Mózgowiec

Tempo przyrostu zachorowań spowalnia, znajduje się między trendem wykładniczym a liniowym - powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że maleje również liczba skierowań na testy przez lekarzy POZ.


Adam Niedzielski, Andrzej Horban. Fot. Adam Guz/ KPRM

"Sytuacja pokazuje, że rzeczywista liczba zachorowań mieści się między jednym, a drugim scenariuszem, w poprzednich dniach mieliśmy realizację bliżej trendu wykładniczego, a przez ostatnie 2 dni od trendu wykładniczego odeszliśmy" - powiedział.

"Tempo wzrostu jeszcze na początku października było podwajającym się tempem - tydzień do tygodnia mieliśmy sytuację podwojenia liczby zachorowań. W tej chwili te tendencje są takie, że widać od mniej więcej połowy października pewnego rodzaju malejącą tendencje jeżeli chodzi o stopę wzrostu. To nie jest malejąca liczba zachorowań tylko malejąca stopa wzrostu. (...) W ciągu tygodnia lub dwóch scenariusz stabilizacji - optymistyczny wariant - może się pojawić" - dodał.

Niedzielski wskazał, że za scenariuszem stabilizacji zachorowań przemawia także liczba zleceń badań testowych przez lekarzy POZ.

- Monitorujemy rozwój pandemii. Przekroczenie 20 tys. zachorowań następuje przy ciągle rosnącej liczbie badań - mówił Niedzielski. - Mamy coraz lepsze rozeznanie nt. liczby chorych. Na tej podstawie tworzymy prognozy. Rzeczywista liczba zachorowań mieści się między skrajnymi prognozami. Dlatego tak ważnym jest, żebyśmy się odpowiedzialnie zachowywali - podkreślił.

Domownicy chorych automatycznie na kwarantannie

"Chcemy, żeby domownicy osoby chorej, która ma dodatni wynik testu, nie musiały już czekać na telefon z sanepidu i kwarantannę rozpoczynać po tym telefonie. Przyjmujemy, że ta kwarantanna będzie miała charakter automatyczny" - powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim Niedzielski podkreślił, że "eskalacja pandemii nadal ma miejsce" i rząd stara się "budować różne warianty". "Patrzymy na to, jak dokładnie przebiegają zachorowania, ale przygotowujemy się też z rozwiązaniami na sytuacje coraz trudniejsze" - poinformował.

Wśród rozwiązań, które chce zaproponować rząd, szef MZ wymienił "przede wszystkim pewne zmiany w zakresie prowadzenia kwarantanny". "Chcemy, żeby domownicy osoby chorej, czyli osoby, która ma dodatni wynik testu, nie musiały już czekać na telefon z sanepidu i kwarantannę rozpoczynać dopiero po tym telefonie. Przyjmujemy, że ta kwarantanna będzie miała charakter automatyczny" - wyjaśnił.

Niedzielski zaapelował do wszystkich osób, które mają współdomownika z dodatnim wynikiem testu, aby zostali w domu na kwarantannie. "Zostaniecie automatycznie wpisani do tej kwarantanny. Oczywiście, zadzwoni do was również pracownik sanepidu, żeby takie formalności załatwić, jak wpisanie do systemu, które jest potem podstawą wypłaty świadczenia, ale nie będzie żadnej decyzji sanepidu. Automatycznie będzie rozpoczęta kwarantanna" - podsumował.

- Rozbudowujemy infrastrukturę izolatoriów, aby osoby, które nie wymagają intensywnej opieki, mogły w tych warunkach przebywać aż do całkowitego wyleczenia - zapewnił minister zdrowia.

"Na wczoraj było 4 tys. miejsc w izolatoriach. W tej chwili rozbudowujemy tę infrastrukturę do blisko 10 tys. Rozbudowujemy ją po to, by część pacjentów, którzy są hospitalizowani, a nie wymagają intensywnej opieki, mogła być przesuwana do leczenia w izolatoriach. To nie będą tylko hotele, ale też sanatoria" - wskazał.

Pulsoksymetry dla pacjentów

- Nowością, którą będziemy wprowadzali, jest opieka na poziomie podstawowym. Pacjenci skąpo- i bezobjawowi otrzymają pulsoksymetr, a jego zapisy będą analizowane przez specjalne centrum analizy - zapowiedział Niedzielski.

"Urządzenie informuje o natlenieniu krwi i w zależności od parametrów, które są wykazywane, będziemy podejmowali reakcję. Każda osoba wskazana przez lekarza POZ, która ma dodatni wynik (na obecność koronawirusa - PAP), jest skąpo lub bezobjawowa, będzie otrzymywać pulsoksymetr. Zapis z niego będzie monitorowany przez specjalne centrum monitoringu, które będzie powołane przez Ministerstwo Zdrowia" - oświadczył minister zdrowia.

Nowa definicja przypadku

"Przyjmujemy od dzisiaj, że testy antygenowe, które są wykonywane dla pacjenta objawowego, są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa, jak testy PCR-owe" - powiedział Niedzielski.

Jak przypomniał, "do tej pory zawsze, nawet po zastosowaniu testu antygenowego, należało wykonać i tak test PCR-owy potwierdzający". "Zmieniamy w ten sposób definicję przypadku. Teraz już nie tylko test PCR-owy, ale i objawy i test antygenowy będą dowodziły, że osoba jest chora na koronawirusa i nie potrzebuje potwierdzenia" - tłumaczył.

"Ma to związek z tym, że chcemy na większą skalę wprowadzić testowanie testami antygenowymi. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem tego na SOR-y, izby przyjęć (...) Chcemy również wykorzystać to w nocnej pomocy lekarskiej. To jest bardzo ważna zmiana, która umożliwi szybkie testowanie bez konieczności potwierdzania testem PCR-owym" - dodał.

Minister zdrowia poinformował, że zmiany ogłoszone przez niego na piątkowej konferencji prasowej zostaną ujęte w dokumencie nowej strategii. Jak dodał, jej "wersję trzecią przygotujemy w przyszłym tygodniu".

30.10.2020
Zobacz także
  • "Pacjenci nie diagnozują się, nie monitorują objawów, rzadziej zwracają się do lekarza"
  • Diagnostyka utyka
  • MZ: lekarz rodzinny jest podstawą systemu
  • Osoba skierowana na test obowiązana jest poddać się kwarantannie
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta