Kraska: w przyszłym tygodniu pojawią się szybkie testy antygenowe

Olga Łozińska

W przyszłym tygodniu pojawią się szybkie testy. Ich wynik dodatni jest równoznaczny z wynikiem testu genowego, czyli PCR-owego, który w tej chwili jest wykonywany – poinformował w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.


Fot. istockphoto.com

Kraska powiedział w Polsacie, że będzie tylko obowiązek ewidencjonowania wyników testów w systemie EWP, czyli w jednym miejscu. Według niego będzie to zdecydowanie prostsze, odciąży też od tych czynności laboratoria i diagnostów".

"W przyszłym tygodniu pojawią się także szybkie testy, czyli testy antygenowe" – powiedział wiceminister zdrowia. Wyjaśnił, że ich wynik dodatni jest równoznaczny z wynikiem testu genowego, czyli PCR-owego, który jest obecnie wykonywany.

Jego zdaniem odciąży to laboratoria od wykonywania testów genetycznych, których analiza długo trwa i wymaga specjalistycznej aparatury. Kraska zwrócił uwagę, że testy antygenowe drugiej generacji rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia, a także wiele towarzystw europejskich i Polskie Towarzystwo Epidemiologów. Dodał, że jeżeli wynik jest dodatni, nie trzeba go potwierdzać testem genetycznym.

Wiceministra zdrowia zapytano również o izolatoria. Odpowiedział, że w czwartek mieliśmy w nich prawie 10 tys. miejsc. Do izolatoriów, jak powiedział, trafiają osoby niewymagające opieki medycznej. Poinformował również, że od poniedziałku uruchamiane są tzw. izolatoria plus dla osób z DPS-ów. Są one na wyższym poziomie, jeśli chodzi o opiekę medyczną. Przeznaczone będą dla pacjentów niesamodzielnych. Poinformował, że izolatoria będą się mieścić głównie w sanatoriach i w szpitalach uzdrowiskowych.

"W tej chwili problem osocza jest bardzo ważny. Jak pokazują badania jest to bardzo dobry lek do walki z koronawirusem" - powiedział Kraska w Polsacie. Przypomniał, że jednorazowo można oddać 600 ml osocza, czyli trzy jednostki, bo, jedna jednostka to około 200 ml.

Poinformował, że "w październiku Polacy oddali 2634 jednostki, ale już w pierwszym tygodniu listopada oddaliśmy 2600, czyli praktycznie tyle samo, co przez cały październik. We wrześniu oddaliśmy tylko 540 jednostek". Zdaniem Kraski "nie tylko przybywa nam ozdrowieńców, ale też osób, które chcą oddawać (osocze-PAP)".

"Apeluję do wszystkich państwa, którzy jesteście ozdrowieńcami, oddawajcie to osocze. Jeżeli mieliści wynik dodatni i minęło 28 dni, wtedy jesteście już w stanie oddać to osocze, jeżeli przechodziliście bezobjawowo to jest 18 dni po skończeniu izolacji" - mówił. Dodał, że osocze mogą oddawać osoby zdrowe w wieku od 18 do 65 roku życia. "To naprawdę jest bezcenny lek dla chorych i zakażonych koronawirusem" - ocenił.

Powiedział, że centra krwiodawstwa w Polsce w tej chwili są wyposażone w dodatkowe urządzenia do pobrania osocza.

13.11.2020
Zobacz także
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta