Krótsza kwarantanna, testy dla każdego

Grzegorz Bruszewski, Piotr Śmiłowicz, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Wiktoria Nicałek, Karol Kostrzewa, Daria Kania, Olga Zakolska, Katarzyna Lechowicz-Dyl, Agata Zbieg

Rząd skraca okres przebywania w kwarantannie do 7 dni od 24 stycznia, a od 27 stycznia wprowadza do aptek darmowe testy antygenowe na COVID-19. Każdy zakażony koronawirusem powyżej 60. roku życia będzie mógł liczyć na zbadanie przez lekarza pierwszego kontaktu w ciągu 48 h od stwierdzenia zakażenia.


Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. MZ

Premier w piątek podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, odnosząc się do sytuacji epidemicznej, podkreślił, że „piąta fala stała się faktem”. Jak dodał, różni się ona od poprzednich. – Różni się tym, że dzisiaj mamy do czynienia z wariantem Omikron, który jest dużo bardziej zaraźliwy od poprzednich – zauważył Morawiecki. – To dlatego notujemy rekordy zakażeń i to dlatego musimy zmierzyć się z sytuacją nową, inną, której do tej pory nie było.

Morawiecki zaznaczył, że „wszystkie kraje dotknięte Omikronem notują rekordowe fale zakażeń”. – Część krajów Europy Zachodniej notowała te zakażenia już przed nami, np. we Francji było to kilkaset tysięcy zakażeń dziennie, w innych dużych krajach – też między 100 a 200 tysięcy zakażeń dziennie – dodał premier.

– Nie chcę spekulować, czy u nas będzie to 50 czy 100 tysięcy. Widziałem analizy i takie, i nawet sięgające 140 tysięcy dziennych zakażeń, ale będzie to na pewno bardzo dużo. Dlatego musimy się przygotować na to najlepiej jak potrafimy – oświadczył szef rządu.

Szybkie badanie zakażonych seniorów

Premier wskazywał, że najbardziej narażeni na zgon z powodu COVID-19 są seniorzy, osoby powyżej 60. roku życia.

– Dlatego wdrażamy taki mechanizm, procedurę, że każdy, kto jest przetestowany pozytywnie, każdy pacjent, który ma koronawirusa, będzie mógł w ciągu 48 godzin być zbadany (...) przez lekarza pierwszego kontaktu – poinformował Morawiecki.

Jak dodał, będzie możliwość zbadania również w domu. Szef rządu dodał, że „dla wielu starszych ludzi to bardzo ważne, by lekarz stetoskopem przebadał, czy coś niedobrego nie dzieje się w płucach”.

– Dziś ta możliwość była, ale poprzez dodatkowe mechanizmy zachęcamy do tego wszystkich pacjentów i wprowadzamy procedury, które będą umożliwiały wykonanie tego kontaktu w ciągu 48 godzin – zaznaczył.

Niedzielski powiedział, że „według tego, co obserwujemy w Europie Zachodniej, gdzie jest zdecydowanie mniej hospitalizacji, a zdecydowanie bardziej wymagana jest opieka pozaszpitalna nad pacjentem, przyjęliśmy założenie, że w tej fali opieka pozaszpitalna musi być zdecydowanie silniejsza, zadecydowanie bardziej zintensyfikowana”.

– To oznacza wzmożony wysiłek podstawowej opieki zdrowotnej w opiece nad pacjentem, który jeszcze nie trafił do szpitala – podkreślił. Wyjaśnił, że chodzi o nowy standard prowadzenia pacjenta w grupie wiekowej powyżej 60 lat. – Ta grupa jest wskazana dlatego, że tam mamy ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i przede wszystkim ryzyko zgonu – stwierdził.

Siedmiodniowa kwarantanna

– Skracamy okres przebywania na kwarantannie do siedmiu dni. Korzystamy tutaj z doświadczenia innych krajów – powiedział szef rządu, wskazując, że podobne rozwiązania wprowadziły także Niemcy, Francja, Belgia, Włochy czy Grecja.

Zaznaczył, że jest to także zgodne z zaleceniami europejskich agencji.

– Przy tym wszystkim chcemy utrzymać możliwie wszystkie inne świadczenia medyczne, tak, by nie było sytuacji, że ze względu na koronawirusa pozostała część ochrony zdrowia – onkologia, ortopedia i wszystkie inne – po prostu w dużym stopniu są zakłócone. Postaramy się zrobić wszystko, żeby uruchomić dodatkowe mechanizmy, które będą utrzymywały aktywną pozostałą część ochrony zdrowia – oświadczył Morawiecki.

Jak dodał minister zdrowia, „to rozwiązanie dotyczące kwarantanny będziemy chcieli wdrożyć od poniedziałku”. Poinformował, że szczegółowe informacje mają się znaleźć w specjalnym komunikacie.

Po zakończeniu konferencji Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Twitterze, że „skrócona kwarantanna (7 dni) obejmie wszystkie osoby kierowane na nią od 24.01. Nie dotyczy to więc osób, które już są na kwarantannie”.

Powszechne testowanie w aptekach

Minister zdrowia poinformował, że w aptekach uruchomione zostanie powszechne testowanie w kierunku SARS-CoV-2. Testy w aptekach mają być wykonywane od 27 stycznia – będą one opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie będzie na nie wymagane skierowanie.

– Każdy, kto jest zainteresowany, wypełniając formularz bądź w domu, bądź na miejscu w aptece, będzie mógł poddać się testowi i bardzo szybko zweryfikować testem antygenowym, czy jest zakażony, czy nie – powiedział Niedzielski.

Wskazał, że testy będą prowadzone w aptekach, które „są odpowiednio przygotowane infrastrukturalnie”.

– Mówimy tutaj o sytuacji, w której musi być wydzielone pomieszczenie, muszą być zachowane pewne standardy bezpieczeństwa, ale te apteki, które w tej chwili prowadzą szczepienia – a jest ich ponad tysiąc – takie standardy spełniają, więc to są potencjalni kandydaci na przeprowadzanie testowania – powiedział.

Rada ds. walki z COVID-19

Morawiecki poinformował o powołaniu Rady ds. walki z COVID-19. – Rada Medyczna, która ponad rok doradzała mi i ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu zostaje niejako przekształcona – stwierdził.

Premier przypomniał, że znaczna część dotychczasowych członków Rady Medycznej zrezygnowała. – Łączenie działań na styku spraw publicznych i ściśle medycznych nie jest łatwe i ja to rozumiem – powiedział.

– Chcę wyrazić moją ogromną wdzięczność wobec wszystkich osób, które doradzały nam do tej pory – podkreślił premier. Zaznaczył, że istotna część z nich będzie doradzać nadal. – Rada ds. walki z COVID-19 będzie także obejmowała specjalistów z innych dziedzin, nie tylko z medycyny – poinformował szef rządu.

Więcej łóżek covidowych i praca zdalna

Morawiecki poinformował, że po dyskusji na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zaproponuje kilka zmian w systemie walki z koronawirusem.

– Po pierwsze będziemy przygotowywać kolejne łóżka covidowe, po to, żeby ochrona zdrowia mogła rzeczywiście zaabsorbować ewentualne dodatkowe zachorowania – powiedział Morawiecki.

Stwierdził, że dziś „tendencja nie jest zła”, ponieważ zmniejsza się liczba zajętych łóżek. – Ale spodziewamy się, i tak nam mówią eksperci, że już za 7-10 dni ten trend się odwróci, będzie kilkaset, może nawet ponad tysiąc łóżek dziennie wypełnianych przez osoby chore na COVID-19 – powiedział Morawiecki.

Podkreślił, że trzeba też „postawić duży akcent” w kwestii ograniczenia kontaktów jako sposobu na ograniczanie liczby zakażeń. – Stąd zalecenie pracy zdalnej – stwierdził.

– Poleciłem administracji publicznej i zalecam administracji samorządowej jak najszybsze przejście w tryb zdalny, hybrydowy, tam gdzie tylko można. Również apeluję do przedsiębiorców, aby tych kilka najbliższych tygodni przepracowali w trybie zdalnym – powiedział Morawiecki.

Trzy scenariusze, apogeum w (drugiej) połowie lutego

– Mamy za sobą tydzień, który można nazwać tygodniem eksplozji pandemii, tydzień, który praktycznie każdego kolejnego dnia oznaczał pokonywanie kolejnych smutnych rekordowych wyników, jeśli chodzi o liczbę zakażeń – wskazał szef MZ.

– Od trzech dni obserwujemy sytuację, gdy liczba dziennych infekcji utrzymuje się powyżej 30 tys., a patrząc na dzisiejszy monitoring, bo mamy tak skonstruowany system, że raporty spływają praktycznie co godzinę, że jest ryzyko bardzo poważne, że dzisiejszy wynik przekroczy 40 tys. – stwierdził.

Minister zaznaczył, że oznacza to nie tylko, że jesteśmy w piątej fali pandemii, ale mamy do czynienia z niespotykanym nasileniem zjawiska pandemicznego, na razie dotyczącego liczby infekcji.

– Cały czas mamy nadzieję, że liczba infekcji – patrząc na doświadczenia innych krajów – będzie w mniejszym stopniu przekładała się na obciążenie infrastruktury szpitalnej – powiedział, zastrzegając, że w krach tych poziom zaszczepienia przeciw COVID-19 jest zdecydowanie większy niż w Polsce.

– Najbliższe tygodnie, najbliższy czas zweryfikuje hipotezy dotyczące tego, w jaki sposób zakażenia na dużą skalę przełożą się na hospitalizacje – podkreślił.

Minister Niedzielski zwrócił uwagę, że piątkowy wynik niemal 37 tys. nowych zakażeń to praktycznie 2,5 razy więcej niż tydzień temu. Dynamika, jak dodał, nie jest chwilowa. – Mamy narastającą liczbę zleceń na badania – wskazał.

Stwierdził, że przyczyną eskalacji zakażeń jest wariant Omikron. – Widzimy z dnia na dzień, że jest coraz bardziej zauważalny. Jest już niemal 1400 zakażeń, co stanowi mniej więcej 25 proc. przypadków, dla których badany jest genom – podał.

Zaznaczył, że badanie trwa kilka dni, więc jest to obraz sprzed pięciu, siedmiu dni wstecz. Udział Omikronu – jak dodał – wynosi co najmniej 25 proc., a realnie – 30 proc.

Niedzielski przyznał, że eskalacja pandemii COVID-19 wpływa na przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia scenariusze.

– Najkorzystniejsze zakładają apogeum na poziomie 60 tys. zakażeń dziennie, najgorsze nawet 140 tys. Apogeum pandemii może nastąpić w połowie lutego lub na początku marca – powiedział minister.

Jak ocenił, ryzyko naruszenia wydolności systemu opieki zdrowotnej jest w tej chwili najwyższe w przebiegu całej pandemii.

– Dlatego największym obiektem analizy jest obecnie kwestia przygotowania infrastruktury szpitalnej. Mamy tu trzy scenariusze, które w zależności od tego, jak sytuacja będzie się przekładała na hospitalizację, będą oznaczały systematyczne zwiększanie łóżek dla pacjentów covidowych – zapowiedział minister.

Poinformował, że obecnie jest 30 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19, zapełnionych w ponad 40 proc. – Systematycznie zwiększamy ich liczbę – podkreślił szef MZ.

Plan zwiększania bazy łóżek covidowych zakłada w I etapie jej powiększenie do 40 tys. łóżek, w II etapie – do 60 tys. łóżek. III etap to hospitalizacja w każdym szpitalu w kraju – szpitale byłyby przekształcane w miarę zapotrzebowania.

– To są scenariusze katastroficzne, które oznaczają konieczność przesterowania, czy zupełnie przełożenia i skierowania wszystkich sił i zasobów na leczenie COVID-19 – przyznał Niedzielski.

– Baza, którą mamy zaplanowaną do systematycznego uruchamiania, to perspektywa miesiąca. Dodatkowo wszystkie zagadnienia dotyczące tlenu, logistyki leków – mamy przygotowane przez RARS czy inne zakupy. Jesteśmy do tych zakupów przygotowani – zapewnił minister.

21.01.2022
Zobacz także
  • Piąta fala pandemii jest faktem
  • COVID-19 a wyjazdy na narty
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta