×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Kłujący ból brzucha

Pytanie nadesłane do redakcji

Czuję dziwne kłucie w brzuchu, a dokładnie mniej więcej na jego środku, podobne do skurczów, miejscowy ból jest dość silny, trwa krótko, pojawia się raz na jakiś czas, do kilku razy na godzinę, jego intensywność jest bardzo duża. Co może mi dolegać?

Odpowiedziała

lek. med. Magdalena Przybylska-Feluś
Oddział Kliniczny Gastroenterologii i Hepatologii
Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Ból brzucha jest dość częstą dolegliwością, która od czasu do czasu dopada każdego z nas. Jednakże mimo „pospolitości” zagadnienie bólu brzucha jest dość rozległe i pozornie za jednym objawem może znajdować się długa lista przyczyn.

Ból może być rozlany (tzn. obejmować duży obszar ciała) lub zlokalizowany. W zależności od czasu trwania mówimy o ostrym lub przewlekłym bólu, wreszcie różny może być charakter bólu od kłującego przez skurczowy po tępy.

Ze względu na ilość narządów znajdujących się w obrębie jamy brzusznej przybliżone podanie lokalizacji nie zawsze pozwala na dokładne ustalenie pochodzenia bólu.

Typowo w śródbrzuszu ból może pochodzić z jelita cienkiego. Możliwe są także inne przyczyny, w tym te spoza przewodu pokarmowego.

Ból brzucha odnosi się nie tylko do dokładnej lokalizacji, charakteru czy czasu trwania. Ważne są także dane na temat obecności lub braku innych objawów, jak np. nudności lub wymioty, zmiana rytmu wypróżnień, utrata masy ciała itd.

Wywiad, czyli informacje od pacjenta na temat dolegliwości rozpatruje się razem z badaniem fizykalnym, które obejmuje oglądanie, osłuchiwanie, opukiwanie i palpację (badanie dotykiem).

Na podstawie wywiadu i badania fizykalnego zapada decyzja co do dalszej diagnostyki (np. badania z krwi, badania obrazowe) i leczenia. W niektórych chorobach wywiad (objawy, odchylenia w badaniu fizykalnym) są bardzo charakterystyczne i postawienie diagnozy jest szybkie, w innych przypadkach proces diagnostyczny może być dłuższy.

Z przedstawionych powyżej powodów warto się zgłosić do lekarza (np. lekarza rodzinnego, internisty), który uzupełni wywiad, zbada fizykalnie i zaplanuje diagnostykę i terapię.

Piśmiennictwo:

Dubiel J.P.: Propedeutyka chorób wewnętrznych. Część II, wyd. IV, skrypt Akademii Medycznej im. M. Kopernika w Krakowie.

07.02.2013

Czytaj następny:

Inne pytania
  • Podwyższone wartości prób wątrobowych
  • Ból wątroby i dyskomfort w okolicach wątroby
  • Stres i objawy lękowe a występowanie chorób układu pokarmowego
  • Śluz zamiast stolca
  • Objawy przepukliny rozworu przełykowego
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta