×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Nawracająca przewlekła biegunka

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam problem z ostrą biegunką. Trwa ona już około 10 lat. Na początku sięgałam po pomoc u lekarza rodzinnego, który wielokrotnie kierował mnie do szpitala. Wyniki badań, które tam przeprowadzano zawsze były dobre i wypisywano mnie z biegunką do domu. Wykluczono u mnie także zespół jelita nadwrażliwego. Biegunka się nasila, kiedy nadchodzi coś stresującego. Dlatego od roku leczę się psychiatrycznie, jednak bez większych rezultatów. Może jestem spokojniejsza, ale z biegunką bez zmian. Dzisiaj robiono też testy alergiczne między innymi na jajko, orzechy laskowe, mąkę, paprykę, rybę. Lekarz powiedział, że wyniki są dobre. Już nie wiem, co mam robić, próbowałam już na wiele sposobów wyjaśnić przyczynę moich biegunek i jak do tej pory bez rezultatu. Trwają już one ponad 10 lat i jest to dla mnie strasznie uciążliwe. Dziennie się załatwiam nawet 9 razy, często towarzyszy mi przy tym ból brzucha. Byłabym bardzo wdzięczna za jakąkolwiek radę oraz podpowiedź dotyczącą mojego problemu. Chciałabym jeszcze dodać, że nie jadam mięsa ani żadnego tłuszczu zwierzęcego pod jakąkolwiek postacią oraz ryb. Zauważyłam również, że po zjedzeniu nawet odrobiny maku czy orzechów włoskich natychmiastowo nasila się biegunka.

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Ostra biegunka trwa do około 14 dni. Tutaj mamy do czynienia z przewlekłymi nawracającymi dolegliwościami trwającymi od wielu lat. Nie mam pewności co do trafności „wykluczenia zespołu jelita nadwrażliwego”, ponieważ nie wiem na jakiej podstawie wyeliminowano to rozpoznanie, a wiele czynników przemawia właśnie za taką diagnozą.

Zespół jelita nadwrażliwego to choroba czynnościowa, czyli taka, w której nie znajdujemy żadnej konkretnej zmiany chorobowej w jelitach. Często nasilają ją stresy i stany napięcia emocjonalnego, dlatego wśród stosowanych leków znajdują się także leki przeciwdepresyjne.

Jest wiele grup leków psychiatrycznych o różnym wpływie na przewód pokarmowy. Psychiatra powinien spróbować dobrać odpowiednie leki, które poza swoim działaniem np. przeciwdepresyjnym, będą ograniczać biegunki.

Sposoby postępowania w zespole jelita nadwrażliwego to przede wszystkim odpowiednia dieta, unikanie używek, umiarkowana aktywność fizyczna.

Często używane są leki, takie jak trimebutyna czy mebeweryna, które można przyjmować przewlekle przez wiele lat (są zwykle dobrze tolerowane przez pacjentów, nie powodują groźnych działań niepożądanych).

Podsumowując, zespół jelita nadwrażliwego jest „uciążliwą” chorobą przewlekłą, jednak nie powoduje istotnych dla zdrowia i życia powikłań. W trakcie konsultacji z lekarzem należy dobrać optymalną terapię i stosować odpowiednią dietę, tak aby choroba jak najmniej obniżała jakość życia pacjenta.

Jeżeli nie ma objawów alarmujących, w tym niedokrwistości, chudnięcia, chorób nowotworowych w rodzinie, u osób poniżej 50. roku życia wystarczy przeprowadzenie podstawowych badań i rozpoczęcie leczenia.

22.10.2013
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta