×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Jakie mogą być przyczyny przykątniczego zapalenia odcinka jelita krętego?

Pytanie nadesłane do redakcji

Niedawno miałam kolonoskopię. Wynik: zapalenie przykątniczego odcinka jelita krętego. Już myślałam, że lekarz wystawi diagnozę i będzie ok. Okazało się jednak, że tak naprawdę wciąż nie wiadomo co mi dolega. Jakie możliwości wchodzą w grę przy takim wyniku?
Zasugerowałam lekarzowi celiakię, uczulenie na laktozę. Pan doktor polecił mi też zrobić badanie na Yersinię - bakterię (bo takie było pierwotne podejrzenie lekarza przeprowadzającego kolonoskopię). Celiakia to choroba autoimmunologiczna, czy wpływ na jej pojawienie się może mieć fakt, że moja mama choruje na stwardnienie rozsiane? Czy celiakia wywołuje widoczne przy badaniu zmiany w jelicie krętym - miałam na jelicie afty. Lekarz rodzinny powiedział, że mogę spokojnie czekać na badania refundowane przez NFZ (kwiecień), bo nie jest to coś zagrażającego życiu, a przecież nie wiadomo, poza tym celiakia życiu zagraża. Moje samopoczucie z dnia na dzień się pogarsza... stan psychiczny przede wszystkim, nie wychodzę z domu, bo nie wiem, kiedy mogą dopaść mnie bóle, wzdęcia i te okropne gazy, które niewydalone nasilają ból do ogromnych rozmiarów. Zrezygnowałam z pracy i czekam wciąż na wizyty u kolejnych lekarzy. Co robić?

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista gastroenterolog
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Rozpoznanie, które ustalono na podstawie kolonoskopii, może wskazywać na różne jednostki chorobowe. Mogą to być zmiany infekcyjne, m.in. zakażenie Yersinią - zawsze w takich przypadkach zakażenie to powinno być wykluczone. Mogą to być także zmiany polekowe (np. spowodowane popularnymi środkami przeciwbólowymi).

Ale najważniejsze w diagnostyce różnicowej tego typu zmian jest wykluczenie choroby Leśniowskiego i Crohna, w której zapalenie bardzo często dotyczy końcowego odcinka jelita cienkiego. Trudno jest oceniać ten wynik, ponieważ nie mamy opisu całego badania oraz wyniku badania wycinków. Choroby w kręgu nieswoistych chorób zapalnych jelit (m.in. choroba Leśniowskiego i Crohna - CD) rozpoznaje się na podstawie obrazu klinicznego, endoskopowego, czasami radiologicznego oraz wyników badania histopatologicznego wycinków pobranych podczas kolonoskopii. Bierze się pod uwagę wszystkie ww. wyniki badań, ponieważ często żadne z nich osobno nie przesądza o rozpoznaniu. W czasie badania endoskopowego możemy tylko podejrzewać CD, ale dopiero badanie histopatologiczne wycinków czasem potwierdza diagnozę. W opisanym przypadku brakuje wyniku tego badania. Zdarza się jednak także, że badania histopatologiczne nie potwierdzają wstępnych podejrzeń. W przypadku choroby Leśniowskiego i Crohna jest to częsta sytuacja, ponieważ trudno znaleźć w badanych wycinkach cechy bezsprzecznie potwierdzające chorobę. Zawsze trzeba wykluczyć celiakię, nawet gdy rozpoznanie CD jest już ustalone, ponieważ te choroby mogą występować jednocześnie, albo ich objawy mogą się nakładać. Zarówno celiakia, jak i choroba Crohna należą do kręgu chorób autoimmunologicznych, a ryzyko „posiadania” kolejnej takiej choroby nie jest duże (choć nieco większe u krewnych niż w populacji ogólnej).

Należy także pamiętać, że opisane w endoskopii zmiany mogą okazać się przejściowe (np. po przygotowaniu do badania). Objawy, takie jak bóle brzucha, wzdęcia i gazy, występują z dużą częstością w populacji i zwykle związane są z czynnościowymi chorobami przewodu pokarmowego, np. zespołem jelita nadwrażliwego. Dlatego po uzupełnieniu niezbędnej diagnostyki i wykluczeniu ww. poważniejszych chorób, należy niezwłocznie rozpocząć leczenie.

11.03.2014
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta