×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Dyspepsja czynnościowa

Pytanie nadesłane do redakcji

Od ponad 20 lat mam problemy z żołądkiem, kilka gastroskopii, rozpoznanie - zapalenie błony śluzowej żołądka. Stosowałam leki typu Controloc, Anasteloc i inne. Następowały okresy poprawy, ale coraz krótsze. Nauczyłam się z tym żyć, ale coraz trudniej. Ogromny brak komfortu życia. Ostatnia wizyta u gastrologa skończyła się tym, że lekarz zdenerwował się na mnie, że kuracja nie pomogła. Mam umówiony termin u innego gastrologa prywatnie, ale właściwie waham się, czy iść, boję się, że skończy się tak samo. Powoli wpadam w depresję, mama 20 lat temu zmarła na raka żołądka. Bardzo uważam co jem, do przesady dbam o higienę i mam wrażenie, że wszystko mi szkodzi. Nawet zwykła woda potrafi zaszkodzić. Proszę o radę, co jeszcze mogę zrobić. Każda wizyta to zdziwienie lekarza, że to niemożliwe, że mam nadal mimo stosowania leków m.in. takie dolegliwości, jak wymioty, odbijanie treścią pokarmową, pieczenie, zesłabnięcia, które napawają lękiem. Czuję się jak petent. Nadmieniam, że cały czas pracuję, ale coraz mniej mam sił. Czy tak naprawdę musi być? Czy tak już będzie zawsze?

Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista gastroenterolog
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Opisane objawy najprawdopodobniej wskazują na czynnościowe choroby, tzw. dyspepsję czynnościową. Potwierdza to podejrzenie bardzo długi wywiad zgłaszanych dolegliwości, które, mimo że trwają tak długo, nie doprowadziły do wymiernych powikłań (chudnięcie, niedokrwistość itp). Mogą one mieć związek ze sposobem przeżywania emocji, radzenia sobie z bólem i chorobą oraz zdolnością funkcjonowania w sytuacjach stresowych. Powodem może być wywiad rodzinny, w którym bliska osoba zmarła na raka żołądka. Nie dziwi więc fakt, że dolegliwości ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego wywołują obawy, znaczny niepokój, a nawet lęk. Tak często jest w chorobach o tle psychosomatycznym, że nie można znaleźć obiektywnych cech choroby, a pacjenci cierpią naprawdę i nie ma dla nich znaczenia tłumaczenie lekarzy, że wszystko jest w porządku. Psychiczne problemy często towarzyszą zaburzeniom układu pokarmowego, zwłaszcza często takie objawy, jak hipochondria, depresja i niepokój ogólny, lęk. Dlatego należy spróbować poszukać pomocy także u psychiatry, który doradzi leki zmniejszające ten lęk, a przede wszystkim wykluczy współistnienie depresji. Nie można takich objawów bagatelizować, mimo że choroby czynnościowe nie prowadzą do żadnych powikłań.

Pacjentka miała wykonywane liczne gastroskopie, co z uwagi na wywiad rodzinny nie jest błędem. Krewni pierwszego stopnia chorych na raka żołądka powinni mieć wykonywane kontrolne gastroskopie, mniej więcej co 3 lata. Konieczna jest eradykacja zakażenia Helicobacter pylori (jeżeli jest potwierdzone aktywne zakażenie).

Poza inhibitorami pompy protonowej, które już pacjentka stosowała ze zmienną poprawą, w łagodzeniu objawów przydatne mogą się okazać leki, które stosujemy w zespole jelita nadwrażliwego, m.in. trimebutyna, która działa rozkurczająco, poprawia motorykę jelit, reguluje napięcie dolnego zwieracza przełyku i proces opróżniania żołądka oraz sulpiryd, który działa przeciwwymiotnie i poprawia nastrój. Jednak ten ostatni lek, jak również inne, np. przeciwdepresyjne leki proponuję włączyć po konsultacji z psychiatrą.

26.03.2014
Wybrane treści dla Ciebie
  • Dyspepsja
  • Najczęstsze przyczyny bólów po lewej stronie brzucha
Inne pytania
  • Przyczyny nawracających biegunek
  • Przewlekła biegunka
  • Krwawienie z odbytu
  • Jakie badania najlepiej wykonać, aby potwierdzić lub wykluczyć celiakię?
  • Globus histericus
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta