×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Kubeczek menstruacyjny. Jaki wybrać, jak zakładać i wyjmować, jak często opróżniać

Ewa Stanek-Misiąg

Kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. W przeciwieństwie do tamponów, czy podpasek, zapewniają dłuższą ochronę. Na pytania dotyczące użytkowania kubeczków menstruacyjnych odpowiada ginekolog, Ewa Kwiatkowska-Panek.


lek. Ewa Kwiatkowska-Panek

Ewa Stanek-Misiąg: Z czego są wykonane kubeczki menstruacyjne, czy alergiczki mogą mieć na nie uczulenie?

lek. Ewa Kwiatkowska-Panek: Tworzywem, z którego powstają kubeczki menstruacyjne jest wysokiej klasy silikon medyczny. To materiał, który nie może się kruszyć, reagować z tkankami i wydzielinami ciała, musi być odporny na wysoką temperaturę. Dobrej jakości kubeczek jest miękki i delikatny.
Nie można wykluczyć alergii na silikon. Objawem reakcji uczuleniowej może być świąd, pieczenie, wysypka (nawet na całym ciele), obrzęk.

Czy są choroby, albo warunki anatomiczne, które uniemożliwiają korzystanie z kubeczka menstruacyjnego?

Generalnie z kubeczka może korzystać każda kobieta, które jest w stanie sobie taki kubeczek założyć. Dotyczy to także kobiet, które nie współżyły, o ile pozwala na to błona dziewicza. Przy twardszej błonie z małym otworkiem niemożliwe jest włożenie tamponu, więc kubeczka tym bardziej. Ale większość młodych kobiet ma błonę pierścieniowatą, która nie jest przeszkodą. Wtedy wystarczy tylko znajomość własnego ciała.
Kubeczków menstruacyjnych nie należy używać w przypadku stanów zapalnych narządu rodnego, a także nowotworów.

Czy użytkowniczkami kubeczków menstruacyjnych mogą być kobiety w każdym wieku?

Wiek nie ma znaczenia. Z moich obserwacji wynika jednak, że kobiety w wieku przedmenopauzalnym są nimi zainteresowane mniej niż młode kobiety.

Czy z kubeczka menstruacyjnego mogą korzystać kobiety stosujące wkładkę wewnątrzmaciczną?

Przy prawidłowo założonej wkładce z macicy wystaje nitka, która zwisa w pochwie. Jeśli nitka jest długa, a kobieta ma krótką pochwę, to może się zdarzyć, że nitka zostanie najpierw przyciśnięta przez część kubeczka przylegającą do ścianek pochwy, a potem pociągnięta razem z nim, ale jest to bardzo mało prawdopodobne.

Czy obfite miesiączki są przeciwwskazaniem do używania kubeczków?

Wręcz przeciwnie. Powiedziałabym nawet, że głównymi użytkowniczkami kubeczków są kobiety, które mają bardzo obfite miesiączki. Dzięki kubeczkom nie muszą się martwić o to, że coś zaplamią, nie muszą co chwilę chodzić do toalety, żeby zmienić środki higieniczne.

Jak często należy opróżniać kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek można nosić nawet 12 godzin. Kobieta, która decyduje się na stosowanie kubeczka, a nie wie jak obfitą ma miesiączkę, powinna na początku częściej opróżniać kubeczek. W ten sposób nauczy się, jak długo może go nosić bez wyjmowania.

Czy uprawianie sportu wyklucza używanie kubeczków menstruacyjnych?

Nie. Prawidłowo założony kubeczek przylega ściśle do ścianek pochwy, co uniemożliwia wyciek krwi. Z kubeczkiem można jeździć na rowerze, pływać, uprawiać gimnastykę, czy inne sporty.

Czy podczas noszenia kubeczka menstruacyjnego można uprawiać seks?

Kubeczek znajduje się w dolnej części pochwy, więc seks dopochwowy jest niemożliwy.

Czy kubeczek menstruacyjny można zakładać na noc?

Tak. Prawidłowo założony kubeczek jest szczelny zarówno w trakcie aktywności fizycznej, jak i podczas spoczynku niezależnie od pozycji ciała.

Czy po porodzie albo zabiegach ginekologicznych można korzystać z kubeczka menstruacyjnego?

Kubeczek zgodnie z nazwą służy do stosowania w trakcie miesiączki. Zdecydowanie nie należy go stosować po porodzie, czy zabiegach ginekologicznych. Zatrzymanie wydzielin w pochwie może powodować stany zapalne macicy, a nawet sepsę.

Czy używanie kubeczka menstruacyjnego może powodować stan zapalny pochwy?

Każde obce ciało w pochwie zwiększa ryzyko infekcji w tym rejonie, natomiast przy stosowaniu zasad higieny to ryzyko jest minimalne. Przed włożeniem i wyjęciem kubeczka zawsze należy umyć dokładnie ręce ciepłą wodą z mydłem.

Czy używanie kubeczka menstruacyjnego może prowadzić do obniżenia/wypadania macicy?

Nie. To pytanie prawdopodobnie wzięło się z przekonania, że trzeba użyć dużej siły, by wyjąć kubeczek. Kubeczka nie wyjmuje się na siłę. Poza tym mechanizm wypadania narządu rodnego jest zupełnie inny.

Wkładanie i wyjmowanie kubeczka menstruacyjnego. Jak to prawidłowo zrobić?

Kubeczek zakładamy podobnie jak tampon. Jedne kobiety robią to w pozycji stojącej z nogą opartą o brzeg wanny, toalety czy stołeczka, inne w pozycji kucznej czy siedzącej.
Dwoma palcami, najlepiej kciukiem i palcem wskazującym, zginamy kubeczek tak, żeby zmniejszyć jego obwód, wkładamy do pochwy na odpowiednią głębokość (czujemy ją palcami) i zwalniamy ucisk, co powoduje rozprężenie kubeczka. Dobrze założony kubeczek jest niewyczuwalny i nie przecieka.
Ponieważ kubeczek przylega ściśle do ścian pochwy, przed wyjęciem należy go odsunąć od ściany pochwy. Robimy to albo ściskając podstawę kubeczka palcem wskazującym i kciukiem, albo odchylając palcem wskazującym bok kubeczka od ściany pochwy.
Do każdego kubeczka powinna być dołączona instrukcja użytkowania. Należy postępować zgodnie z nią.

Jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego?

Przyjmuje się, że kobiety, które nie rodziły używają kubeczków w rozmiarze S, czasami M, a kobiety, które rodziły - większych. Bez wypróbowania nie można jednak mieć pewności, co do właściwej wielkości kubeczka. Ginekolog może w tej sprawie tylko zasugerować, czy należy wybrać raczej większy, czy raczej mniejszy kubeczek. Nie poda precyzyjnego rozmiaru. Trzeba pamiętać, że kubeczki są elastyczne, miękkie i muszą przylegać do ścian pochwy, więc nie mogą być za luźne.

Opróżnianie kubeczka w toalecie publicznej. Jak to zrobić?

Opróżnianie kubeczka wymaga dostępu do toalety i umywalki. Musimy dokładnie umyć ręce przed wyjęciem kubeczka i po założeniu, a także wypłukać kubeczek.
Przy braku dostępu do umywalki można ewentualnie wyczyścić kubeczek chusteczkami nawilżanymi.

Czy kubeczek menstruacyjny należy dezynfekować?

Oprócz mycia kubeczka w trakcie użytkowania ciepłą wodą z mydłem, wymaga on także co jakiś czas wygotowania. Należy postępować zgodnie z instrukcją producenta.

Kiedy należy wymienić kubeczek menstruacyjny na nowy?

Trwałość kubeczka zależy od jego jakości oraz producenta. Data ważności może wynosić 2 lata, ale też 10 lat. Nie należy używać kubeczka po dacie ważności, ponieważ materiał, z którego jest zrobiony może ulec uszkodzeniu, np. kruszyć się. Wymiana jest konieczna, gdy zauważymy jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne. Kubeczek wymienia się na nowy także po porodzie, gdy potrzebny jest jego większy rozmiar.

Rozmawiała Ewa Stanek-Misiąg

Lek. Ewa Kwiatkowska-Panek jest specjalistką ginekologii i położnictwa. Przyjmuje w Krakowie

13.10.2021

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.