Preparat przeciwzapalny stosowany w chorobach przewodu pokarmowego.
Preparat zawiera substancję mesalazyna
Lek dostępny na receptę
Nazwa preparatu |
Postać; dawka; opakowanie |
Producent |
Cena 100% |
Cena po refundacji |
Asamax 250
|
czopki;
250 mg;
30 czopków
|
Astellas
|
45,93 zł
|
|
Uwaga: ceny leków refundowanych są zgodne z przepisami obowiązującymi od 1 listopada 2023 r.
Co zawiera i jak działa Asamax 250 - czopki?
Substancją czynną preparatu jest mesalazyna (inna nazwa to kwas aminosalicylowy), pochodna kwasu salicylowego. Lek o działaniu przeciwzapalnym, stosowany w leczeniu chorób zapalnych jelit. Mesalazyna hamuje aktywność cyklooksygenaz i lipooksygenaz, tj. enzymów biorących udział w syntezie prostaglandyn i leukotrienów. Prostaglandyny i leukotrieny odgrywają znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Mesalazyna zapobiega także syntezie innych mediatorów stanu zapalnego oraz ogranicza szkodliwe działanie powstających wolnych rodników. Wywiera bezpośrednie działanie przeciwzapalne w ścianie jelita. Mesalazyna i jej metabolity wydalane są częściowo z moczem a częściowo z kałem. Mesalazyna przenika przez łożysko i do pokarmu kobiecego.
Kiedy stosować Asamax 250 - czopki?
Preparat jest wskazany do stosowania w przypadku wrzodziejącego zapalenia odbytnicy.
Kiedy nie stosować preparatu Asamax 250 - czopki?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne salicylany.
Nie można także stosować preparatu w przypadku ciężkiej niewydolności nerek i/lub wątroby.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Asamax 250
- czopki?
Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Doświadczenie dotyczące stosowania preparatu u dzieci jest stosunkowo niewielkie i nie ma pełnych danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu w tej grupie wiekowej.
Przed rozpoczęciem leczenia oraz w okresie stosowania preparatu lekarz zaleci wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych, takich jak: pełna
morfologia krwi z rozmazem oraz stężenie
kreatyniny we krwi, oznaczenie aktywności enzymów wątrobowych, a także badanie moczu. W początkowym okresie leczenia badania powinny zostać wykonane po 2 tygodniach od rozpoczęcia leczenia, a następnie 2–3 razy w odstępie 4 tygodni. Jeżeli wyniki są prawidłowe, kolejne badania należy przeprowadzać co 3 miesiące, a w przypadku wystąpienia dodatkowych objawów, badania należy wykonać niezwłocznie.
Należy zachować szczególną ostrożność jeżeli preparat stosowany jest u osób z zaburzeniami czynności wątroby. Nie należy stosować preparatu u osób z zaburzeniami czynności nerek. Jeżeli czynność nerek pogorszy się w okresie leczenia, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w celu wczesnego rozpoznania toksycznego działania preparatu na nerki.
Osoby chore na
astmę oskrzelową lub z chorobami płuc powinny pozostawać pod szczególną obserwacją lekarską w okresie leczenia.
W przypadku wystąpienia objawów takich jak: bóle brzucha, skurcze żołądka i jelit, krwawa
biegunka,
gorączka, silny
ból głowy i wysypka należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Objawy te mogą świadczyć o wystąpieniu ostrego zespołu nietolerancji. Szczególną ostrożność należy zachować u chorych, u których stwierdzono występowanie działań niepożądanych po zastosowaniu sulfasalazyny.
Mesalazyna może powodować zmniejszenie liczby i ruchliwości plemników co może mieć wpływ na płodność. Działanie to jest zwykle odwracalne po zakończeniu leczenia.
Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.
Dawkowanie preparatu Asamax 250 - czopki
Preparat ma postać czopków do stosowania doodbytniczego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Doodbytniczo, 500 mg 3 razy na dobę; w fazie remisji, w celu zapobiegania nawrotom, 250 mg 3 razy na dobę.
Istnieją ograniczone dane dotyczące stosowania preparatu u dzieci.
Czy można stosować Asamax 250 - czopki w okresie ciąży i
karmienia piersią?
W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek.
Stosowanie preparatu w okresie ciąży jest dopuszczone wyłącznie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne i gdy w ocenie lekarza oczekiwane korzyści wyraźnie przeważają nad możliwym ryzykiem. Tylko lekarz może ocenić stosunek korzyści do ryzyka w Twoim przypadku!
Przed zastosowaniem preparatu w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem. Mesalazyna przenika do pokarmu kobiecego.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Preparat może wpływać na działanie leków przeciwzakrzepowych, pochodnych kumaryny (np. warfaryny).
Jeżeli w okresie leczenia stosowana jest merkaptopuryna, tioguanina lub azatiopryna mogą wystąpić zaburzenia hematologiczne (leukopenia) i nasilenie zahamowania czynności szpiku kostnego.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu Asamax 250
- czopki?
Jak każdy lek, również Asamax 250, -500 może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Rzadko: bóle i zawroty głowy, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia, ból brzucha, biegunka, wzdęcia, nudności i wymioty. Bardzo rzadko: zaburzenia hematologiczne (agranulocytoza, małopłytkowość, leukopenia, neutropenia, niedokrwistość aplastyczna), reakcje nadwrażliwości (wyprysk alergiczny, gorączka polekowa, toczeń rumieniowaty, pancolitis), neuropatia obwodowa, alergiczne i zwłóknieniowe reakcje płuc (duszność, kaszel, skurcz oskrzeli, zapalenie pęcherzyków płucnych, eozynofilia płucna, nacieki w płucach, zapalenie płuc), zapalenie wątroby, zatrzymanie żółci, zaburzenia czynności wątroby, ostre zapalenie trzustki, niewydolność nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek, przemijające po zaprzestaniu stosowania preparatu zmniejszenie liczby i ruchliwości plemników, bóle mięśni i stawów, łysienie.
Przeczytaj też artykuły
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa)
Inne preparaty na rynku polskim zawierające mesalazyna
Asamax 250 (tabletki dojelitowe)
Asamax 500 (czopki)
Asamax 500 (tabletki dojelitowe)
Crohnax (czopki)
Pentasa (czopki)
Pentasa (granulat o przedłużonym uwalnianiu)
Pentasa (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Pentasa (zawiesina doodbytnicza)
Salaza (czopki)
Salaza (tabletki dojelitowe)
Salofalk (czopki)
Salofalk (tabletki dojelitowe)
Salofalk (zawiesina doodbytnicza)
Salofalk 1 g (czopki)