×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Częste oddawanie moczu

Pytanie

Częste oddawanie moczu. Witam, mam wstydliwy problem, z którym borykam się prawie całe swoje życie i do tej pory nikt mi nie odpowiedział, co może być jego przyczyną. Moim problemem jest częste oddawanie moczu, nie przesypiam z powodu częstego wstawania do toalety. Ginekolog nic nie stwierdził, urolog jedynie zrobił USG, co nie wykazało nieprawidłowości, badanie moczu jest w normie.
Proszę mi poradzić, gdzie mam się udać i jakie badania powinnam zrobić. Cały czas odczuwam parcie na pęcherz, tak jakby był podrażniony. Raz tego moczu jest mniej, raz więcej. Opróżniam pęcherz i za chwile muszę znowu, jest to dla mnie uciążliwe i wstydliwe. Mmęczę się z tym problemem od lat. Podejrzewam, że jest to nadwrażliwość pęcherza (cukrzycy nie mam). Bardzo proszę o poradę.
Barbara

Odpowiedziała

dr hab. med. Teresa Nieszporek
Katedra i Klinika Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

W warunkach fizjologicznych mocz oddawany jest kilka razy w ciągu doby, a jednorazowa objętość oddanego moczu zależy od pojemności pęcherza moczowego, jak również od czynności pęcherza moczowego. Zmniejszona pojemność pęcherza moczowego może prowadzić do znacznie częstszego oddawania niewielkich objętości moczu. Kontrola czynności pęcherza moczowego jest wynikiem złożonej interakcji mięśniówki gładkiej, mięśni poprzecznie prążkowanych, hamującego wpływu mózgu i działania autonomicznego układu nerwowego. Zaburzenia czynności pęcherza moczowego mogą być związane zarówno z wadami anatomicznymi dróg moczowych lub urazem tych narządów, jak i chorobami mózgu, rdzenia kręgowego lub miejscowymi defektami unerwienia pęcherza moczowego.

Niekiedy do zaburzeń w oddawaniu moczu przyczyniają się choroby narządów sąsiadujących z pęcherzem moczowym. Bardzo rzadko częste oddawanie moczu ma charakter czynnościowy.

Badaniem, które pozwala dość dokładnie określić, czy proces oddawania moczu przebiega prawidłowo jest badanie urodynamiczne. Jednocześnie badanie to służy do ustalenia pojemności pęcherza. Badanie urodynamiczne jest wykonywane w wyspecjalizowanych ośrodkach urologicznych na zlecenie specjalisty urologa. Osoba, która skarży się na opisane w pytaniu dolegliwości wymaga poszerzonej diagnostyki urologicznej, w tym badania urodynamicznego.

Piśmiennictwo:

Prajsner A.: Techniki badań urodynamicznych. Pułapki techniczne i trudności w interpretacji wyników. Część I. Urologia Polska 2008; 61, 3.

03.04.2012

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

  • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
    Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
    Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
  • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
    Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.