×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Mózg nie zwalnia aż do później starości

Marek Matacz

Naukowcy z Uniwersytetu w Heidelbergu uspokajają wszystkich, którzy obawiają się pogorszenia umysłowej sprawności na starość. 60-latkowie myślą równie szybko, jak młodzi ludzie – wskazuje eksperyment z udziałem ponad miliona ochotników. Starsze osoby jednak bardziej starają się unikać błędów.


Fot. anaterate/pixabay.com

„Zwykle zakłada się, że im ktoś jest starszy, tym wolniej reaguje na zewnętrzne bodźce. Jeśli by tak było, mentalne procesy zachodziłyby najszybciej w wieku 20 lat i zwalniały wraz z wiekiem” – mówi dr Mischa von Krause, autor publikacji, która ukazała się w piśmie „Nature Human Behaviour” (https://www.nature.com/articles/s41562-021-01282-7).

Aby sprawdzić, czy tak się rzeczywiście dzieje, jego zespół przyjrzał się danym zgromadzonym w trakcie szeroko zakrojonego, amerykańskiego, prowadzonego online badania, w którym ponad milion ochotników wykonywało proste mentalne zadania.

Uczestnicy musieli na przykład nacisnąć odpowiedni przycisk, aby wybrać na prezentowanych zdjęciach osoby danej rasy, czy przypisać słowa do kategorii „dobre” i „złe”.

Rzeczywiście, starsze osoby odpowiadały wolniej od młodych.

Jednak dokładniejsza analiza danych pokazała, że spowolnienie wynikało z większych starań, aby nie popełnić pomyłki, a nie z wolniejszych reakcji.

Spowolnieniu ulegają jednak funkcje motoryczne – starsi ochotnicy, mimo, że ich mózg działał równie szybko, potrzebowali nieco więcej czasu na naciśnięcie przycisku.

Przetwarzanie informacji zaczynało tymczasem spowalniać dopiero po 60. roku życia.

„Wygląda na to, że nie musimy się obawiać, że z biegiem lat znacząco będziemy tracili prędkość procesów mentalnych, w szczególności – nie w czasie typowego życia zawodowego. Trzeba też zauważyć, że uczestnicy eksperymentu w różnym wieku wykazywali się zarówno niską, jak i wysoką prędkością procesów poznawczych. Nasze wyniki są uśrednione” – dodaje specjalista.

22.02.2022
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.