Jest rozporządzenie o Breast Cancer Units

Kurier MP

Przepisy dotyczące Breast Cancer Units wejdą w życie 1 października. Minister zdrowia podpisał rozporządzenia w tej sprawie. To pierwsze, jak podkreślał w środę wiceminister Sławomir Gadomski, rozporządzenie dotyczące wyspecjalizowanej, kompleksowej, koordynowanej opieki dla pacjentów z chorobą nowotworową.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta

W środę wiceszef resortu zdrowia przekazał informację na temat podpisania rozporządzeń dotyczących Breast Cancer Units i zapowiedział, że ministerstwo pracuje nad kolejnymi zmianami. – Do konsultacji publicznych został już skierowany projekt rozporządzenia w zakresie koordynowanej opieki w raku płuca.

Wprowadzenie Breast Cancer Units (BCU) obejmuje trzy rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu: leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji leczniczej.

Dzięki nowym regulacjom powstaną wyspecjalizowane jednostki przeznaczone dla pacjentów z rakiem piersi, zapewniające kompleksową diagnostykę oraz indywidualny proces leczenia onkologicznego. W ośrodkach będą przyjmować lekarze różnych specjalności, m.in. onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, specjaliści od chemioterapii i radioterapii, psycholodzy kliniczni i rehabilitanci.

Taki model organizacji opieki nad pacjentami onkologicznymi funkcjonuje w wieku krajach, w Polsce czekaliśmy na niego od lat (choć już w tej chwili działa kilka ośrodków, stosujących się do międzynarodowych standardów).

– Liczymy na poprawę efektywności leczenia. Pacjent, trafiając do ośrodka referencyjnego BCU, zostanie kompleksowo zaopiekowany: od diagnostyki, przez leczenie i rehabilitację, po monitoring skuteczności leczenia już po zakończeniu procesu terapeutycznego – podkreślał wiceminister Gadomski.

Tworzenie ośrodków specjalizujących się w leczeniu chorób nowotworowych konkretnego narządu wynika właśnie z potrzeby zwiększenia skuteczności w walce z chorobami nowotworowymi – taki model sprawdza się w wielu krajach.

Sławomir Gadomski poinformował również, że w przyszłym tygodniu zostanie powołany zespół, który będzie przygotowywał Narodową Strategię Onkologiczną. Pierwsze, nieformalne, posiedzenie zespołu – brakuje w nim jeszcze przedstawicieli organizacji pacjentów – odbyło się w resorcie zdrowia w środę. Pracami działającego przy ministrze zdrowia zespołu pokieruje prof. Piotr Rutkowski. W skład zespołu wejdą m.in. przedstawiciele ministra, prezydenta, Narodowego Funduszu Zdrowia, Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, towarzystw onkologicznych i organizacji zrzeszających pacjentów onkologicznych.

Strategia na lata 2020-2030 ma wytyczyć kierunki rozwoju poszczególnych obszarów systemu opieki onkologicznej i wspierających onkologię ze szczególnym uwzględnieniem działań z zakresu profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Działania, według założeń ustawy o NSO, mają doprowadzić do zmiany trendów epidemiologicznych w onkologii.

– Większość krajów ma tzw. cancer plany od dość dawna. My przygotowujemy pierwszy, bazując na doświadczeniach międzynarodowych i krajowych, bo warto przypomnieć, że chociażby Polskie Towarzystwo Onkologiczne przygotowało strategię walki z rakiem. Tyle, że nie był to dokument rangi rządowej – stwierdził wiceminister. – Teraz, co jest wymogiem ustawowym, cała Rada Ministrów będzie zobligowana do przyjęcia go. To najwyższy poziom gwarantujący, że strategia powstanie i będzie realizowana.

31.05.2019
Zobacz także
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
  • Flebolog - czym się zajmuje, jakie choroby leczy?
    Flebolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Zajmuje się m.in. żylakami, pajączkami naczyniowymi, zakrzepicą żył głębokich, obrzękami i przewlekłą niewydolnością żylną. Flebologia w Polsce nie jest osobną specjalizacją.
  • Ginekolog – czym się zajmuje, jakie choroby leczy
    Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Opiekuje się pacjentkami w każdym wieku – przeprowadza regularne badania kontrolne, pomaga w doborze metod antykoncepcji, diagnozuje przyczyny zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności, rozpoznaje i leczy choroby nowotworowe żeńskiego układu rozrodczego. Dba również o prawidłowy przebieg ciąży, porodu i połogu.