Angina
Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, wywołane zakażeniem lub podrażnieniem. Angina u dorosłych najczęściej ma tło wirusowe i nie wymaga specjalnego leczenia. U dzieci częściej występuje angina bakteryjna (ropna) wywołana zakażeniem paciorkowcem. Charakterystyczne objawy anginy ropnej to między innymi silny ból gardła i wysoka gorączka. W leczeniu anginy bakteryjnej stosuje się antybiotyk. Powikłania u dorosłych są rzadkie.
Przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych
Przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych jest chorobą niejasno zdefiniowaną i zazwyczaj określenie to dotyczy bólów gardła trwających powyżej 3 miesięcy połączonych z objawami stanu zapalnego migdałków stwierdzanymi w badaniu wziernikowym gardła.
Urazy i ciała obce gardła i migdałków
Do urazu mechanicznego gardła dochodzi zwykle podczas upadku dziecka trzymającego w ustach ostry przedmiot – np. ołówek, patyk lizaka.
Inne pytania
Ostra niedrożność trąbki słuchowej
2 tygodnie temu miałam anginę i zapalenie ucha. W nocy przed pójściem do lekarza miałam ogromny ból ucha, który trwał 3 godziny. Gdy rano wstałam, miałam zatkane lewe ucho i ciągły pisk w uchu, przypominający pisk czajnika z gotującą się wodą.
Co zrobić, aby przywrócić węch i smak?
Od czterech lat mam katar, co mogło spowodować uszkodzenie mojego węchu i smaku. Proszę o poradę, co mogę teraz zrobić, aby przywrócić mój węch i smak, będę bardzo wdzięczna.
Czy poddać się operacji przegrody nosa?
Byłam u laryngologa i na tomografii zatok. Lekarz stwierdził, że mam lewostronnie skrzywioną przegrodę nosową, obrzęk nosa spowodowany alergią i spływa mi wydzielina z nosa do gardła, słabo oddycham lewym nozdrzem. Brałam Flixonase. Czy lepiej poddać się operacji przegrody?
Uczucie zatkanego ucha
Jestem karmiącą mamą i mam problem z zatkanym uchem, a pierwszy wolny termin u laryngologa jest w przyszłym tygodniu. Zatkane ucho powoduje, że odczuwam duży dyskomfort.
Pulmonolog to lekarz specjalizujący się w chorobach układu oddechowego, przede wszystkim płuc i oskrzeli. Badania diagnostyczne wykonywane przez pulmonologa to m.in. RTG klatki piersiowej, spirometria z próbą rozkurczową, bronchoskopia i poligrafia (uproszczona wersja polisomnografii).
Na twój numer +48 zadzwoni do Ciebie Doradca
Medyczny. Jeżeli nie uda mu
się z Tobą połączyć, podejmie kolejne 2 próby. W razie niepowodzenia powiadomimy Cię SMS-em jak
zrealizować poradę.