×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

"Nie uczyć przez rywalizację i straszenie"

Joanna Ćwiek
Rzeczpospolita

Psychiatria dziecięca działa jak soczewka skupiająca problemy. Czasami mówimy, że gdyby rodzina umiała sobie z nimi poradzić, to pewnie dziecko nie trafiłyby do szpitala psychiatrycznego i mogłoby być leczone w domu – stwierdziła w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” dr n. med. Lidia Popek, mazowiecka konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, ordynator Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci w Józefowie.


Fot. pixabay.com

Dr Popek zwróciła uwagę na duże obłożenie na Oddziale Psychiatrycznym dla Dzieci w Józefowie. Jest to spowodowane m.in. „stresem związanym z powrotem do szkół po długim okresie nauki zdalnej”. Sytuacja dzieci na oddziałach psychiatrycznych w czasie pandemii jest trudna, co wynika m.in. z faktu, że nie mogą przebywać w szpitalach z rodzicami.

Problemy psychiczne stanowią coraz większe wyzwanie dla społeczeństwa. – Światowe badania wskazują na to, że liczba dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w ciągu ostatnich 20 lat wzrosła dwudziestokrotnie – zauważa dr Popek. Niepokojący jest również narastający problem depresji wśród dzieci i młodzieży. – Badania są bardzo niejednoznaczne. Jedne mówią o 6 proc. przypadków, ale inne o ponad 10 proc. – wskazuje ordynator.

Według mazowieckiej konsultant system nauczania wymaga przeorganizowania. – Jeśli chodzi o polski system edukacji, miałabym dwa marzenia. Żeby nie uczyć dzieci poprzez rywalizację i poprzez straszenie. To demotywujący system. Myślę, że już nigdzie na świecie edukacja tak nie jest prowadzona. Dr Popek podkreśla również, że zmianie musi ulec stosunek społeczeństwa do problemów psychicznych. – Powinniśmy wszyscy przyzwyczaić się, że zaburzenia psychiczne należy tak samo leczyć, jak inne problemy ze zdrowiem i walczyć o szacunek społeczny do chorych, wówczas nie będą to sprawy wstydliwe.

01.06.2021
Zobacz także
  • Ma być ok. 380 zespołów środowiskowej opieki dla dzieci i młodzieży
  • Pandemia i kolejny lockdown nie pomagają w budowaniu relacji czy wychowywaniu dzieci
  • Kto walczy o oddziały dziecięce?
  • Stałe pogarszanie się kondycji psychicznej uczniów w kolejnych fazach epidemii
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta