×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Polskie dzieci (i rodzice) wolą telewizor niż uprawianie sportu

www.rp.pl

W badaniach ankietowych polscy rodzice podają, że najczęściej ze swoimi dziećmi chodzą na spacery (56%), ale kolejnym najczęstszym zajęciem jest siedzenie przed telewizorem (38%) - wynika z badań przeprowadzonych wśród rodziców przez firmę badawczą TNS.

Badania przeprowadzono w różnych krajach europejskich, a te dotyczące Polski opublikowano tuż przed Euro 2012. - Zawody sportowe sprzyjają zainteresowaniu sportem, bo dzieci mają swoich idoli i się z nimi identyfikują - mówi dr Dariusz Parzelski, psycholog sportu ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Jednak nic tak nie zachęca dzieci do uprawiania sportu jak przykład rodziców. Tymczasem aż 33% z nich przyznaje, że sportu nie uprawia w ogóle, nawet od czasu do czasu. O wspólnych wycieczkach rowerowych mówi tylko 22% rodziców, z dzieckiem na basen chodzi co dziesiąty. Socjologowie widzą tu pewne zależności: o wspólnych spacerach mówią najczęściej rodzice dzieci, które mają od 4 do 6 lat (77%), wspólne spędzanie czasu przed telewizorem to domena rodziców nastolatków w wieku 14 18 lat. Na wycieczki rowerowe jeżdżą rodzice dzieci z podstawówek.

- Równocześnie rodzice przyznają, że niewiele jest zajęć dających tak dużą satysfakcję jak uprawianie sportu z dziećmi - dodaje dr Parzelski. - Oprócz oczywistych korzyści zdrowotnych sport daje szansę na sprawdzenie się, uczy przyjmowania sukcesów i porażek, systematycznej pracy, koleżeństwa - wymienia.

Lekarze podkreślają, że w Polsce trzeba traktować sport i aktywność fizyczną jako konieczność. Rozprzestrzenia się epidemia otyłości, cierpi na nią co piąty chłopiec i co siódma dziewczynka. Wśród dzieci pojawiają się już cukrzyca i nadciśnienie. To, jak dziś dzieci spędzają czas, będzie miało wpływ na ich zdrowie w przyszłości - tłumaczy doc. Tomasz Zdrojewski, kardiolog z Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku.

Osób otyłych w Polsce przybywa w takim tempie, że jeśli nic się nie zmieni, w 2035 r. połowa z nas będzie miała nadciśnienie, a otyły będzie co trzeci. Rodaków łatwiej namówić do brania leków niż zmiany trybu życia, a postawy wobec aktywności fizycznej kształtują się właśnie w dzieciństwie.

Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka, którzy badają otyłość wśród dzieci, podają, że aby uniknąć otyłości, dziecko musi być aktywne fizycznie przez 90 minut dziennie - wliczając w to drogę na piechotę lub na rowerze do szkoły czy jazdę po szkole np. na rolkach. Problem w tym, że coraz częściej rodzice zawożą do szkoły dziecko samochodem, a główną rozrywką po powrocie z niej jest telewizor.

12.06.2012

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

  • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
    Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
    Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
  • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
    Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.