Pytanie nadesłane do redakcji

Mam na imię Iza i mam 15 lat, ważę 52 kg, w ciągu 5 dni schudłam kilogram. Od poniedziałku mało jem i nie wiem, czy to mi wystarcza. Jem o 6.10 kanapkę, czasami jest to kiełbasa. Później jem dopiero obiad, ale tylko drugie danie. Codziennie rano boli mnie brzuch, ale potem przechodzi. Dziś zostałam zwolniona ze szkoły z powodu bólu głowy i zawrotów. Chciałabym wiedzieć, czy takie jedzenie mi wystarczy, czy mogę mieć przez to jakieś problemy?

Odpowiedziała

mgr Paulina Jamrozik
dietetyk
Gabinet Dietetyczny „MEDIS”

Zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia należy codziennie dostarczać odpowiednią ilość energii oraz składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest to szczególnie istotne w okresie rozwoju. Budowa kości i zębów odbywa się tylko w okresie wzrostu. W tym czasie dieta powinna być bogata w wapń, ponieważ jest to jedyna możliwość wykształcenia mocnych kości i zębów na całe życie. Wapń nie jest jedynym składnikiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Zbyt uboga dieta może doprowadzić do niedoborów witamin i składników mineralnych i spowodować poważne następstwa zdrowotne, np. krzywicę kości, niedokrwistość, problemy z rozwojem umysłowym, osłabienie odporności organizmu, problemy z wypadającymi włosami oraz łamliwymi paznokciami.

Spożywanie 2 posiłków dziennie nie zapewni właściwej podaży energii, białka, tłuszczu, węglowodanów oraz składników odżywczych. Zalecane jest zwiększenie liczby posiłków do minimum 3 dziennie, najlepiej 4-5. Posiłki należy jeść co 3-4 godziny w celu utrzymania odpowiedniego stężenia glukozy we krwi. Zbyt małe stężenie glukozy we krwi może skutkować problemami z koncentracją, bólami i zawrotami głowy. Zjedzenie tylko 2 posiłków, powoduje, że przez większość czasu żołądek pozostaje „pusty”. Soki trawienne są w nim wciąż obecne i z racji braku pożywienia, które mogłoby być trawione, zaczyna uszkadzać błonę śluzową żołądka. Jest to prawdopodobnie przyczyna bólu brzucha, która może nieść poważne konsekwencje dla zdrowia.

Redukcja masy ciała powinna odbywać się zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania, dlatego zalecana jest konsultacja ze specjalistą w tej dziedzinie, który pomoże ustalić bezpieczny dla zdrowia cel redukcji tkanki tłuszczowej oraz zaplanuje właściwy do wieku plan żywienia oraz tempo odchudzania.