×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Diagnostyka przewlekłego kataru u dziecka

Pytanie nadesłane do redakcji

Moje dziecko urodziło się w 36. tyg. ciąży jako zdrowy noworodek. Wszystko byłoby dobrze, ale po powrocie do domu córka miała cały czas katar. Robiłam inhalacje z soli fizjologicznej i odciągałam duże ilości zielonej gęstej wydzieliny. Inhalacje robiłam jej do 6. miesiąca i zawsze ta wydzielina. Może nie było jej tak dużo, jak w czasie pierwszych 2 tygodni, ale nie udawało się bez inhalacji. Teraz córka ma 5 lat. Katar średnio 1-2 razy w miesiącu, ropny. Testy na alergie ujemne, jest po usunięciu migdała, bez zmian. Obecnie okazało, że ma zajętą jedną zatokę. Nadmieniam, iż bez względu na to czy dostanie antybiotyk, czy nie, katar trwa z tą samą częstotliwością (antybiotyk zgodny z antybiogramem z wymazu), często zapalenie spojówek. Oprócz kataru czasami dołącza się kaszel wilgotny. Antybiotyk 1-2 razy do roku. Brała także Avamys, Nasonex Bronchovaxon - katar bez zmian. Skąd ten katar, jaka jest jego przyczyna, bo myślę, że powiększony migdałek i zajęta zatoka, to tylko rezultat tego kataru. Leczony jest więc objaw, a nie przyczyna.

Odpowiedział

dr hab. n. med. Tomasz Zatoński
specjalista otolaryngolog
Polimed - Specjalistyczna Przychodnia Lekarska we Wrocławiu

Szanowna Pani!
Ciężko odnieść się do przedstawionych informacji dotyczących przewlekle obecnego kataru Pani córki, występującego od powrotu do domu po porodzie, aż do 6. miesiąca życia. Z listu zrozumiałem, że po ukończeniu 6. miesiąca życia katar u córki ustąpił i ponownie pojawił się później. W jakim wieku? Czy dziecko rozpoczęło uczęszczanie do żłobka lub do przedszkola? W jakim wieku dziecka został usunięty migdałek gardłowy? Jakie zdjęcie wykonano w celu oceny stanu zatok? Jaka jest przyczyna częstego zapalenia spojówek? Odpowiedzi na te pytania mają bardzo istotny wpływ na wybór dalszego postępowania.

Przyczyną obecnego kataru jest stan zapalny błony śluzowej nosa. Z konsultacji alergologicznej wynika, że przyczyna prawdopodobnie jest niealergiczna.

Pierwszym krokiem prowadzącym do wyjaśnienia przyczyny przedstawianych dolegliwości jest przeprowadzenie pełnego badania laryngologicznego. W diagnostyce wskazane jest wykonanie endoskopii nosa i nosogardła u dziecka. Badanie to potrzebne jest do oceny wyników leczenia operacyjnego - adenotomii. Nie wiem, kiedy wykonano badanie mikrobiologiczne, wskazane może być ponowne pobranie materiału do badania mikrobiologicznego flory górnych dróg oddechowych.

Jeżeli do oceny stanu zatok wykonano zdjęcie RTG zatok, należy pamiętać, że zdjęcia takie dają zarówno fałszywie dodatnie, jak i fałszywie ujemne wyniki i obecnie nie są standardem w diagnostyce chorób zatok. Wartość takiego badania jest jeszcze mniejsza u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnym szkolnym przed zakończeniem drugiego ząbkowania. Jeżeli podejrzewa się przewlekłe zapalenie zatok (których?), standardem jest tomografia komputerowa zatok lub ewentualnie badanie rezonansu magnetycznego (w II kolejności).

04.11.2014
Inne pytania

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.