×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła

dr hab. n. med. Tomasz Zatoński
specjalista otolaryngolog
Polimed - Specjalistyczna Przychodnia Lekarska we Wrocławiu
Aktualizacja: lek. Magdalena Wiercińska

Pytanie nadesłane do redakcji

Mam 16 lat. Od paru lat mam pewien problem, tzn. kiedy mówię, mam w ustach cały czas śluz z nosa. Potrafię to nawet wypluwać, kiedy chcę – i to nie wygląda jak zwykła ślina. Czy to jest normalne? Jak temu zaradzić?

Odpowiedź

Opisywana dolegliwość, czyli wrażenie, że z nosa spływa po gardle śluz, jest dość powszechna. Dolegliwości takie określa się często zespołem przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła – PNDS (post nasal drip syndrome), choć obecnie odchodzi się od tego terminu. Objawem jest właśnie spływanie wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła, co może, ale nie musi, wiązać się z innymi objawami, takimi jak katar, kaszel i odchrząkiwanie. O zespole tym mówi się jako o objawie jakiejś choroby lub stanu, a nie chorobie samej w sobie.

Najczęstszą przyczyną PNDS jest stan zapalny błony śluzowej nosa prowadzący do nadprodukcji wydzieliny w nosie. Przyczyna obrzęku błony śluzowej nosa, natomiast może mieć podłoże alergiczne lub niealergiczne. Przyczyny niealergiczne to naczynioruchowy nieżyt błony śluzowej nosa, skrzywienie przegrody nosa, choroba refluksowa przełyku, czynniki drażniące, hormonalne, polekowe i inne. U niektórych osób nadprodukcja śluzu może być napadowa i spowodowana konkretnymi pokarmami (zwykle ostrymi), zapachami lub zmianami temperatury otoczenia.

W pewnych sytuacjach pacjenci odczuwają katar i spływanie śluzu, którego ilość i skład są prawidłowe. Może tak być u osób, które chrapią. Zwykle wówczas mają uczucie, że w gardle zalega gęsta i oblepiająca wydzielina, która gromadzi się zwłaszcza nad ranem. Starając się jej pozbyć, pacjenci odchrząkują lub posapują, co wywołuje wibracje podniebienia miękkiego. Może się to rozwinąć w nawyk, który z kolei wpływa na nadwrażliwość podniebienia na spływanie do gardła nawet prawidłowej wydzieliny. Niektóre osoby są przekonane, że połykanie wydzieliny jest niezdrowe, więc wypluwają ją po odchrząknięciu. Wydzielina w gardle jest obojętna dla zdrowia i można ją połykać bez negatywnych konsekwencji.

Niektóre osoby odczuwają, że „coś spływa im do gardła” a w rzeczywistości są nadwrażliwe na obecność prawidłowego śluzu i śliny. Jeśli pacjent nie może wydmuchać w chusteczkę wydzieliny z nosa lub ma poczucie, że jego nos jest „suchy”, to nadprodukcja śluzu jest mało prawdopodobna (oprócz sytuacji, kiedy pacjent czuje zasychanie wydzieliny w nosie z tworzeniem się strupów). Odchrząkiwanie, forsowne i nieefektywne przełykanie oraz odpluwanie może tylko pogarszać problem. Zaleca się świadome unikanie takich czynności przez tydzień i picie zimnej wody, która poprzez stymulację tylnej ściany gardła ogranicza konieczność odkrztuszania wydzieliny z gardła. Wymaga to samodyscypliny w przestrzeganiu zaleceń oraz trzeba też pamiętać o regularnej wymianie butelek z zimną wodą przechowywanych w lodówce. Stosowanie się do powyższych zaleceń przynosi efekty u dużej części pacjentów z tego rodzaju dolegliwościami.

W diagnostyce najpierw należy ustalić, czy istotnie dochodzi do nadprodukcji śluzu, a jeśli tak, to na jakim tle. Pierwszym krokiem prowadzącym do wyjaśnienia przyczyny przedstawianych dolegliwości jest przeprowadzenie pełnego badania laryngologicznego. W diagnostyce wskazane jest wykonanie endoskopii nosa i nosogardła, pobranie materiału do badania mikrobiologicznego flory górnych dróg oddechowych oraz konsultacja alergologiczna z ewentualną identyfikacją alergenu/alergenów.

Polecamy: Diagnostyka nosa i zatok przynosowych

Konsekwencją niediagnozowanego i nieleczonego przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa może być rozwój przewlekłego zapalenia zatok.

Leczenie sprowadza się do usunięcia przyczyny – operacji skrzywionej przegrody nosa, redukcji przerośniętych małżowin nosa, leczenia refluksu żołądkowo-przełykowego, leczenia alergii.

Polecamy: Operacje nosa

12.03.2024
Zobacz także
  • Spływanie wydzieliny ropnej po tylnej ścianie gardła
  • Kiedy kaszel jest objawem choroby?
  • Choroba refluksowa przełyku (refluks): przyczyny, objawy i leczenie
Wybrane treści dla Ciebie
  • Flegma - dlaczego się gromadzi, kolor, jak rozrzedzić flegmę?
  • Kaszel psychogenny – kaszel na tle nerwowym
  • Kaszel w pozycji leżącej, czy to objaw kaszlu refluksowego?
  • Nagły duszący kaszel
  • Kaszel przy zmianie temperatury - co może być powodem?
  • Kaszel - rodzaje, przyczyny, leczenie
  • Flegma w gardle – dlaczego się zbiera, leki, sposoby
  • Długoletni poranny przewlekły kaszel
  • Krwioplucie (plucie krwią) - przyczyny i postępowanie
  • Zaburzenia drożności nosa (zatkany nos) - przyczyny, leczenie
Inne pytania
  • Nagłe pogorszenie apetytu u 2-letniej dziewczynki
  • Wpływ nowego otoczenia na zachowanie niemowlęcia
  • Czy poprzez zaklejanie oka można leczyć zeza?
  • Raczkowanie
  • Podwyższone wartości DHEA-S u dzieci a otyłość
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta