Pytanie nadesłane do redakcji
W jaki sposób można sprawdzić, czy dziecko jest odwodnione?
Odpowiedziała
dr med. Dorota Gieruszczak-Białek specjalista pediatrii, genetyki klinicznej Klinika Pediatrii Warszawski Uniwersytet Medyczny
Odwodnienie najczęściej występuje w przebiegu biegunki i wymiotów. Im młodsze dziecko i intensywniejsze objawy, tym szybciej dochodzi do odwodnienia. Jeżeli dziecko odmawia przyjmowania płynów, wymiotuje po każdej próbie pojenia i/lub oddaje obfite, płynne stolce odwodnienie może pojawić się, nawet, w ciągu kilku godzin. U dzieci, które przyjmują płyny, ale w niewystarczającej objętości, a wymioty i biegunka trwają dłużej, również możemy spodziewać się odwodnienia.
O odwodnieniu może świadczyć:
- zmiana zachowania dziecka (zmniejszona aktywność, apatia, senność, rozdrażnienie)
- zmniejszona diureza (rzadkie i/lub skąpe oddawanie moczu). Niekiedy, zwłaszcza u niemowląt, w przypadku jednoczesnego oddawania płynnych, obfitych stolców, objaw ten może być trudny do oceny.
- płacz bez łez
- wzmożone pragnienie
- ubytek masy ciała (o ile pomiary są wiarygodne)
- zapadnięte gałki oczne (dziecko inaczej wygląda, ma „zaostrzone” rysy twarzy),
- zapadnięte ciemię u niemowląt
- suche śluzówki, sucha skóra (fałd skóry na brzuchu można „postawić”, rozprostowuje się powoli).
Jeżeli wymienione objawy występują u dziecka, powinno ono zostać zbadane przez lekarza w celu oceny stopnia odwodnienia. Lekkie odwodnienie zwykle jest leczone w domu płynem do nawadniania doustnego. W sytuacji gdy objawy są bardziej nasilone, konieczne może być przyjęcie dziecka do szpitala i zastosowanie nawadniania dożylnego.