×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Kolka czy dyschezja?

Pytanie nadesłane do redakcji

Czy dyschezja niemowlęca może objawiać się także przy oddawaniu gazów. Mam 2,5-miesięcznego syna, który głównie w nocy (śmiało mogę powiedzieć, że przez całą noc) bardzo się napina (nie pręży, a właśnie zwija się w rogalik i napina), popłakuje, denerwuje się przed oddaniem stolca lub gazów. W dzień też to występuje, ale rzadziej. Nie jest to kolka. Probiotyki, Espumisan, Delicole i inne tego typu specyfiki nic nie pomagają. Stolec syn oddaje nawet 8 razy dziennie (rzadki) - jest karmiony piersią. Dobrze przybiera na wadze. Wgląda to tak, że dziecko jest mocno niespokojne, drażliwe, przez kilka minut, zazwyczaj po tym oddaje gazy, albo stolec. Jest to bardzo uciążliwe. Nie śpię przez to w nocy, a i syn się męczy. Co ciekawe - starszy syn również tak się zachowywał.
Przeszło po 6. miesiącu życia, wtedy też zaczął jeść mleko modyfikowane. Problem właściwie zniknął od ręki (chyba po kilku dniach od wprowadzenia mleka modyfikowanego.). Zastanawiam się, co to jest. Co mogę z tym zrobić. Proszę o jakieś wskazówki. Pewne cechy wskazywałyby właśnie na dyschezję, ale zachowanie dziecka występuje także przy oddawaniu gazów. Nie wiem, czy to ten sam mechanizm i można takie zachowanie zakwalifikować, jako dyschezję.

Odpowiedziała

dr hab. n. med. Andrea Horvath
pediatra gastrolog
Zespół Żywieniowy Kliniki Pediatrii
Warszawski Uniwersytet Medyczny

Szanowna Pani,
opisywane przez Panią wszystkie objawy dziecka wskazują na zaburzenia czynnościowe, które u najmłodszych dzieci trudno jest czasem jednoznacznie zdefiniować i przyporządkować konkretnemu zespołowi. Proszę zwrócić uwagę, że w przypadku Pani syna objawy pasują częściowo, zarówno do kolki (nawracający płacz i niepokój, nieustępujący pod wpływem żadnych interwencji), jak i dyschezji (płacz i niepokój ustępujący bezpośrednio po oddaniu stolca).

Z punktu widzenia małego pacjenta, przyporządkowanie tych dolegliwości jednemu zespołowi nie ma, aż tak istotnego znaczenia. Rozważając przyczynę zaburzeń czynnościowych, bierzemy zawsze pod uwagę tło wieloczynnikowe, w tym niedojrzałość przewodu pokarmowego, inny rodzaj zasiedlających przewód pokarmowy mikroorganizmów, przejściowe nietolerancje pokarmowe, zaburzenia sensoryczne, czyli sposób przetwarzania i odczuwania różnych bodźców środowiskowych przez dziecko. Największym problemem zaburzeń czynnościowych jest brak skutecznych metod ich leczenia. Dlatego najlepszym i najbezpieczniejszym lekarstwem dla tych dzieci jest czas, z biegiem którego dolegliwości łagodnieją i dziecko zaczyna coraz lepiej funkcjonować.

Rolą lekarza jest zaś jedynie uspokojenie rodziców i powstrzymanie się od niepotrzebnej spirali badań i interwencji (często z pogranicza paramedycyny), które nie tylko nie przynoszą żadnej korzyści, ale mogą wręcz szkodzić, np. zalecanie wysoko eliminacyjnej diety u matki karmiącej. Najważniejsze jest, aby dziecko rozwijało się prawidłowo pod względem psychomotorycznym oraz fizycznym!
Zatem życzę cierpliwości.

Piśmiennictwo:

Hyman P.E., Milla P.J., Benninga M.A. i wsp.: Childhood functional gastrointestinal disorders: neonate/toddler. Gastroenterology. 2006; 130: 1519-1526
05.01.2015
Zobacz także
  • Dyschezja niemowlęca
  • Podejrzenie kolki u niemowlęcia
  • Czy moje dziecko ma kolkę?
  • Noszenie w chuście a kolki u niemowląt
  • Kolka u niemowląt (niepokój i płacz)
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta