×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Popołudniowy niepokój u niemowląt

Pytanie nadesłane do redakcji

3 marca urodziłam córeczkę, którą karmię piersią. Moja córka najpierw przez ok. 10 min ssie jedną pierś, potem zmieniam jej pieluchę i ssie drugą pierś. O dłuższym ssaniu jednej lub po przewinięciu i podaniu tej samej piersi nie ma mowy, ponieważ jest straszny krzyk i płacz. W dzień i w nocy je i śpi dobrze, ale wieczory potrafią być straszne. Mała potrafi wisieć na piersi od 18 do 21 lub nawet dłużej. Wtedy ssie jedną pierś, zaczyna płakać i ssie drugą i tak na zmianę. Po prostu jak wyssie to co lepsze i musi poczekać, to jest płacz i krzyk. W końcu mam wrażenie, że obydwie piersi są puste. Podaję jej jedną lub drugą pierś, raz pociągnie i tak, jakby nic nie leciało i jest płacz. Proszę o pomoc, co mogę poradzić. Ponieważ położna, która przychodzi do domu poleciła ściągać mleko w dzień i podawać wieczorem, jak ma takie napady, ale ja się boję, że jeżeli spróbuje pić z butelki, to będzie jej zbyt łatwo i w ogóle piersi nie zechce.

Odpowiedziała

dr med. Magdalena Nehring-Gugulska
Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny

Intuicja jest najlepszym doradcą w naturalnym procesie, jakim jest karmienie piersią! Dobrze Pani odczytuje potrzeby dziecka, podając jedną pierś, czekając aż dziecko opróżni ją w miarę „do końca”, czyli do tego momentu, kiedy nie słychać regularnego połykania mleka, a następnie, oferując drugą pierś na tak długo, jak dziecko zechce. Dziecko w drugim miesiącu może ssać już bardzo sprawnie, połykać nawet 0,25 ml mleka podczas jednego zassania, ok. 20 ml/minutę, więc w 10 minut aktywnego pobierania pokarmu może uzyskać naprawdę sporo. Rekordziści podczas jednego karmienia uzyskują do 200 ml! Należy pamiętać, aby nie przerywać ssania zbyt szybko, bo pod koniec jest w mleku najwięcej tłuszczu, który daje dziecku zastrzyk energii i poczucie nasycenia.

Kłopoty wieczorne przeżywa wiele matek karmiących. Po pierwsze dziecko jest zmęczone wieloma bodźcami docierającymi doń przez cały, aktywny dzień. Po drugie po południu poziom prolaktyny jest najniższy i gruczoł piersiowy produkuje najmniejszą ilość mleka. Dzieci popołudniami są płaczliwe, rozdrażnione, mamy myśląc, że są głodne przystawiają do piersi, a ponieważ pokarmu jest mniej, dziecko chce ssać „na okrągło”. Trzeba też brać pod uwagę, że czasem dolegliwości ze strony układu trawiennego dzieci mają, jedząc zbyt dużo, a nie, jak myślą matki, jedząc za mało.

Niepokój niemowlęcia to taki nieodgadniony świat... Proponowałabym spojrzeć na sprawę trochę szerzej, nie tylko przez pryzmat domniemanego „głodu”. Może ponosić malucha, pobujać w hamaczku, pospacerować w wózku lub chuście, ukoić smoczkiem do krótkiej drzemki...

Pomysł położnej, aby zbierać mleko rano i podawać popołudniu, jest dobry. Warto spróbować, może akurat to będzie ten patent, który u pani przyniesie oczekiwany efekt. Podawaniem butelki ze smoczkiem, dużemu, dobrze ssącemu niemowlęciu nie należy w ogóle się przejmować. Sposób ssania ma już wyćwiczony i zmienić go byłoby trudno!

Piśmiennictwo:

Hale T.W., Hartman P.E. (red.): Textbook of Human Lactation. Hale Publishing; Amarillo, Texas 2007
Nehring-Gugulska M.: Warto karmić piersią. Warszawa 2011. www.doktormagda.med.pl
Nehring-Gugulska M., Żukowska-Rubik M., Pietkiewicz A.: Karmienie piersią w teorii i praktyce. Kraków Medycyna Praktyczna, Kraków 2012
20.05.2015
Zobacz także
  • Niepokój i prężenie się niemowlęcia – czy to kolka?
  • Moje dziecko płacze podczas karmienia
  • Dziecko jest niespokojne przy piersi
  • Kryzys laktacyjny i inne kryzysy związane z laktacją
  • Niepokój u dziecka
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta