×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

10-miesięczne niemowlę, które nie siedzi

Pytanie nadesłane do redakcji

Mój 10-miesięczny synek bez problemu przewraca się z plecków na brzuszek i na odwrót, próbuje siadać, ale mu się nie udaje. Podtrzymywany ręką od przodu siedzi, po wzięciu ręki opada do przodu do pozycji "nożycowej". Rozwój neurologiczny prawidłowy. Niestety nie współpracuje z rehabilitantem. Próbowaliśmy już 4-krotnie. Dziecko strasznie płacze kopie i nie chce ćwiczyć. Od dwóch dni siedzi, przytrzymując się rączką boku fotelika, bez podpórki. Czy ten stan rzeczy powinien nas bardzo zaniepokoić?

Odpowiedziała

lek. med. Alicja Koczwara
specjalista rehabilitacji medycznej
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie, Oddział Rehabilitacji
Luxmed Kraków

Z informacji od Pani wynika, że rozwój syna cały czas postępuje. Co prawda większość dzieci w wieku 10 miesięcy samodzielnie siedzi, ale według Pani relacji chłopczyk siedzi już, podtrzymując się jedną rączką. Jeżeli w tym czasie jest w stanie bawić się druga rączką, to jest to sytuacja do zaakceptowania. Może Pani spróbować trzymać synka na kolanach, asekurując go swoimi rękami tylko za biodra i pozwalać mu na wychylanie na boki i do przodu po ciekawe zabawki. Jest to bardzo prosty trening równowagi w pozycji siedzącej. Mam nadzieję, że nie wsadza Pani syna do chodzika ani nie „uczy” go już chodzić. Proszę zapewnić też dziecku swobodę ruchów na bezpiecznym podłożu typu mata na podłodze, aby mogło trenować swoją naturalną aktywność.

Jeżeli za 2–3 tygodnie nie będzie samodzielnie siedział, to proszę się zwrócić o pomoc do lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej.

14.11.2012

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.