×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Stresuje cię praca? Przejdź się po parku

Naukowcy z Japonii odkryli, że pracownicy lepiej radzą sobie ze stresem, jeśli regularnie spacerują po zielonych terenach. Pomoże już jedna wycieczka do lasu czy do parku tygodniowo.


Fot. pixabay.com

Związany z pracą stres to plaga - przypominają badacze z Uniwersytetu w Tsukubie (Japnia). Z pewnością nie dotyczy to tylko ich kraju. Nieustanne napięcie źle wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne, pośrednio szkodzi nawet gospodarce. Na szczęście można je zredukować niedrogimi metodami.

Japoński zespół przeanalizował dane na temat 6 tys. pracowników w wieku od 20 do 60 lat, mierząc m.in. ich poczucie koherencji (SOC - ang. sense of coherence). Składają się na nie trzy czynniki. Pierwszy to poczucie zrozumiałości, czyli stan, w którym dana osoba dobrze orientuje się w swojej sytuacji, także jeśli chodzi o stresogenne bodźce. Drugi element to poczucie sensowności, które mówi, na ile dany człowiek czuje, że jego życie ma sens. Trzeci czynnik to poczucie zaradności, które mówi o stopniu, w jakim ktoś dostrzega własne możliwości radzenia sobie z sytuacją, w której się znalazł.

Osoby z wysokim SOC mają wyższą odporność na stres. Wcześniejsze badania wskazywały też np., że wykształcenie czy małżeństwo je podnoszą, a np. palenie czy brak ruchu obniżają.

„SOC oznacza mentalne możliwości rozpoznawania stresu i radzenia sobie z nim. Jeśli skupimy się na stresie związanym z pracą - widać oczywiste korzyści ze znalezienia codziennych aktywności, które SOC zwiększają. Wydaje się, że mogliśmy taką aktywność znaleźć” - mówi prof. Shinichiro Sasahara, autor publikacji, która ukazała się w piśmie „Public Health in Practice”.

Naukowcy podzielili badane osoby na cztery grupy pod względem częstości odbywania spacerów w lasach i parkach. Uwzględnili też wiek badanych, ich przychody i status małżeński. Okazało się, że osoby z wysokim SOC przynajmniej raz w tygodniu spacerowały po lesie lub po parku.

Może to oznaczać m.in., że zapewnienie obecności w mieście terenów zielonych przynosi nie tylko poprawę krajobrazu, ale także korzyści społeczno-ekonomiczne.

„Nasze badanie sugeruje, że spacerowanie przynajmniej raz w tygodniu po zielonym obszarze może pomóc ludziom wzmocnić poczucie koherencji” - podkreśla prof. Sasahara. „Chodzenie po parku czy lesie to prosta aktywność, która nie wymaga specjalnego treningu czy sprzętu. Może to być bardzo dobry nawyk poprawiający zdrowie psychiczne i redukujący stres” - dodaje.

Więcej informacji na stronie https://doi.org/10.1016/j.puhip.2020.100074

13.01.2021
Zobacz także
  • Świeże powietrze sprawia, że czujemy się szczęśliwsi w pandemii
  • Pies na stres
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta