×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Osoby narcystyczne są mniej chętne do przestrzegania dystansu społecznego w pandemii

Agnieszka Niewińska-Lewicka

Narcyzi są mniej skłonni do samoizolacji i rzadziej wierzą, że dystans społeczny może zmniejszyć ich szanse na złapanie wirusa - wynika z badań opublikowanych na łamach Personality and Individual Differences.


Fot. istockphoto.com

Choć pandemia COVID-19 wymusiła wprowadzenie różnych ograniczeń, w tym - kontaktów społecznych, okazuje się że nie wszyscy są równie chętni do ich przestrzegania. Autorzy nowego badania chcieli sprawdzić, czy cecha osobowości, jaką jest narcyzm, może mieć wpływ na przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń. Sprawdzono też, czy sposób formułowania komunikatów może mieć znaczenie w dostosowywaniu się różnych osób do wprowadzonych zasad.

Do badania zakwalifikowano 743 uczestników, których średnia wieku wynosiła 30 lat.

Naukowcy losowo przypisali im nakaz sformułowany w sposób, że coś należy robić (przekaz pozytywny) lub coś jest niewskazane (przekaz negatywny). Pozytywne sformułowania wskazywały na liczbę osób, które mogą zostać uratowane, a negatywne na liczbę osób, które mogą zakazić się wirusem i ponieść konsekwencje choroby, w tym śmierć. Następnie respondenci wskazywali, jak bardzo prawdopodobne jest, że zastosują się do proponowanych wytycznych dotyczących samoizolacji. Stwierdzali też, czy według nich wprowadzone wytyczne skutecznie spowalniają rozprzestrzenianie się pandemii.

Ostatnim krokiem w badaniu było wypełnienie testu mierzącego poziom narcyzmu. Badani odpowiadali na pytania typu „Lubię być w centrum uwagi” lub „Jestem niezwykłą osobą”.

Wyniki badań wykazały, że uczestnicy, którzy uzyskali wysokie wyniki w skali narcyzmu, byli znacznie mniej skłonni do samoizolacji; wykazywali też mniejszą wiarę, że dystans społeczny może zmniejszyć ryzyko zakażenia się COVID-19. Tendencja ta była jeszcze silniejsza w przypadku pozytywnych komunikatów. Innymi słowy komunikaty typu “powinno się zachować dystans społeczny 2 metrów” nie zachęcały narcyzów do jego zachowywania. Negatywne komunikaty - jak np. “niewskazane jest przebywanie bliżej niż 2 metry od siebie” - skuteczniej nakłaniały osoby narcystyczne do przestrzegania wytycznych.

Autorzy badań zauważyli, że uzyskane przez nich wyniki pokrywają się z wcześniejszymi badaniami, które wykazały, że narcyzm może prowadzić do destrukcyjnych, a nie konstruktywnych sposobów radzenia sobie ze stresem. Tendencję tę - jak się okazuje - można odwrócić, gdy komunikaty są odpowiednio sformułowane.

Dlaczego tak się dzieje? Według wcześniejszych badań narcyzi często czują się niepokonani i nie troszczą się o innych. “Staje się to problemem zwłaszcza podczas pandemii” - alarmują autorzy badania. “Tego rodzaju samolubne zachowanie może wywołać reakcję łańcuchową infekcji” - dodają.

Autorzy są zgodni co do tego, że ich badanie wykazało potrzebę dostosowania informacji związanych z COVID-19 do określonych odbiorców. Według nich, jednym ze sposobów na dotarcie do części społeczności jest właśnie odpowiednie sformułowanie niektórych komunikatów dotyczących zdrowia publicznego. Zgodnie twierdzą, że zwiększy to szanse na to, że niektóre grupy, w tym przypadku narcyzi, spełnią narzucone wymagania.

Więcej na stronie https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0191886921000635

16.02.2021
Zobacz także

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

  • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
    Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
    Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
  • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
    Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.