×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Cierpię na zaburzenia odżywiania. Gdzie szukać pomocy?

Pytanie nadesłane do redakcji

Od około 2 lat borykam się z zaburzeniem jedzenia. Tak naprawdę uświadomiłam sobie to dopiero pół roku temu. Wcześniej wydawało mi się, że jest to spowodowane cyklem, pogodą, stresem czy innymi dziwnymi powodami. Starałam się to jakoś sobie wytłumaczyć, ale wydaje mi się, tylko dlatego, że był to początek i moja choroba nie miała takiego przebiegu jak teraz. Moje dnie to jedno wielkie pasmo udręk związanych z jedzeniem, które jest teraz na wyciągnięcie ręki. Jest wszędzie! A ja cały czas o nim myślę. (...) Przytyłam. Czuję się ze sobą okropnie. Spadła moja samoocena. Jestem zestresowana. (...) Były okresy, kiedy to mijało – znów zdrowo się odżywiałam, regularnie. A później kolejny napad, z tym, że "żarłoczne okresy" były znacznie dłuższe... Od kilku miesięcy ten okres nie mija. Czuję się coraz gorzej i nie potrafię sobie z tym poradzić. W towarzystwie staram się ograniczać i toczyć walkę, żeby nie skonsumować całej miseczki ciasteczek, wokół nich biegną moje myśli. (...) Być może dlatego, że jestem wtedy sama? Nie krępuję się mojej żarłoczności i otwarcie o tym problemie rozmawiam z moim bliskim przyjacielem, ale on, pomimo że stara się mnie zrozumieć, nie do końca pojmuje, co mi jest i jak się czuję. Do jakiego specjalisty mam się zwrócić? Z niecierpliwością czekam na odpowiedź.
Marta

Odpowiedziała

dr n. med. Joanna Borowiecka-Kluza
specjalista psychiatra
Centrum Dobrej Terapii MindArt
www.centrumdobrejterapii.pl

W omawianej sytuacji wskazana jest konsultacja psychiatryczna w celu pełnej oceny stanu zdrowia psychicznego. Lekarz psychiatra między innymi doprecyzuje razem z Panią rodzaj i nasilenie występujących objawów oraz ewentualne objawy im towarzyszące. Dopyta także o szereg dodatkowych informacji dotyczących jedzenia określanego przez Panią jako „żarłoczne” lub „zdrowe i regularne”, zmian masy ciała i sposobu ich przeżywania, aktualnego sposobu odżywiania się. Ważny jest również ewentualny związek sposobu jedzenia z poziomem towarzyszącego lęku, jego postrzegania oraz ze zmianami nastroju i aktywności życiowej, określenie możliwej cykliczności takich zmian, czy też związku z aktualnymi lub przeszłymi sytuacjami życiowymi. Pomocny także będzie wywiad rodzinny w tym kierunku, ocena cech osobowości oraz możliwości i sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, czy możliwości wsparcia przez najbliższych.

Bardzo istotna w tym przypadku byłaby również konsultacja u lekarza rodzinnego celem pełnej oceny aktualnego stanu zdrowia somatycznego, z ewentualnymi dalszymi konsultacjami specjalistycznymi – w celu wykluczenia lub potwierdzenia ewentualnych somatycznych komponentów opisywanych zmian w zakresie masy ciała i łaknienia. W przypadku ich wykluczenia do rozważenia będzie forma terapii psychologicznej z ewentualnym wsparciem farmakologicznym (związanym zwykle z objawami towarzyszącymi, jak lęk, depresja czy natręctwa).

28.06.2013
Inne pytania
  • Melatonina – działania niepożądane
  • Rozpoznanie nerwicy
  • Test iluzji maski
  • Emocje a ciało migdałowate
  • Czy tradozon uzależnia?
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta