×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Walproinian sodu - zasady i czas działania

Pytanie nadesłane do redakcji

Witam. Moja mama leczy się walproinianem sodu (Absenor) od dziewięciu dni, bo ma stwierdzone CHAD. Mimo że teraz ma zwiększoną dawkę do 1000 mg dziennie, na razie nie widać poprawy w kontakcie słownym i w myśleniu. Jedyna korzyść jak na razie jest taka, że mama jest spokojniejsza. I moje pytanie jest takie: czy trzeba teraz czekać, aż ten lek zacznie działać (jeśli tak, to ile czasu?), czy też powinna być regularnie zwiększana dawka dobowa (jeśli tak, to jak często). Czy to jest taki lek, że wymaga czasu przy leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej? Bardzo proszę o odpowiedź, bo zależy mi bardzo na jej zdrowiu, a mieszkamy razem, więc bardzo mi zależy. Chciałbym zasięgnąć opinii jeszcze innego specjalisty od psychiatry mojej mamy. Pozdrawiam.

Odpowiedziała

dr n. med. Joanna Borowiecka
specjalista psychiatra
Centrum Dobrej Terapii MindArt
www.centrumdobrejterapii.pl

Odpowiedź na pytanie czy czekać, czy już zmieniać/podwyższać dawkę leku, a także, czy przy określonej dawce dołączyć drugi lek, zależy od całokształtu aktualnego stanu zdrowia psychicznego danej osoby, między innymi od rodzaju i przebiegu obecnego epizodu chorobowego - i ewentualnych epizodów w przeszłości.

Czas i siła odpowiedzi terapeutycznej na walproiniany zależy między innymi od indywidualnej reakcji konkretnego pacjenta na dany lek. U jednych pacjentów na efekt terapeutyczny można czekać zaledwie 2-3 dni, ale u innych od 4 do 6, a nawet 8 tygodni.

Zależy to także od rodzaju epizodu chorobowego, czy jest to epizod maniakalny, hipomaniakalny, czy mieszany, długości trwania obecnego epizodu do chwili rozpoczęcia leczenia, od rodzaju i stopnia nasilenia podstawowych objawów chorobowych, objawów im towarzyszących, występowania epizodów chorobowych w dotychczasowym życiu, stanu zdrowia psychicznego przed wystąpieniem obecnego epizodu, osobowości przedchorobowej.

Ważne jest także ewentualne występowanie innych zaburzeń psychicznych w przeszłości i zaburzeń psychicznych w rodzinie. Również ewentualne współwystępowanie chorób somatycznych, sposób ich leczenia, przyjmowane inne leki. Także przyjmowane używki. Ważny jest również wiek danej osoby, jej aktualna sytuacja życiowa, sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i możliwości wsparcia społecznego, czy też wśród najbliższych.

Mimo że farmakoterapia jest podstawową formą leczenia choroby afektywnej dwubiegunowej (CHAD), należy także pamiętać, że CHAD leczy się kompleksowo, co może obejmować także inne formy terapii zalecone dla konkretnego pacjenta przez prowadzącego lekarza psychiatrę. Zazwyczaj, jeśli objawy chorobowe nie nasilają się, czy stopniowo ustępują, kolejna kontrola u lekarza psychiatry po pierwszorazowym włączeniu walproinianów zalecana jest po około 2-4, czasem 6 tygodniach. W przypadku pogarszania się stanu zdrowia psychicznego - jak najszybciej.

05.09.2013
Wybrane treści dla Ciebie
  • Choroba afektywna dwubiegunowa u dzieci i młodzieży
  • Choroba afektywna dwubiegunowa
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta