×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Długotrwała farmakoterapia pacjentów z depresją

Pytanie nadesłane do redakcji

Od kilku lat przyjmuję Citalopram z powodu depresji, od 2 lat w dawce maksymalnej 60 mg na dobę. Ta dawka leku umożliwia mi pracę, choć w dni pochmurne czuję niemoc i obniżony nastrój. Przeszłam kilka psychoterapii. Mam pytanie – jak długo mogę bezpiecznie przyjmować ten lek i czy nie wpływa to negatywnie na mój mózg i jego możliwości poznawcze?

Odpowiedział

lek. med. Paweł Brudkiewicz
Specjalista psychiatra, psychoterapeuta
Centrum Dobrej Terapii
www.centrumdobrejterapii.pl

Ze względu na duże ryzyko nawrotu depresji u części pacjentów zachodzi konieczność długoterminowej farmakoterapii – czasami trwającej całe życie. Zalecenie to opiera się na obserwacjach i wynikach badań, które wskazują, że fakt przewlekłego leczenia wiąże się z mniejszym ryzykiem niż kolejne nawroty depresji (utrzymująca się lub nawracająca depresja niesie ze sobą szereg niekorzystnych konsekwencji psychologicznych, somatycznych, rodzinnych, zawodowych i społecznych). Pod tym względem można w pewnym sensie traktować depresję podobnie jak nadciśnienie czy cukrzycę – możliwość zastosowania w przypadku cierpiących na te choroby pacjentów bezpiecznej farmakoterapii sprawia, że są oni mniej narażeni na powikłania tych chorób, co wydłuża ich życie i poprawia jego jakość.

Przyjmowanie nowoczesnych leków przeciwdepresyjnych, a Citalopram należy do tej grupy, jest stosunkowo bezpieczne, a leki te same w sobie nie mają negatywnego wpływu na mózg, a wręcz przeciwnie. Dostępne są ponadto doniesienia wskazujące na korzystny wpływ tych leków na funkcje poznawcze, nie tylko w fazie aktywnego leczenia, ale także podczas farmakoterapii podtrzymującej i zapobiegającej nawrotom.

Oczywiście leki takie jak Citalopram nie są pozbawione działań niepożądanych, choć u wielu chorych one nie występują, a u wielu mają łagodny i przejściowy charakter. Jednak ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych wskazane są okresowe kontrole u lekarza psychiatry i u lekarza ogólnego, z wykonywaniem ewentualnych badań laboratoryjnych. Postępowanie to jest nastawione na wczesne wykrycie działań niepożądanych, co umożliwia wdrażanie skuteczniejszych interwencji przeciwdziałającym im.

Podsumowując – w przypadku depresji nawracającej często wskazana jest długotrwała farmakoterapia i zazwyczaj jest ona bezpieczna. Regularne kontrole lekarskie są sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa takiego leczenia.

20.11.2013
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta