×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Mój bliski nie chce zgłosić się na terapię. Co robić?

Pytanie nadesłane do redakcji

Jak żyć z żoną, która przypuszczalnie ma osobowość anankastyczną? Te przykłady i zachowania, które są opisane na portalu w stu procentach się potwierdzają. Gdy mówię, że powinniśmy zgłosić się do lekarza specjalisty, to jestem wyśmiany i obrzucony epitetami. Co zrobić?

Odpowiedziała

dr med. Joanna Borowiecka
Specjalista psychiatra
Centrum Dobrej Terapii

Zaburzeń osobowości, w tym osobowości anankastycznej, nie zalicza się do grupy chorób psychicznych. Niemniej czasami mogą wyrażać się takim poziomem poczucia cierpienia, czy trudnościami w funkcjonowaniu społecznym, zawodowym, rodzinnym, czy osobistym, że dana osoba szuka profesjonalnej pomocy. Czasami też objawy sugerujące osobowość anankastyczną mogą być symptomami innych zaburzeń psychicznych, które można i należy leczyć. W przypadkach, kiedy dana osoba lub jej najbliżsi zaniepokojeni są jej stanem zdrowia, wskazana jest konsultacja psychiatryczna w celu pełnej oceny stanu zdrowia psychicznego, postawienia diagnozy i stosownie do niej – omówienie wraz z pacjentem dalszych sposobów postępowania i radzenia sobie. W przypadku zdiagnozowanych zaburzeń osobowości możliwa jest też dodatkowo konsultacja psychologiczna, a leczeniem z wyboru najczęściej jest psychoterapia.

Niestety bywa też tak, że dana osoba nie ma świadomego poczucia cierpienia lub poczucia, że dzieje się z nią, czy w jej życiu coś na tyle niepokojącego, że takiej pomocy wymaga – i w związku z tym jej nie oczekuje i się na nią nie zgadza. Jeśli z powodu zaburzeń psychicznych nie zagraża ona bezpośrednio zdrowiu i życiu swojemu, czy innych osób, nie ma możliwości konsultacji i badania psychiatrycznego bez jej zgody. Natomiast najbliżsi tej osoby, przy występującym u nich poczuciu frustracji i cierpienia, czy poczuciu jego związku ze stanem zdrowia psychicznego bliskiej im osoby, sami, niezależnie od niej, mogą zgłosić się na konsultację psychiatryczną lub psychologiczną w celu oceny ich własnych możliwości i sposobów radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i ewentualnej potrzeby dalszej profesjonalnej pomocy.

15.01.2014
Inne pytania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta