×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Wywiady

 • Rehabilitacja onkologiczna w domu ważną częścią powrotu do zdrowia

  Rehabilitacja onkologiczna w domu ważną częścią powrotu do zdrowia

  Pacjent z chorobą onkologiczną nie tylko może, ale i powinien korzystać z rehabilitacji ruchowej – przywrócenie lub wzmocnienie możliwości fizycznych daje poczucie kontroli nad własnym życiem, niweluje dolegliwości bólowe, a także zmniejsza osamotnienie.

 • Rehabilitację należy rozpocząć od razu

  Rehabilitację należy rozpocząć od razu

  Musimy patrzeć na rehabilitację pocovidową podobnie jak na sam COVID-19, czyli bardzo szeroko. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że postępowanie ma wyglądać w taki, a nie inny sposób – mówi dr hab. Beata Tarnacka, kierownik Kliniki Rehabilitacji Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. Eleonory Reicher.

 • O kształtowaniu postawy ciała

  O kształtowaniu postawy ciała

  Jeśli jakiś mięsień nie jest dostatecznie rozciągany, to struktury mięśniowo-powięziowe dopasowują się do takiej sytuacji i dochodzi do przykurczów. Siedzący tryb życia może prowadzić do tego, że coraz trudniej będzie nam w pełni wyprostować nogę w biodrze. Niestety przybywa osób, które nie potrafią tego zrobić – zauważa prof. Piotr Gawda z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 • Jedno okno na dzień

  Jedno okno na dzień

  Kiedy rozpoczyna się rehabilitację po mastektomii? Jak często należy ćwiczyć? Czy osoby aktywne przed operacją powinny ograniczyć treningi, zrezygnować z pewnych ćwiczeń? W jakim czasie po mastektomii można wrócić do aktywnego stylu życia? Czy wybierając miejsce wypoczynku, kobiety po mastektomii raczej nie powinny wybierać gór? Na pytania odpowiada prof. Iwona Malicka – fizjoterapeutka, specjalistka fizjoterapii w onkologii oraz terapii obrzęków chłonnych.

 • Zmiana pozycji. Wskazówki dla chorych na COVID-19

  Zmiana pozycji. Wskazówki dla chorych na COVID-19

  Jest oczekiwanie, by szybko wrócić do zdrowia. Oczekuje tego pracodawca, oczekuje tego rodzina. Mamy tendencję do niedoszacowania problemów zdrowotnych osób chorujących w domu. A te osoby mają niejednokrotnie podobne ograniczenia, jak pacjenci, którzy leczyli się w szpitalu – zwraca uwagę dr Anna Pyszora, fizjoterapeutka.

 • Aktywność po COVID-19

  Aktywność po COVID-19

  Proponujemy dwutygodniowy program, który obejmuje 10 wizyt. Pacjenci przychodzą codziennie od poniedziałku do piątku. Zazwyczaj na koniec mówią, że czują poprawę, to znaczy lepiej tolerują wysiłek fizyczny i już się tak nie boją podejmowania aktywności. Często dopytują, czy mogą korzystać ze sprzętów do ćwiczeń, które mają w domu i w jakim zakresie. Mówimy na co powinni zwracać uwagę, kiedy przerwać. Takim sygnałem jest np. spadek poziomu saturacji – mówi Maciej Kawoń, fizjoterapeuta, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Rehabilitacji Dzieci i Dorosłych w Krakowie.

 • Rehabilitacja kardiologiczna w czasie epidemii COVID-19

  Rehabilitacja kardiologiczna w czasie epidemii COVID-19

  Prof. Anna Jegier przedstawia zasady organizacji zajęć rehabilitacyjnych z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego w czasie epidemii COVID-19.

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta