×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Eksperci NIZP-PZH przypominają o szczepieniu przeciwko grypie

Małgorzata Solecka
Kurier MP

Niestety pod względem wyszczepialności przeciwko grypie jesteśmy w Europie na szarym końcu – ze szczepienia korzysta około 4 proc. Polaków, a odsetek ten jest jeszcze mniejszy wśród... personelu medycznego. Dlaczego?


Fot. istockphoto.com

W poniedziałek 14 października specjaliści Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) podsumowali poprzedni sezon epidemiczny grypy i apelowali do Polaków, aby korzystali z możliwości uodpornienia przeciwko tej chorobie. Pod względem wyszczepialności przeciwko grypie jesteśmy w Europie na szarym końcu – ze szczepienia korzysta około 4 proc. Polaków. Wiele w tej sprawie mogliby zmienić lekarze, jednak i w tej grupie szczepienie nie cieszy się popularnością – ze szczepień korzysta około 6 proc. lekarzy.

Dlaczego lekarze nie szczepią się przeciwko grypie? Okazuje się, że wśród lekarzy, podobnie jak wśród pacjentów, pokutują różne mity. Uważają, że tak często stykają się z zakażonymi pacjentami i drobnoustrojami, że są odporni. Powszechny jest też mit, że szczepionka „wywołuje” chorobę – wielu lekarzy twierdzi, że to po szczepieniu właśnie zachorowali na grypę. Tymczasem, jak mówili eksperci NIZP-PZH, szczepionka na pewno nie wywołuje grypy. Zdarzają się zachorowania na grypę pomimo szczepienia, ale przebieg grypy jest wówczas łagodniejszy, mniejsze jest także ryzyko rozwoju powikłań. Może się także zdarzyć, że osoba zaszczepiona przeciwko grypie zarazi się innym wirusem dróg oddechowych, który może wywołać objawy podobne do grypy, stąd mylne przekonanie o zachorowaniu na grypę „po szczepieniu”. – Lekarze bezwzględnie powinni się szczepić przeciwko grypie. W Stanach Zjednoczonych do placówki medycznej nie zostanie wpuszczony żaden pracownik medyczny, który się nie zaszczepił – podkreślali eksperci.

Tymczasem lekarze nie dość, że się nie szczepią, często wręcz zniechęcają pacjentów do szczepienia wprowadzając ich w błąd. Najlepszym przykładem są kobiety w ciąży, które często słyszą w gabinetach, że szczepionka przeciwko grypie może mieć negatywny wpływ na nienarodzone jeszcze dziecko. Tymczasem, jak podkreślali eksperci, kobiety w ciąży mogą bezpiecznie się szczepić przeciwko grypie sezonowej na każdym etapie ciąży, od pierwszych tygodni. – Badania naukowe nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że kobiety w ciąży mogą i powinny się szczepić przeciwko grypie. Takie są też zalecenia towarzystw naukowych – mówiła dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy ds. epidemiologii. Prof. Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy przypomniała z kolei, że szczepionka przeciwko grypie zmniejsza u kobiet w ciąży ryzyko zakażenia wirusem grypy i chroni przed związanymi z tym ewentualnymi powikłaniami ciąży.

Prof. Brydak mówiła również, że przeciwko grypie mogą i powinni się szczepić pacjenci chorzy na nowotwory oraz osoby po przeszczepach, choć oczywiście lekarz musi wybrać odpowiedni moment na szczepienie. – Szczepionka przeciwko grypie zmniejsza ryzyko zaostrzeń przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc – dodała. Szczepienie przeciwko grypie jest także szczególnie wskazane u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi oraz chorych na cukrzycę. We wszystkich tych grupach zachorowanie na grypę wiąże się ze znacznie zwiększonym ryzykiem wystąpienia powikłań, w tym zgonu. Szczepienie jest szczególnie zalecane także dzieciom do 4. roku życia, seniorom od 65. roku życia oraz pacjentom z chorobami przewlekłymi.

Eksperci przypomnieli, że szczepienie przeciwko grypie zalecane jest wszystkim dorosłym i dzieciom od ukończenia 6. miesiąca życia. Tymczasem dane pokazują, że zakażenie wirusem grypy dotyczy nawet 35–40 proc. dzieci do 14. roku życia, a szczepi się przeciwko grypie mniej niż 1 proc. z nich. – Dzieci są częstym źródłem zakażenia wirusem grypy dla osób starszych od 65. roku życia oraz osoby z chorobami przewlekłymi – podkreśliła prof. Brydak.

W aktualnym sezonie epidemicznym grypy dostępne są dwa rodzaje szczepionek przeciwko grypie – szczepionki inaktywowane i nowa na polskim ryku „żywa” ateunowana szczepionka w postaci aerozolu do stosowania donosowo. Wszystkie szczepionki zawierają w składzie te same szczepy wirusa grypy zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia.

16.10.2019
Zobacz także
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta