×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat rozpoczną się 13 grudnia br.

– Szczepienia dzieci w wieku 5–11 lat rozpoczną się 13 grudnia br. Do tego dnia do Polski dotrą szczepionki dla tej grupy wiekowej – zaznaczył w środę w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zapewnił, że wprowadzone będzie powszechne testowanie Polaków, głównie tych, którzy narażeni są na zakażenie ze względu na wykonywane obowiązki zawodowe.

www.istockphoto.com/pl

Zapewnił również, że będzie wprowadzone powszechne testowanie Polaków. – Pełna zgoda była na to i my to oczywiście wprowadzimy rozporządzeniem – odniósł się do ustaleń piątkowego spotkania, które Kraska odbył w Sejmie z przedstawicielami kół i klubów parlamentarnych. Uściślił, że chodzi przede wszystkim o osoby, które są najbardziej narażone na zakażenie SARS-coV-2, np. personel medyczny, pracownicy oświaty i administracji publicznej, ale też innych grup.

– Ta możliwość testowania się w sposób bezpłatny, nierodząca konsekwencji pójścia od razu z automatu w kwarantannę jest jak najbardziej korzystna i my to wprowadzimy. Myślę, że jest też bardzo ważne, żebyśmy mogli testować osoby, które nawet w tej chwili nie mają żadnych objawów, ale podejrzewają, że miały kontakt z osobą, która była lub jest zakażona – powiedział.

Przypomniał, że w Polsce badania diagnostyczne pod kątem wykrycia koronawirusa wykonuje 321 laboratoriów z możliwością wykonania w ciągu doby około 200 tys. testów.

Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Comirnaty (Pfizer/BioNTech) przeciwko COVID-19 do stosowania u dzieci w wieku 5–11 lat, po tym jak Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną rekomendację. EMA uznała, że korzyści ze stosowania Comirnaty u dzieci w wieku 5–11 lat przewyższają potencjalne ryzyko z nim związane, szczególnie w przypadku chorób zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

U dzieci w wieku 5–11 lat dawka szczepionki będzie mniejsza i będzie stanowić 1/3 dawki stosowanej u osób w wieku ≥12 lat (10 µg w porównaniu z 30 µg). Natomiast schemat szczepienia będzie taki sam – 2 dawki, podawane domięśniowo, w odstępie 21 dni.

02.12.2021

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.