×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić przeciwko COVID-19?

Małgorzata Solecka
Kurier MP

Około 57% – to odsetek zaszczepionej populacji w Polsce. O wiele mniejszy niż średnia dla Unii Europejskiej, znacznie mniejszy niż w krajach Europy Zachodniej. United Surveys na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” (DGP) zapytały Polaków, dlaczego, ich zdaniem nie chcemy się – jako naród – szczepić przeciwko COVID-19?

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Szczepienia przeciwko COVID-19 trwają już od 13 miesięcy, i choć w pierwszych miesiącach 2021 roku szczepionki były wręcz przedmiotem pożądania, od wakacji szczepienia praktycznie stanęły. Stanęłyby zupełnie, gdyby w czerwcu nie rozpoczęto szczepień dzieci i młodzieży 12–17 lat, a jesienią nie uruchomiono podawania dawki przypominającej. Pełny cykl szczepieni ma za sobą niespełna 57% Polaków – we Francji zaszczepiło się 78% obywateli, w Wielkiej Brytanii 83%, w Hiszpanii 80%, a we Włoszech 87%. Ponad 90% obywateli zaszczepiła już Portugalia.

Blisko 2/3 ankietowanych wskazało, że Polacy odmawiający szczepienia przeciwko COVID-19 uważają, że szczepionki nie są bezpieczne – co można uznać za koronny dowód porażki strategii komunikacyjnej rządu oraz kampanii edukacyjnej i promującej szczepienia (a właściwie jej braku), bo bezpieczeństwo szczepionek udowodniono nie tylko w badaniach klinicznych będących podstawą ich rejestracji, ale również dzięki wzmożonemu nadzorowi nad niepożądanymi odczynami poszczepiennymi (NOP) prowadzonemu już w trakcie realizacji szczepień w populacjach – do tej pory na świecie podano już prawie 10 mld dawek szczepionek (!) w różnych grupach wiekowych, osobom z różnymi chorobami współistniejącymi. Ciężkie NOP są niezwykle rzadkie, a korzyści ze szczepienia – znaczne zmniejszenie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 i zgonu z jej powodu – przewyższają jakiekolwiek teoretyczne ryzyko z nim związane. Większość NOP to łagodne lub umiarkowanie nasilone odczyny miejscowe i ogólnoustrojowe, które ustępują samoistnie w ciągu kilku dni.

W pytaniu o powody niechęci do szczepienia przeciwko COVID-19 ankietowani mogli wskazać więcej niż jedną odpowiedź. Blisko 50% uważa, że rodacy nie szczepią się, bo uważają, że nie ma żadnej pandemii. Natomiast 4 na 10 ocenia, że ludzie się nie szczepią, gdyż choć wierzą w istnienie koronawirusa, to się go nie boją. Niemal 45% odpowiedziało, że ci, którzy nie chcą się szczepić nie ufają nauce, a 42% – że nie ufają państwu. Często pojawiała się również odpowiedź (41%), że osoby, które się nie szczepią nie chcą ulegać presji i utożsamiają szczepienie z ograniczaniem ich wolności osobistej.

Polacy są także przekonani, że wpływ na niechęć do szczepień ma ich otoczenie. Co 3 sądzi, że niechętni do szczepienia znają kogoś, komu szczepienie „zaszkodziło”. Podobny odsetek uważa, że Polacy nie szczepią się, gdyż ich rodziny i bliscy są przeciwni szczepieniom. Ale co 3 ocenia, że część niezaszczepionych wciąż się waha. Według 17% ankietowanych są też tacy Polacy, którym po prostu „nie chce się szczepić”, a 4% wskazało, że nie mają na to czasu.

Sondaż przeprowadzono 21 stycznia metodą telefoniczną CATI na grupie 1000 osób.

26.01.2022
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta