Ostre urazy barku u dorosłych
30.08.2017
Acute shoulder injuries in adults
James Monica, Zachary Vredenburgh, Jeremy Korsh, Charles Gatt
American Family Physician, 2016; 94 (2): 119–127
Wybrane treści dla pacjenta
-
Złamania miednicy
Złamania miednicy to złamania uszkadzające pierścień obręczy biodrowej, który tworzą w sumie dwie kości miedniczne (powstałe z połączenia kości biodrowej, kulszowej i łonowej) oraz kość krzyżowa.
-
Zespół bolesnego barku
Zespół bolesnego barku to samoistny ból barku, który nasila się w czasie poruszania ręką, zwłaszcza ruchu odwodzenia, czyli podnoszenia ręki do boku. Bardzo charakterystyczne jest to, że ból pojawia się w nocy i wybudza pacjenta ze snu. W leczeniu stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz podawane miejscowo glikokortykosteroidy (np. w zastrzykach dostawowych) z lidokainą.
-
Złamania trzonu kości ramiennej
Złamana kość w tej okolicy może doprowadzić do podrażnienia lub przerwania nerwu promieniowego tam przebiegającego. Naciągnięcie lub uszkodzenie nerwu może upośledzić jego funkcję i utrudnić lub uniemożliwić podnoszenie nadgarstka i palców.
-
Złamania obojczyka
Do złamań obojczyka dochodzi w czasie upadków na okolicę barku, klatki piersiowej. Są to upadki z wysokości, nawet niewielkiej, często w czasie aktywności sportowej.
-
Złamania kostki bocznej
Do tego typu złamań dochodzi w rezultacie urazu – najczęściej w mechanizmie pośrednim. Najczęściej jest to wykręcenie stawu skokowego, źle postawiona stopa lub skręcenie kończyny przy zablokowanej stopie.
-
Złamania patologiczne
Zazwyczaj patologiczne złamania powstają podczas wykonywania zwykłych czynności, z użyciem niewielkiej siły. Przyczyną jest osłabienie kości w przebiegającym procesie chorobowym.
-
Złamania kości łódeczkowatej
Kość łódeczkowata jest jedną z kości tworzących nadgarstek, która leży w pierwszym z dwóch szeregów kości nadgarstka po stronie kciuka (czyli po stronie promieniowej). Przyczyną złamania tej kości są najczęściej upadki z podparciem się nadgarstkiem.
-
Złamanie trzonów kości przedramienia
Złamanie trzonów kości przedramienia dotyczy środkowej części tych kości – między łokciem a nadgarstkiem. Złamana może być wyłącznie kość promieniowa lub łokciowa, ale w większości przypadków łamią się obie kości równocześnie.
-
Złamanie prącia
Jest to uraz występujący podczas wzwodu prącia, najczęściej w trakcie stosunku płciowego, w następstwie nagłego zgięcia lub w przypadku uderzenia prąciem w krocze lub spojenie łonowe; dochodzi wówczas do rozerwania warstw budujących prącie.
-
Złamanie szyjki kości udowej
Złamanie szyjki kości udowej dotyczy okolicy leżącej w bezpośredniej bliskości stawu biodrowego. Do tego typu złamań dochodzi w następstwie upadku na okolicę biodra.