×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Czy odczulanie jest niebezpieczne?

Pytanie nadesłane do redakcji:

Jak bardzo niebezpieczne jest odczulanie? Znajoma omal nie straciła życia. Czy można poddać się immunoterapii bez takiego ryzyka?

Odpowiedział:

dr n. med. Piotr Rapiejko
specjalista otolaryngolog
Klinika Otolaryngologii, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie
Zakład Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Swoista immunoterapia alergenowa (tzw. odczulanie) jest metodą leczenia chorób alergicznych, polegającą na stopniowym wywoływaniu tolerancji alergenu u uczulonego chorego. Uzyskuje się to poprzez podawanie stopniowo wzrastających dawek alergenu w formie szczepionki alergenowej.

Swoista immunoterapia alergenowa, jak każda metoda lecznicza, obarczona jest pewnym ryzykiem. Każdy chory przed rozpoczęciem odczulania jest informowany o ewentualnych działaniach niepożądanych i zasadach postępowania zmniejszających lub wręcz eliminujących takie ryzyko. Ryzyko zgonu szacuje się na 1 na 2,5 miliona iniekcji, czyli jest mniejsze niż w przypadku np. zastosowania antybiotyków w iniekcji. Z uwagi na możliwość rozwinięcia się uogólnionej reakcji anafilaktycznej chory powinien pozostawać pod obserwacją lekarza (na terenie przychodni lub gabinetu) przez 20-30 minut po podaniu alergenu. Jest to czas, w którym następuje większość działań niepożądanych immunoterapii swoistej.

Poradnie i gabinety alergologiczne, w których podaje się alergeny do immunoterapii swoistej w formie zastrzyku, wyposażone są w zestawy przeciwwstrząsowe zawierające leki podawane choremu, jeśli występuje reakcja anafilaktyczna.

Ważne jest, aby w trakcie immunoterapii (która trwa zwykle 3-5 lat) stosować się ściśle do zaleceń lekarza alergologa. Dotyczy to zarówno okresu przed wstrzyknięciem alergenu, bezpośrednio po nim (w czasie obserwacji w poradni), jak i okresu kilku godzin po iniekcji. Należy zauważyć, że jednym z przeciwwskazań do immunoterapii alergenowo-swoistej jest brak współpracy chorego z lekarzem stwarzający podejrzenie, że chory nie będzie się stosował ściśle do zaleceń. Warunkami bezpieczeństwa immunoterapii alergenowo-swoistej w leczeniu chorób alergicznych są doświadczenie lekarza i odpowiedzialność chorego.

14.03.2012

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

  • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
    Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
    Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
  • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
    Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.