×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Kot dla alergika

Pytanie nadesłane do redakcji:

Mój narzeczony jest uczulony na sierść kota. Objawy są tak silne, że moje dwie kotki musiały się przenieść do domu moich rodziców. Oboje jednak odczuwamy silną tęsknotę na towarzystwem zwierząt, a nasz dom bez nich wydaje się bardzo pusty i smutny. Zastanawiamy się nad kupnem kota rasy sfinks, ale boimy się, że nawet mimo braku sierści, przez co nie rozsiewa alergenów w takim stopniu jak normalny kot, i pomimo częstych kąpieli, objawy alergii i tak wystąpią. Planujemy najpierw udać się do hodowcy, żeby pobyć przez jakiś czas w towarzystwie tych kotów, żeby sprawdzić, czy coś zacznie się dziać, ale martwi mnie jedno: czy objawy mogą wystąpić np. po roku mieszkania z takim zwierzakiem?

Odpowiedziała:

dr n. med. Agnieszka Padjas
specjalista chorób wewnętrznych
Klinika Alergii i Immunologii Collegium Medicum UJ

Uporczywe kichanie, wodnisty katar, swędzenie i łzawienie oczu, uczucie braku powietrza, świszczący oddech, swędząca wysypka czy bąble przypominające te po oparzeniu pokrzywą (pokrzywka) na skórze, występujące podczas kontaktu ze zwierzętami, np. kotem, psem, koniem, chomikiem, królikiem, świnką morską, szczurem, to typowe objawy alergii na sierść i inne alergeny tych zwierząt.

Alergeny to nie tylko sama sierść tych zwierząt, ale także substancje wydzielane ze śliną, moczem i związki zawarte w ich naskórku. Z uwagi na swoje właściwości, alergeny te z łatwością przenikają do dróg oddechowych, w wyniku czego dochodzi do powstania wyżej wymienionych objawów. Zwierzęta domowe, które najczęściej i najsilniej uczulają w Polsce to koty. Sierść i inne alergeny związane z obecnością kota mają bardzo silne właściwości alergizujące, ponadto są jednym z najbardziej „wszędobylskich” alergenów. Cząsteczki naskórka kota są bardzo małe 10 razy mniejsze od alergenu roztoczy dlatego łatwo unoszą się w powietrzu. Przeciąg, wiatr rozsiewa je w powietrzu na znaczną odległość. Są też bardzo lepkie, przez co łatwo są przenoszone na ubraniu i obuwiu.

Najważniejszym kocim alergenem jest białko Fel d I. Jest ono produkowane przez gruczoły ślinowe i łojowe zawarte w skórze, w trakcie lizania przenoszone są wraz ze śliną na sierść i naskórek, w którym białko to jest magazynowane. Samce kotów mają w skórze więcej gruczołów łojowych, a więc są bardziej alergizujące niż samice. Stwierdzono także istotne różnice w produkcji łoju i białka Fel d I u różnych ras kotów.

Rasy kotów stosunkowo mało alergizujące to: kot syberyjski, comish rex, devon rex oraz sfinks.

Opinia, że koty rasy sfinks zupełnie nie uczulają jest błędna. Koty rasy sfinks, podobnie jak inne koty, wydzielają silnie alergizujące białko Fel d I, ale walka z wywołującym objawy alergenem z racji nieposiadania przez nie sierści jest łatwiejsza i bardziej skuteczna, niż w przypadku kotów z sierścią. Jeden element roznoszenia alergenu jest więc samoistnie wyeliminowany. Skóra tych kotów wydala większą ilość łoju i tym samym alergenu, ale jest tłustawa, naskórek się nie łuszczy i nie unosi w powietrzu tak jak u kota z sierścią. Naturalna pielęgnacja kota rasy sfinks to m.in. cotygodniowa kąpiel, co skutecznie przyczynia się do znacznego obniżenia poziomu białka Fel d I.

Jak Pani widzi, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy obecność kota rasy sfinks nie spowoduje objawów alergii u Pani narzeczonego, mimo że koty te uczulają w mniejszym stopniu niż koty z sierścią.

14.03.2012
Wybrane treści dla Ciebie:
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta