Będą gratyfikacje dla dawców osocza?

Karolina Mózgowiec, Karol Kostrzewa, Karolina Kropiwiec, Klaudia Torchała

Wtorkowy raport o liczbie zakażeń jest pierwszym z systemu elektronicznego EWP, bazującego na raportach bezpośrednio przekazywanych z laboratoriów – poinformował we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że uwzględniane są też wyniki testów antygenowych i komercyjnych.


Fot. pixabay.com

Po wykryciu nieścisłości w podawaniu danych o liczbie zakażeń GIS zapowiedział, że od wtorku narzędzia rejestracji danych zostaną ujednolicone i będą opierać się wyłącznie na elektronicznym zbieraniu danych. Laboratoria mają wprowadzać dane do systemu EWP w ciągu maksymalnie 48 godzin.

Podczas briefingu przed siedzibą ministerstwa Andrusiewicz przekazał, że podana we wtorek liczba 10 139 zakażeń to jest pierwszy raport z systemu elektronicznego EWP.

"Tam jest raportowany każdy przypadek. To jest system bazujący nie na raportach wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych, ale na raportach bezpośrednio przekazywanych z laboratoriów wykonujących testy. Te dane są przekazywane w trybie ciągłym, tak naprawdę 24 godziny na dobę. Po każdym wykonanym teście, jeśli mamy wynik, jest on od razu zaraportowany w systemie" – wskazał rzecznik MZ.

Dodał, że 22 tys. przypadków, które nie zostały wcześniej uwzględnione w statystykach, zostało we wtorek przyporządkowane do globalnej liczby zakażeń stwierdzonych od początku epidemii. "Teraz stacje powiatowe będą je dodawać PESEL-ami do poszczególnych dni. Nie mogliśmy ich wykazać w dziennym raporcie, bo byłoby to mylące i sugerowałoby, że dziś mamy ponad 32 tys. zakażeń" – podkreślił.

Zauważył też, że maleje liczba skierowań na wykonanie badania na obecność koronawirusa wystawianych przez lekarzy rodzinnych.

"W ubiegłym tygodniu tych zleceń z POZ było 48 tys., dziś to jest 39 tys. Mamy więc 10 tys. spadku liczby zleceń z POZ, co przekłada się na wyniki, które będziemy notować w tym tygodniu, bo najwięcej testów jest wykonywanych ze zleceń z POZ dla pacjentów objawowych" – powiedział.

Andrusiewicz poinformował, że wszystkie testy antygenowe są raportowane na bieżąco w systemie elektronicznym EWP. "Do tej pory w Polsce wykonaliśmy ponad 70 tys. testów antygenowych. Ostatniej doby zaraportowanych wyników negatywnych było ponad 6 tys., a wyników pozytywnych blisko 1200" – mówił.

Dodał, że w dziennych raportach uwzględniane są też na bieżąco wyniki testów wykonanych komercyjnie. "Od 5 listopada zaraportowanych jako pozytywne jest prawie 25 tys. testów komercyjnych" – podał rzecznik resortu zdrowia.

Powstają przepisy, które będą premiowały osoby oddające osocze

Rzecznik Ministerstwa Zdrowa podkreślił na konferencji prasowej, że w mocy pozostaje apel o oddawanie przez tzw. ozdrowieńców osocza. Zaznaczył przy tym, że nie wszyscy mogą je oddać, ponieważ jest wiele obostrzeń z tym związanych.

"Powstają przepisy, na razie za wcześnie o nich mówić, które będą w pewien sposób premiowały, jak w przypadku krwi, osoby oddające osocze. To wymaga pewnego doprecyzowania tak, żeby te osoby, które decydują się honorowo oddać osocze korzystały z tych samym uprawnień, z których korzystają osoby oddające krew" – powiedział rzecznik resortu zdrowia.

Z szacunkowych danych wynika, że dotąd osoby, które przechorowały COVID-19, dokonały w Polsce 5,2 tys. donacji osocza. Pobrano ponad 9,5 tys. jednostek osocza. Oznacza to, że podano je w terapii około ośmiu tysiącom osób. Nie zawsze jednej osobie podaje się tylko jedną jednostkę osocza.

Otwarcie stoków narciarskich raczej dla miejscowych

Dziennikarze pytali rzecznika MZ na konferencji prasowej, czy jest szansa, że w sezonie narciarskim zostaną otwarte obiekty hotelarskie. We wtorek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin napisał na Twitterze, że "protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich został dopracowany". "Stoki będą zimą otwarte" – zapowiedział wicepremier.

Andrusiewicz, odnosząc się do tych informacji, powiedział, że według obecnego stanu, obiekty hotelarskie będą zamknięte, a z wyciągów narciarskich będą mogli skorzystać lokalni mieszkańcy. "Na dzień dzisiejszy, jeśli miałbym się odnieść do sytuacji, która będzie obwiązywała w ferie, (...) to nadal obiekty hotelarskie pozostaną zamknięte, restauracje pozostaną zamknięte" – powiedział Andrusiewicz.

"Rzeczywiście jest tu w tej chwili mowa o możliwości otwarcia stoków narciarskich, ale raczej ukierunkowałbym te stoki narciarskie dla osób zamieszkujących w pobliżu niż dla osób, które chciałyby się wybrać na ferie. Ferie w tym roku spędzamy w domu" – podkreślił rzecznik.

Andrusiewicz odniósł się też do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i nowych wytycznych związanych z limitem osób uczestniczących w rodzinnych spotkaniach. Przypomniał, że rozporządzenie w tej sprawie jest na etapie konsultacji społecznych.

"Ten projekt może się oczywiście zmienić. Po to są konsultacje, żeby uwzględnić również pewne uwagi kierowane ze strony opinii publicznej. Na dziś mamy przepis, który wskazuje, że obok rodziny mieszkającej w jednym gospodarstwie, może być dodatkowo 5 osób" – powiedział rzecznik.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią obejmuje okres do 27 grudnia i jest nazwany przez premiera Mateusza Morawieckiego "etapem odpowiedzialności".

W projekcie zapisano, że do 27 grudnia zakazuje się organizowania imprez, spotkań i zebrań z wyłączeniem m.in. "imprez i spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie. Limit nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących".

Testy antygenowe w najbliższych tygodniach trafią do POZ

Ministerstwo Zdrowia przekaże w najbliższych tygodniach testy antygenowe do placówek podstawowej opieki zdrowotnej, by szybko testować pacjentów – powiedział we wtorek na konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

"Ministerstwo Zdrowia będzie przekazywało w najbliższych tygodniach testy antygenowe również do podstawowej opieki zdrowotnej, by tymi testami antygenowymi, które da się przeprowadzić w ciągu 15 minut, testować również pacjentów, którzy nie do końca może mają objawy, ale zgłaszają się do POZ z pewnymi problemami zdrowotnymi" – wyjaśnił.

Zaznaczył, że minister zdrowia Adam Niedzielski poinformuje w środę o tym, jak będzie wyglądała logistyka przekazywania testów do placówek.

Testy antygenowe w tej chwili wykorzystywane są m.in. na SOR-ach czy izbach przyjęć. Obok testów molekularnych, są podstawą do stwierdzenia, że pacjent jest chory na COVID-19.

24.11.2020
Zobacz także
  • Kraska: do Polski dotarł milion testów antygenowych
  • Ok. 8 tys. chorych skorzystało z terapii osoczem
  • MZ: restrykcje uzależnione od liczby zakażeń
  • Coraz więcej ozdrowieńców oddaje osocze, ale zużycie rośnie jeszcze szybciej
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta