Przebyłeś COVID-19? Sprawdź, jak samodzielnie dojść do formy po chorobie

gov.pl

Powrót do pełni zdrowia po przebyciu koronawirusa może zająć sporo czasu. Fakt, że objawy i powikłania choroby są różnorodne, powoduje dodatkowy niepokój. Krajowa Izba Fizjoterapeutów przygotowała we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) broszurę „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19”. Znajdziesz w niej ćwiczenia, które pomogą Ci w powrocie do pełni zdrowia. A także informacje, na co zwracać szczególną uwagą podczas rekonwalescencji.

Broszura jest skierowana głównie do osób, których stan zdrowia w związku z COVID-19 znacznie się pogorszył i były hospitalizowane. Skutki przebycia zakażenia to kwestia indywidualna dla każdego ozdrowieńca, ale wskazówki zawarte w folderze są uniwersalne. Warto więc, by każda osoba, która pokonała koronawirusa, a także jej bliscy, zapoznali się z poradnikiem.

Jakie informacje znajdziesz w broszurze?

Ćwiczenia i wskazówki postępowania przy problemach zdrowotnych podzielone są na kategorie:

 • postępowanie w przypadku duszności;
 • ćwiczenia fizyczne po opuszczeniu szpitala;
 • postępowanie w razie problemów z głosem;
 • porady dotyczące przyjmowania pokarmów, płynów oraz przełykania;
 • postępowanie w razie problemów ze skupieniem uwagi, pamięcią oraz logicznym myśleniem;
 • radzenie sobie z codziennymi aktywnościami;
 • radzenie sobie ze stresem oraz wahaniami nastroju.

W każdej z sekcji znajdziesz opis objawów, które mogą się u Ciebie pojawić (np. duszności) oraz informację, kiedy i w jakim nasileniu ich występowanie powinno niepokoić. Wskazane jest także, co powinieneś zrobić w sytuacji, gdy Twój stan się pogorszy. Ponadto, każda kategoria zawiera opis ćwiczeń, które powinny pomóc wrócić do pełni sprawności. Bez obaw, nie potrzebujesz do tego rehabilitanta. Są na tyle proste, że wykonasz je samodzielnie w domu!

Pozycje, które łagodzą duszność

W przypadku wskazanych wyżej problemów z oddechem, znajdziesz pozycje łagodzące duszność oraz techniki oddychania. Jeśli masz problemy z głosem czy pamięcią, poradnik wskazuje na zasady postępowania, które przyspieszą Twój powrót do zdrowia.

Proste treningi

Rozdział „ćwiczenia fizyczne po opuszczeniu szpitala” to 13 stron przykładów prostych treningów. Ćwiczenia na różne części ciała możesz wykonywać bez pomocy rehabilitanta, czy trenera. Znajdziesz tu m.in. elementy rozciągania, techniki wzmacniające oraz wyciszające.

W poradniku autorzy zamieścili również opis konkretnych przypadków, w których należy skontaktować się z personelem medycznym.

Gdzie znajdziesz broszurę?

Darmowa broszura dostępna jest online pod adresem: https://extranet.who.int/iris/restricted/bitstream/handle/10665/333818/WHO-EURO-2020-855-40590-54773-pl.pdf?sequence=2&isAllowed=y

Możesz ją znaleźć także w wersji papierowej w szpitalach. Ćwiczenia i porady wskazane w poradniku są na tyle uniwersalne, że warto by zapoznało się z nimi jak najwięcej osób.

Polecamy więc udostępnianie broszury Tobie, bliskim i znajomym!

24.11.2020

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.