MZ: restrykcje uzależnione od liczby zakażeń

Aleksander Główczewski, Marcin Jabłoński

Przy średniej liczbie dziennych zachorowań z ostatnich siedmiu dni, która będzie niższa od 19 tys., przewidujemy powrót do obostrzeń ze strefy czerwonej, przy poziomie poniżej 10 tys. - żółtej, a 4 tys. - zielonej - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. W razie pogorszenia sytuacji epidemicznej nastąpi wprowadzenie narodowej kwarantanny, jeżeli przekroczymy średnią liczbę zachorowań 27 tys. - zaznaczył.


Adam Niedzielski. Fot. Krystian Maj/ KPRM

Minister w sobotę podczas konferencji prasowej w KPRM podał, że rząd w ten sposób wprowadza przewidywalność i przejrzystość rozwiązań i obostrzeń, tak żeby nikogo nie zaskakiwać. W jego ocenie najważniejsze jednak jest to, że są to "plany warunkowe, które zależą od liczby zachorowań, ale również od tego, w jakim stopniu obciążona będzie infrastruktura szpitali" - powiedział Niedzielski.

"Plany zostały skonstruowane warunkowo, to znaczy, że są uzależnione przede wszystkim od średniej liczby dziennych zachorowań z siedmiu dni" - wyjaśnił.

"Jeżeli będziemy zbliżali się w okolice poniżej 19 tys. zachorowań średnio, to wtedy przewidujemy potencjalnie powrót do strefy czerwonej. Jeżeli liczba tych zachorowań spadnie poniżej 10 tys., to wtedy też będzie przestrzeń do wprowadzenia strefy żółtej. Jeżeli liczba zachorowań spadnie poniżej 4 tys., to wtedy też pojawią się regulacje, które wprowadzaliśmy dla strefy zielonej" - powiedział minister zdrowia.

To wszystko - jak zaznaczył - również może mieć scenariusz negatywny - to znaczy, że możemy mieć również do czynienia również z przyspieszeniem pandemii, bo jesteśmy w takim punkcie krytycznym i ten scenariusz również przewidujemy.

"Przewidujemy również, że jest możliwość wprowadzenia narodowej kwarantanny, oczywiście w przypadku, jeżeli przekroczymy tę średnią liczbę zachorowań 27 tys., bo tak ustawiliśmy sobie progi" - przypomniał Niedzielski.

Testy przesiewowe

W sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił, że trwa dyskusja, czy masowe badanie ludności pod kątem koronawirusa przynosi pożądany efekt. "Być może wykorzystamy testy antygenowe do przeprowadzenia populacyjnego badania w jednym lub kilku województwach" - zaznaczał.

O szczegóły takich testów został zapytany minister zdrowia podczas sobotniej konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. "Jeśli chodzi o kwestię badań przesiewowych, to oczywiście będziemy je wykonywali testami antygenowymi" - odpowiedział na to pytanie minister Niedzielski.

Jak przekazał, "jesteśmy po takiej intensywnej dyskusji z premierem, które regiony wybrać". "Podjęliśmy decyzję, że będzie to Podkarpacie, Małopolska i Śląsk". "W najbliższym czasie opracujemy dokładnie, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia tych badań przesiewowych, ale chcemy dotrzeć i zrobić te badania w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa" - zaznaczył.

Minister Niedzielski przypomniał także, że w poniedziałek odbędzie się konferencja prasowa, która będzie dotyczyć zleconej GIS przez ministra zdrowia weryfikacji danych o zakażeniach koronawirusem na poziomie powiatowych i wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych. Niedzielski był pytany na sobotniej konferencji, czy rozbieżności w raportowaniu takich danych miały wpływ na ogólne wyliczenia w skali kraju i podejmowane w związku z tym decyzje.

"Jeśli patrzymy z punktu widzenia centralnego, czy to miało wpływ na podejmowanie decyzji, to na szczęście okazuje się, że ta skala nie była tak duża, niemniej jednak również pewne decyzje personalne z tym związane będą przedstawione w poniedziałek" - odpowiedział Niedzielski.

21.11.2020
Zobacz także
  • "Gdyby 95% ludzi nosiło maseczki, lockdowny nie byłyby konieczne"
  • Potrzebna zmiana strategii testowania
  • "To najszybsze tempo masowego zakażania wirusem co najmniej w XXI wieku"
  • "W epidemii nie ma prostych decyzji"
  • Lekarze przed dramatycznymi wyborami
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta