Kraska: do Polski dotarł milion testów antygenowych

Karolina Kropiwiec, Karolina Mózgowiec, Wiktoria Nicałek

Do Polski dotarł milion testów antygenowych, które są przekazywane do szpitalnych oddziałów ratunkowych, izb przyjęć i karetek – przekazał w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że kolejny ich milion dotrze do Polski w najbliższym czasie.


Fot. pixabay.com

Dziennikarze pytali wiceszefa MZ na konferencji prasowej w GIS o badania przesiewowe na obecność koronawirusa, które resort zapowiedział wykonać w trzech województwach: na Śląsku, Podkarpaciu i w Małopolsce.

Kraska poinformował, że do Polski dotarło milion testów antygenowych. Są one rozdysponowywane. "Następny milion w najbliższym czasie także do nas dotrze" – powiedział. Poinformował, że testy te są przekazywane do szpitalnych oddziałów ratunkowych, do izb przyjęć i, co według niego jest nowością, do karetek pogotowia ratunkowego.

Dodał, że ich wynik dodatni będzie traktowany na równi z testami genetycznymi. Zaznaczył, że dają one wynik po około 15 minutach, dlatego resort chce, aby trafiły one także do badań przesiewowych.

Minister wskazał, że wzorując się na Słowacji, testowanie przesiewowe podzielono na trzy etapy. "W pierwszym etapie był to tzw. pilotaż, gdzie wytypowano cztery regiony o dużej zapadalności. Wykonano tam te testy przesiewowe, antygenowe. W następnej kolejności było już właściwe testowanie praktycznie w całym kraju, a w trzecim etapie testowano jeszcze raz, po tygodniu te regiony, gdzie była duża zapadalność na koronawirusa" – wyjaśnił.

Podkreślił, że logistykę działań w Polsce przygotowuje specjalny zespół ekspertów. Zapowiedział, że w najbliższych dniach przedstawi on szczegóły przedsięwzięcia.

"Jeśli chodzi o testy antygenowe, one są rozwożone do placówek i wszystkie wyniki dodatnie będą wpisywane do systemu EWP, także te testy antygenowe, tak samo jak testy genetyczne, będą uwzględniane w statystykach wykonywanych testów" – powiedział Kraska.

Wiceszefa MZ pytano też o liczbę testów w kontekście ostatnich wyników dziennej liczby zakażeń COVID-19. Dziennikarze chcieli wiedzieć, czy można mówić o stabilizacji, jeśli chodzi o zakażenia, czy też po prostu wykonuje się coraz mniejszą liczbę testów i stąd informacja o mniejszej niż wcześniej liczbie zakażonych.

Kraska podkreślił, że testy na obecność COVID-19 zlecają lekarze, kierując się swoją wiedzą i zgłaszanymi przez pacjentów objawami. Zaznaczył, że duża grupa kierujących na badania to lekarze POZ, ale – jak zauważył – w czasie sobót, niedziel i późnych wieczorów ta grupa lekarzy na ogół nie pracuje. Dlatego, mówił Kraska, umożliwiono kierowanie na testy także lekarzom nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Wiceminister zdrowia powiedział, że w związku z tym spodziewa się, że wykonywanych testów będzie przybywało z dnia na dzień.

W systemie informatycznym EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski) Straż Graniczna zamieszcza informacje adresowe i kontaktowe osób powracających do kraju z zagranicy, objętych obowiązkową kwarantanną. System ten jest również wykorzystywany do przetwarzania danych innych osób podlegających obowiązkowej kwarantannie w związku z epidemią wywołaną zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, a także osób podlegających izolacji w warunkach domowych, osób, w stosunku do których podjęto decyzję o wykonaniu testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, i zakażonych tym wirusem.

23.11.2020
Zobacz także
  • WHO: o stosowanych środkach powinny decydować władze lokalne
  • Projekt kwarantanny narodowej
  • MZ: więcej lekarzy może zlecać testy
  • MZ: restrykcje uzależnione od liczby zakażeń
  • Potrzebna zmiana strategii testowania
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta