Znów potrzeba osocza od ozdrowieńców

Izabela Próchnicka

W związku z trzecią falą pandemii i dużą liczbą chorych stacjom krwiodawstwa znów zaczyna brakować osocza od osób, które przechorowały COVID-19. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku ponowiło apel o oddawanie osocza. Jest ono wykorzystywane w leczeniu niektórych zakażonych pacjentów.


Fot. pixabay.com

W grudniu 2020 roku prof. Piotr Radziwon, dyrektor białostockiej stacji krwiodawstwa i krajowy konsultant w dziedzinie transfuzjologii klinicznej informował, że udało się zgromadzić zapasy osocza. Teraz sytuacja się zmieniła.

- Zapasy się pojawiły po zakończeniu drugiej fali pandemii. Wówczas zarówno liczba chorych, jak i ilość zużywanego osocza stopniowo malały do bardzo niskich wartości. W ten sposób udało nam się jakiś zapas zgromadzić. Natomiast, jak wiemy, trzecia fala jest gorsza od drugiej, i to się odbija na zużyciu osocza - powiedział prof. Piotr Radziwon.

- Zamówienia zaczęły znowu gwałtownie rosnąć i ten duży zapas, który mieliśmy, został wykorzystany, także w tej chwili pracujemy już na bieżąco. Dlatego apelujemy do tych osób, które już ozdrowiały i mają dużo przeciwciał o to, żeby zgłosiły się do nas i oddały osocze, bo wkrótce może go zabraknąć - apeluje prof. Radziwon.

Dodał, że stacja w Białymstoku wydaje szpitalom około 40-50 jednostek osocza dziennie i mniej więcej tyle samo udaje się pozyskać osocza od osób, które chcą je oddać. - Ale ta sytuacja jest bardzo niestabilna, a zapasu już nie mamy, więc obawiamy się, aby w którymś momencie tego osocza nie zabrakło - dodał ekspert.

W całej Polsce ozdrowieńcy oddali dotąd ponad 48 tys. donacji osocza, z czego ponad 3 tys. w Podlaskiem (piąte miejsce pod tym względem w Polsce). Pozwoliło to podać dotąd pacjentom w całym kraju ponad 62,2 tys. jednostek osocza, z czego w regionie ponad 4 tys. - poinformował dyrektor białostockiego RCKiK.

Przypomniał, że w trakcie donacji można pozyskać różną liczbą jednostek osocza, czasem są to trzy jednostki, czasem jedna.

Prof. Radziwon zaznacza, że są "duże skoki" w zużyciu osocza, zapotrzebowanie na nie bardzo szybko rośnie, a zapasy po drugiej fali nie przewidywały, że trzecia fala pandemii będzie miała tak dużą skalę, stąd wyczerpanie tych zapasów. - W dużej części centrów w Polsce jest podobnie - dodał.

Trwają różne dyskusje na temat skuteczności wykorzystania osocza w leczeniu pacjentów z COVID-19. Prof. Radziwon mówi, że obserwacje pokazują, że osocze może być i jest skuteczne, gdy poda się je we wczesnej fazie choroby, musi też zawierać dużo przeciwciał.

- Natomiast podawanie osocza w późniejszych stadiach choroby zdane jest w dużej mierze na niepowodzenie z dwóch powodów. Po pierwsze - rozwój choroby COVID-19 jest taki, że w późniejszych stadiach problemem nie jest już sam wirus, tylko skutki, jakie on wyrządził i podawanie przeciwciał wirusa nie będzie skuteczne - mówi prof. Radziwon.

Dodaje także, że w późnej fazie choroby pacjent ma już także przeciwciała, które sam wytworzył, więc trudno ocenić, w jakim stopniu skuteczne było osocze podane. Przypomina, że eksperci wskazują, że osocze można podać, gdy objawy zakażenia koronawirusem u pacjenta nie trwają dłużej niż tydzień. - Jeżeli mamy wierzyć w osocze, to ono ma być szybko podane - podsumował.

30.03.2021

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.