"Musimy jak najszybciej powrócić do normalności"

Katarzyna Lechowicz-Dyl

Obecnie kluczowe jest "otwarcie” służby zdrowia, w szczególności przywrócenie planowych zabiegów - ocenił w piątek dziekan Wydziału Medycznego Collegium Medicum UKSW dr hab. Filip Szymański. Główną przyczyną zgonów są choroby nowotworowe, układu krążenia i oddechowego - wskazał.


Fot. pixabay.com

Ekspert był pytany w radiowej Trójce m.in. o realizację Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, w tym dane dotyczące podanych dawek. "Chcielibyśmy mieć już wszystkich wyszczepionych, ale ja uważam, że ten wynik 11 mln już zaszczepionych co najmniej jedną dawką jest wynikiem bardzo ciekawym i obiecującym" – powiedział ekspert.

"Nieustanie apelujemy o konieczność zgłaszania się kolejnych grup, kolejnych osób. W fazie kończących się badań szczepionki firmy Pfizer są kolejne grupy, młodzież, więc mamy nadzieję, że wszystkich wyszczepimy i tym wygramy walkę z pandemią COVID-19" – dodał.

Szymański, który jest prezesem Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych, akcentował, że wiele w tej walce zależy od przestrzegania przez społeczeństwo zaleceń i ograniczeń epidemicznych.

"Tylko wspólna walka jest w stanie pokonać wirusa. Szczepienia są najważniejsze. Uważam, że program jest dobrze realizowany. W kolejnych tygodniach i miesiącach będziemy mieli coraz więcej osób zaszczepionych. Ale nadal musimy być rozważni, przestrzegać podstawowych zasad m.in. nosić maseczki, utrzymywać dystans” – podkreślił ekspert.

Szymański ocenił, że obecnie kluczowe jest "otwarcie" służby zdrowia, w szczególności przywrócenie planowych zabiegów.

"Musimy jak najszybciej starać się powrócić do normalności, bo choroby przewlekłe, choroby cywilizacyjne to główna przyczyna zgonów pacjentów. Niedoleczanie pacjentów, często skutkuje tym, że to nie COVID jest przyczyną zgonów, ale główna trójka: onkologia, kardiologia – choroby serca i naczyń oraz choroby układu oddechowego – astma, POChP czy inne" - wskazał.

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał w mijającym tygodniu zalecenie, by od 4 maja wznowić ograniczone lub zawieszone wykonywanie zabiegów planowych.

Ekspert ocenił, że rehabilitacja uruchomiona dla ozdrowieńców jest istotna. Ważne jest – jak mówił – aby pacjenci, którzy obserwują u siebie duszność, zmęczenie, brak tolerancji wysiłku, powinni zgłosić się do lekarza, by uzyskać skierowanie na badania.

Powikłania po COIVD-19, jak wyliczał, dotyczą nie tylko układu oddechowego czy serca, ale są także powikłania neurologiczne, objawiające się np. zaburzeniami pamięci czy utrudnionym kontaktem.

Szymański pytany o to, czy będzie czwarta fala pandemii odparł, że "niewątpliwie będzie". Stwierdził jednocześnie, że jest optymistycznie nastawiony, bo przybywa ozdrowieńców, coraz więcej osób jest zaszczepionych. "Ta fala pewnie będzie, ale osobiście uważam, że będzie łagodniejsza niż te dotychczasowe" – ocenił.

Wyraził przekonanie, że nastąpi ona prawdopodobnie na koniec wakacji. "Jeśli będziemy się masowo tłoczyć na plażach bez maseczek i bez dystansu to transmisja, ryzyko infekcji i większej liczby zachorowań będzie duże. Liczę na odpowiedzialność naszego społeczeństwa, bo od tego zależą kolejne, nie tylko miesiące, ale lata naszego funkcjonowania" – zaznaczył.

30.04.2021

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

  • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
    Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
    Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
  • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
    Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.