Nie mam własnego samochodu/ nie wychodzę z domu ze względu na stan zdrowia/ jestem na kwarantannie – jak wykonać test?

lek. Marzena Kościelna, lek. Magdalena Wiercińska, dr n. med. Agnieszka Wroczyńska we współpracy z zespołem redaktorów serwisu COVID-19 i Medycyna rodzinna

Na test możesz zgłosić się również w trakcie kwarantanny lub izolacji – jest to wyjątek zgodny z przepisami, w takiej sytuacji wolno ci jednak wyjść z domu wyłącznie do punktu wymazowego i od razu po wykonaniu testu musisz wrócić do domu.

Na badanie możesz pojechać jedynie własnym samochodem sam lub z domownikiem, ale nie możesz pojechać środkami transportu publicznego ani narażając inną osobę na zakażenie (np. prosząc sąsiada/przyjaciela o podwiezienie, jadąc taksówką/uberem itd.). Niektóre punkty mobilne mogą pobierać wymazy od pacjentów, którzy zgłaszają się do nich pieszo/na rowerze/hulajnodze, co można sprawdzić na stronie internetowej lub kontaktując się z odpowiednim punktem (jest to jednak rozwiązanie tylko dla osób, które są w dobrym stanie i mieszkają blisko takiego punktu wymazowego).

Dla osób, które są niesamodzielne lub nie mają możliwości dotarcia samodzielnie na test z innego powodu, w przypadku konieczności wykonania testu RT-PCR uprawniony lekarz może zlecić wykonanie testu zespołowi karetki wymazowej. Karetek wymazowych jest mało i dlatego oczekiwanie na jej przyjazd może potrwać nawet kilka dni. Karetkami zajmuje się sanepid, dlatego twój lekarz zwykle nie będzie w stanie podać ci daty i godziny przyjazdu karetki. W takim przypadku pozostaje zastosować się do zasad izolacji domowej i czekać. Jeśli się niepokoisz, bo przyjazd karetki się opóźnia, zadzwoń do Centrum Kontaktu Państwowej Inspekcji Sanitarnej: +48 22 25 00 115.

Niektóre poradnie dysponują także szybkimi testami antygenowymi, które mogą być zastosowane w diagnostyce w pierwszych dniach choroby, np. podczas wizyty domowej. Zatem w opisanej sytuacji warto porozumieć się z lekarzem w sprawie dostępnych możliwości wykonania badania w kierunku koronawirusa u osób niemobilnych/niesamodzielnych.

W skrajnych przypadkach, jeśli czujesz się bardzo źle, konieczne może być zgłoszenie się do szpitala jeszcze zanim wykonasz test – w uzasadnionych przypadkach należy wówczas zadzwonić pod numer 112 lub 999. Do szpitala może cię również skierować lekarz po teleporadzie lub badaniu osobistym, możliwe jest wówczas umówienie transportu do szpitala.

Zobacz: Jak i kiedy wykonać test? Czy muszę go wykonać?

Wróć na stronę Koronawirus – poradnik dla pacjenta część II

18.10.2021
Wybrane treści dla Ciebie
  • Koronawirus (COVID-19) a grypa sezonowa - różnice i podobieństwa
  • Test combo – grypa, COVID-19, RSV
  • Przeziębienie, grypa czy COVID-19?
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta