Molnupirawir to nowy lek stosowany w leczeniu COVID-19 – co o nim wiadomo?

Co to jest molnupirawir?

Molnupirawir (nazwa handlowa: Lagevrio) jest lekiem stosowanym w leczeniu COVID-19, który hamuje namnażanie się wirusa SARS-CoV-2 w komórkach. W związku z mechanizmem jego działania jest skuteczny w początkowej fazie COVID-19, kiedy to występuje intensywne namnażanie się (replikacja) SARS-CoV-2 w komórkach osoby zakażonej. Lek nie działa na mechanizmy immunologiczne zachodzące w drugiej fazie COVID-19. Obecnie lek jest przeznaczony do stosowania przede wszystkim w grupie osób z czynnikami ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 w celu zmniejszenia ryzyka hospitalizacji i zgonu.

Jakie są wskazania do leczenia molnupirawirem?

Kryteria kwalifikacji do leczenia podało Ministerstwo Zdrowia. Zgodnie z nimi molnupirawir stosuje się do leczenia osób dorosłych, u których występują czynniki ryzyka* ciężkiego przebiegu COVID-19, u których rozpoznano COVID-19 i objawy rozpoczęły się w ciągu ostatnich 5 dni. Jeśli istnieją wskazania do leczenia szpitalnego z powodu COVID-19, nie stosuje się molnupirawiru.
Dostępność leku jest ograniczona.

Jakie są przeciwwskazania do leczenia molnupirawirem?

Jak dotąd nie określono przeciwwskazań do stosowania molnupirawiru, ale w informacji o leku producent nie zaleca jego stosowania w ciąży. Producent zaleca stosowanie antykoncepcji w czasie leczenia oraz przez 4 dni po ostatniej dawce.
Nie zaleca karmienia mlekiem dziecka w czasie leczenia oraz przez 4 dni po ostatniej dawce.
Lek nie jest również dopuszczony do stosowania u osób <18. rż.

Jak stosuje się molnupirawir?

Molnupirawir (Lagevrio) ma postać kapsułek do stosowania doustnego. Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj przyjmuje się cztery kapsułki 200 mg doustnie co 12 godzin przez 5 dni. Leczenie molnupirawirem należy rozpocząć jak najszybciej po rozpoznaniu COVID-19, jednak nie później niż w ciągu 5 dni od wystąpienia objawów.
Zaleca się ukończenie całego cyklu leczenia, nawet jeśli w trakcie leczenia objawy zmniejszą się, a chory poczuje się lepiej. Nie należy samodzielnie przerywać ani modyfikować leczenia.

Jakie są działania niepożądane molnupirawiru?

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi (≥1% pacjentów) zgłaszanymi podczas leczenia i w ciągu 14 dni po podaniu ostatniej dawki molnupirawiru były: biegunka (3%), nudności (2%), zawroty głowy (1%) i ból głowy (1%), z których wszystkie były stopnia łagodnego lub umiarkowanego.

Jak otrzymać leczenie molnupirawirem?

Do leczenia molnupirawirem kwalifikuje lekarz rodzinny. Jeśli uzna, że leczenie molnupirawirem jest konieczne, zgłasza pacjenta do Domowej Opieki Medycznej, wydaje lek i monitoruje leczenie.
Należy wziąć pod uwagę, że obecnie lek nie jest powszechnie dostępny i jest go mało. Do kwalifikacji do leczenia konieczne jest potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2, dlatego też osoby z grup ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 powinny jak najszybciej zgłosić się na test w razie wystąpienia objawów.

* Czynniki ciężkiego przebiegu COVID-19 to: wiek >65 lat, aktywna choroba nowotworowa, leczenie immunosupresyjne, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, kardiomiopatie, cukrzyca, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP), otyłość (BMI ≥35), przewlekła choroba nerek, bycie pensjonariuszem domu pomocy społecznej.

27.01.2022
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta