×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Profilaktyka toksoplazmozy wrodzonej u kobiety w I trymestrze ciąży

Pytanie nadesłane do redakcji

Jestem w 9. tygodniu ciąży, oznaczono mi przeciwciała przeciwko toksoplazmozie - IgM 1,64 przy dodatnim wyniku >0,64 oraz IgG 87 dodatni wynik >8. Czy upoważnia to do profilaktyki toksoplazmozy wrodzonej? Czy awidność wniesie cokolwiek? Jakie jest ryzyko urodzenia zakażonego dziecka w moim przypadku? Pozdrawiam

Odpowiedział

dr n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii i Chorób Zakaźnych
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Dodatnie swoiste przeciwciała w klasie IgG przeciwko toksoplazmozie, przy dodatnich w klasie IgM, u osoby dorosłej zwykle świadczą o niedawnym (w ciągu 6 ostatnich mies.) przebyciu zakażenia Toxoplasma gondii. Ponieważ zdarza się, że IgM anty-Toxo utrzymują się długotrwale, jak też stosunkowo często wychodzą fałszywie dodatnio, dodatni wynik anty-Toxo-IgM wymaga potwierdzenia w laboratorium referencyjnym.

Ponieważ jest Pani dopiero w 9. tygodniu ciąży i nie ma Pani obecnie objawów klinicznych mogących odpowiadać toksoplazmozie, zatem jest bardzo prawdopodobne, że toksoplazmozę przechorowała Pani jeszcze przed ciążą i wówczas byłaby Pani całkowicie bezpieczna od ryzyka toksoplazmozy wrodzonej płodu. Pani wyniki to zatem niekoniecznie zła wiadomość.

Nawet gdyby się okazało, że zaraziła się Pani toksoplazmozą w ciąży, to jeszcze nie oznacza, że zawsze dojdzie do zarażenia dziecka. W pierwszym trymestrze dochodzi do zakażeń płodu w około 15% ciąż (czyli zdecydowana większość, 85% płodów będzie niezarażona), ale konsekwencje zdrowotne są najpoważniejsze.

By dokładniej określić, kiedy doszło do zakażenia badania serologiczne powtarza się zwykle po 3-4 tygodniach. Można też oznaczyć awidność (czyli powinowactwo, czyli dopasowanie przeciwciał do antygenu, które zwiększa się z czasem). Jeżeli awidność przeciwciał będzie wysoka, jest to silny argument za przebyciem zakażenia dawniej, przed obecną ciążą. Możliwa jest też diagnostyka prenatalna płodu.

Co do profilaktyki, to uważam, że do czasu ustalenia czy doszło do zakażenia płodu powinna Pani przyjmować profilaktycznie Rovamycynę. Nie ma na co czekać. Proszę skontaktować się pilnie z lekarzem specjalizującym się w chorobach zakaźnych.


08.10.2013

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.