Co to jest i jakie są przyczyny?
Łupież różowy jest chorobą rumieniowo-złuszczającą. Dotyczy głównie dzieci od 10. rż. i młodych dorosłych (do 35. rż.), częściej kobiet. Choroba występuje sezonowo. Etiologia jest najprawdopodobniej wirusowa. Najbardziej prawdopodobnym czynnikiem jest wirus opryszczki typu 7 (HHV7).
Jak często występuje?
Łupież różowy jest częstą jednostką chorobową, występuje u 2% pacjentów dermatologicznych w ambulatorium. Najwięcej zachorowań odnotowuje się jesienią i wiosną.
Jak się objawia łupież różowy?

Fot. 1. Liczne różowe plamki i grudki w skupiskach umiejscowionych na tułowiu pacjentki wzdłuż linii żeber
Objawy są dość charakterystyczne. Najpierw na skórze, najczęściej na tułowiu, pojawia się zmiana zwiastująca (tzw. blaszka macierzysta). Jest to zazwyczaj kilkucentymetrowe ognisko rumieniowe, barwy czerwonej lub ciemnoróżowej, pokryte w środku łuskami.
Po kilku dniach (a czasami tygodniach) następuje wysiew znacznie mniejszych zmian skórnych o podobnej morfologii. Wykwity występują symetrycznie, głównie na tułowiu i szyi. Nie ma zmian na śluzówkach. Zmianom skórnym z reguły nie towarzyszy świąd.
Co robić w razie wystąpienia objawów?
W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych zmian skórnych należy udać się do dermatologa.
Jak lekarz ustala rozpoznanie?
Na podstawie wywiadu i obrazu klinicznego można z dużym prawdopodobieństwem ustalić rozpoznanie. Gdy pacjent zgłasza się z podejrzeniem tej choroby, trzeba w różnicowaniu wziąć pod uwagę m.in. grzybicę skóry łuszczycę, łojotokowe zapalenie skóry, wysypki polekowe.
Jakie są sposoby leczenia? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?
Choroba ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni, nie wymaga leczenia. W przypadku towarzyszącego świądu skóry stosuje się leki przeciwhistaminowe oraz miejscowo maści klikokortykosteroidowe, co jednak nie ma wpływu na szybkość ustępowania zmian.